בשבע 434: גיא דורון - שחקן ויוצר, בעקבות מופע סטנד אפ חדש

חג הפורים הביא את גיא דורון אל עולם המשחק. ב'פורים שפיל' היה לו תפקיד קבוע והתגובות האוהדות הביאו אותו לקחת קורס באספקלריא

עפרה לקס , ד' באדר ב תשע"א

חג הפורים עצמו, הוא שהביא את גיא דורון (35) אל עולם המשחק. ב'פורים שפיל' שבכרם ביבנה, שם למד במשך עשור, היה לו תפקיד קבוע והתגובות האוהדות של החברים הביאו אותו לקחת קורס באספקלריא. משם הדרך למשחק ב'מדרש קטיף' הייתה קצרה והיום הוא משחק ב'תאיר', 'אספקלריא', 'פסיק', 'נקודה טובה', וגם מעלה הפקות עצמאיות. בין כל אלה, הוא מוצא זמן להעלות מופע סטנד אפ חדש לציבור הדתי, שנמצא בשלבי הרצה. אגב, דורון מחפש שם למופע הזה שלו. המוצא הקולע יזכה לירידה אישית במופע הבא.

זה שאתה משחק בהרבה קבוצות, מוכיח שקשים חייו של שחקן המבקש להתפרנס. האם זה מגזרי?

"לא. בכלל לא. יש שחקני תיאטרון שמתייאשים מהמקצוע ועוזבים ואחרים שעובדים בעבודה נוספת לצד המשחק. לשחקן שלא יוצר באופן פרטי קשה לשרוד. המשכורות שפורסמו ועשו מהומה ניתנות רק לאנשים מעטים. במגזר החילוני זה עוד יותר קשה, כי שם האנשים משקיעים יותר, לומדים שלוש שנים ובטוחים שכשיסיימו הם יוזמנו להציג בתיאטראות ובטלוויזיה, וזה לא כך. מהדבר הזה מגיעים לעבודה על המידות, ולענווה".

ההצגה החדשה שלך היא קומדיה. קשה יותר להצחיק אנשים?

"בוודאי. אמר לי פעם אחד הבימאים של 'פסיק' שלרגש קהל זה קל, אבל לגרום לו לצחוק זה הרבה יותר קשה. אנחנו אוהבים להתרגש, בימי זיכרון אנחנו מרוגשים ומאוחדים, אבל כשאדם מגיע לצפות בסטנד אפ או בקומדיה הוא כאילו אומר 'בוא, תשבור אותי'".

ואז, כשהקהל צוחק, גם הסיפוק הוא אחר?

"בהצגה אין אינטראקציה עם הקהל, והתגובות שלו לא משפיעות עליך. בסטנד אפ, אם אתה מספר בדיחה ואף אחד לא צוחק, זה הייסורים הכי גדולים. סטנדאפיסטים חדשים ממש נלחצים מזה".

 

מאין צצו החומרים למופע שלך?

"במשך שנים הייתי חוזר לישיבה מדייטים, ומספר לחברי החדר שלי מה היה. אחר כך נקשרו עוד כל מיני סיפורים מסביב זה. לפני כחצי שנה נויה מנדל הזמינה אותי להציג קטע ב'קומדי דוס' ב'צוותא', ואחרי תקופה שבה הצגנו היא הציעה שנעשה מזה הצגה של ממש. היום היא מפרסמת אותי".

אז על מה אתה צוחק?

"יש צימאון לסטנד אפ, אנשים בכלל רוצים לצחוק ובכללם דתיים וחרדים. מופעי סטנד אפ של הציבור החילוני מגיעים הרבה פעמים לגסויות, אבל אצלנו יש הרבה על מה לצחוק: על סוגי בתי כנסת, מנהגים, סיפורי דייטים, הנושאים המשפחתיים. המופע באמת מגיע מהעולם הדתי, ונוגע אליו".

דורון ממשיך ללהטט בין כל ההצגות בהן הוא מופיע וגם ממשיך ללמוד בתיאטרון 'החדר' אצל אמיר אוריין. "עולם התיאטרון לא נגמר, יש כל הזמן הפקות חדשות" הוא אומר, ומאחל לתיאטרון הדתי שימשיך להשתפר ולהתמקצע.

ofralax@gmail.com