בשבע 434: מתכונן להמראה

באלבומו הרביעי מפגין אוהד מושקוביץ יכולות קוליות גבוהות, תרתי משמע, לצד הפקה מוסיקלית מוצלחת

אמציה האיתן , ד' באדר ב תשע"א

'אחד יחיד ומיוחד', אוהד מושקוביץ

הפעם הראשונה ששמעתי את אוהד מושקוביץ קשורה אצלי לטראומה. זה לא בגלל שהוא שר כל כך רע, אלא דווקא להיפך. הייתי אז הסולן של להקת 'איילת השחר', ובאחת החתונות, נדמה לי בירושלים, הגיע מושקוביץ כדי לשמוע את הלהקה ולשיר מעט ביחד. לאחר שנתן לי להזיע הוא לקח את המיקרופון, והצטרף לשיר אחד או שניים. כשאני חושב על כך היום, זה מזכיר לי את הרעיון לשים את שירתו של יוסי גרין בשיר 'ענווים', ואז לתת ליעקב שוואקי להמשיך. אינני בא להשמיץ, חס ושלום, את יוסי גרין, כמו שאני לא רוצה להשמיץ את שירתי שלי, אבל מה לעשות, כשמעמידים אותי ליד אוהד מושקוביץ, אני מבין את מקומי ומעדיף לעמוד בצידו השני של המיקרופון ולכתוב על כך בעיתון.

ממש כמו קומתו הגבוהה, מושקוביץ יודע לעלות אל הצלילים הגבוהים בצורה מעוררת התפעלות. הוא בכלל נולד בבלגיה, אבל כאן בארץ, אימץ אותו המפיק דוד פדידה, והחיבור הזה עשה לו רק טוב. האלבום 'אחד יחיד ומיוחד' הוא האלבום הרביעי של מושקוביץ, ובהחלט ניתן להבחין בבשלות ובבגרות שלו כזמר מקצועי ובעל ניסיון. העיבודים באלבום לא נעשו ע"י מעבד אחד, אבל רובם הופקו בידיהם של איצי בר ואלי כהן, והם נשמעים ערבים לאוזן, גם זו המוסיקלית.

אם תקחו למשל את השיר 'אנו בניך' שפותח את האלבום, תוכלו לראות בו ללא ספק פוטנציאל ללהיט גדול. להרגשתי האישית הוא לא יהפך לכזה, ואין לי הסבר מדויק מדוע, אבל הוא בהחלט ראוי לכך. אחד השירים המרגשים באלבום הוא 'ברכת הבנים'. המילים לקוחות מתוך הברכה שאנחנו מברכים את ילדינו בערב יום כיפור. הלחן של אלי כהן מצליח להעביר את ההתרגשות הגדולה של הרגע המיוחד, והשירה של איל מושקוביץ, בנו של אוהד, יחד עם אביו, יוצרת את אותה נגיעה בלב שאנחנו כל כך מחפשים בשירי הנשמה. שיר נוסף שהצליח לרגש אותי הוא 'מי בן שיח', המיועד לחופה. איצי בר ואלי כהן החליטו לשלב בליווי המוסיקלי הרכב כלי קשת, המורכב מכינורות ויולה ואפילו צ'לו. חברו את כל זה עם הגיטרות של סינגולדה, החליל של פטר ורטהימר, והקול המיוחד של אוהד מושקוביץ, והתוצאה ממש מרוממת.

עם שיר אחד לא הסתדרתי – 'בוא בוא בוא' מתוך שיר המעלות. שם החליט המלחין להגדיר מחדש את ה"ים בם בם" החסידי, ולטעמי, קצת נסחף עם הסטריאוטיפ, שמדביקים בדרך כלל לשירים החסידיים באשר הם. אבל מתוך שנים עשר שירים מוצלחים, אחד שלא הסתדרתי איתו, זה באמת פרט שולי.

seret@etrog.tv