בשבע 435: ויקטוריה חמושה

לוחמי הקומנדו עצרו ספינת נשק איראנית | נתניהו: זו התשובה למי שגינה את ישראל על שתקפה ספינות בדרכן לעזה

חגי הוברמן , י"א באדר ב תשע"א

לאחר שעגנה שלשום בנמל אשדוד, הציג אתמול (ד') צה"ל את אמצעי הלחימה הרבים שנתפסו על הספינה האיראנית 'ויקטוריה'. במקום נכחו גם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. "תפיסת ספינת הנשק היא תשובה לכל אלו ששאלו, תקפו וביקרו את ישראל על כך שעצרה ותקפה ספינות שיעדן עזה", הדגיש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שסייר ובחן את אמצעי הלחימה שנתפסו. ראש הממשלה הוסיף ואמר כי "זוהי חובתנו, לא רק זכותנו, לעצור ספינות אלו ולפרוק אותן מנשקן. כלי הנשק מקורם באיראן. הם עברו בסוריה והיו בדרכם לגורמי הטרור בעזה, אבל המטרה הסופית הם אזרחי מדינת ישראל".

ביום שלישי בבוקר תפסו לוחמי "שייטת 13", אנשי הקומנדו הימי, את ספינת הנשק "ויקטוריה", שהיתה עמוסה באמצעי לחימה שנועדו לרצועת עזה, והובילו אותה לנמל אשדוד. מקור אמצעי הלחימה הללו היה איראן.

הספינה, נושאת דגל ליבריה, יצאה ככל הנראה מנמל בסוריה, מלטקיה, עברה לנמל מרסין בטורקיה והפליגה משם לאלכסנדריה. היא נעצרה על-ידי חיל הים על-פי החוק הבינלאומי, במרחק של כ-200 מייל מערבית לחופי ישראל, בדרכה לאלכסנדריה.

ההשתלטות על האוניה התבצעה באופן מהיר וללא התנגדות של אנשי הצוות. על הפעולה פיקד מפקד חיל הים, אלוף אליעזר מרום (צ'ייני). צוות הספינה שיתף פעולה עם הצבא, וכוח של שייטת 13 עלה על סיפונה באמצעות סולם שהורד על ידי רב החובל.
הלוחמים בדקו את מסמכי המטען וראו כי הספינה נושאת על סיפונה 39 מכולות שהועמסו בנמל לטקיה, כשארבע מהן מיועדות לפריקה באלכסנדריה. בבדיקת שלוש מכולות התגלה כי למרות שעל פי הרישום הן אמורות היו להכיל עדשים וכותנה, הן נאטמו באופן הדוק וחריג. חזית אחת המכולות אכן הכילה שקים של כותנה ועדשים, אך מאחוריהם הוסתרה כמות גדולה של תחמושת.
ה"ויקטוריה" נשאה כ-50 טון אמצעי לחימה, סדר גודל דומה לזה של ספינת הנשק "קאריןA  " אשר נתפסה על ידי צה"ל בשנת 2002. בצה"ל חיברו בין הנשק על ה"ויקטוריה" לביקור שתי ספינות המלחמה האיראניות בנמל לטקיה שבסוריה, בחודש שעבר. בצה"ל מודעים כבר זמן רב לקשר בין סוריה, איראן וארגוני הטרור.

בין אמצעי הלחימה השונים שנתפסו על סיפונה של ספינת הנשק "ויקטוריה", איתרו לוחמי השייטת גם את טילי חוף-ים מדגם C704 להם ביות מכ"מי וטווח שעומד על כ-35 קילומטרים. "מדובר בנשק אסטרטגי שנפילתו בידי חמאס היתה משפיעה באופן קריטי על תשתית אסטרטגית בים ובחוף", אמר רמ"ט חיל הים, תא"ל רני בן יהודה.

לדברי תא"ל בן יהודה, לסיכון שבטילים מהסוג הזה יש השלכה לא רק על ספינות צבאיות של חיל הים, כי אם גם לספינות אזרחיות המגיעות בדרך כלל לנמל אשדוד. "כיוון שאפשר לכוון אותם באופן אוטומטי, הטילים מהווים סיכון למטרות נוספות העומדות בטווח שלהם. הם קלים לניוד ולתפעול ביחס לטילים קודמים", הסביר תא"ל בן יהודה.

על פי ההערכה המודיעינית בצה"ל, נכון להיום לא מחזיק חמאס טילים מהסוג הזה ברצועת עזה. עם זאת, היכולת הזו כן קיימת ברשותו של ארגון הטרור חיזבאללה הפועל בלבנון.

רמ"ט חיל הים הוסיף כי על סיפונה של ה"ויקטוריה" נתפסו בנוסף חוברות הדרכה בפרסית לצד סמלים נוספים המאפיינים את משמרות המהפכה – המהווים אינדיקציה נוספת להיותה של ה"ויקטוריה" ניסיון איראני מובהק לשינוי סדרי הכוחות במזרח התיכון.

לבד מאמצעי הלחימה הללו, נתפסה על הספינה מערכת מכ"ם שמזהה ספינות קרב מול חופי עזה. במידה והיתה מגיעה ליעדה, היתה המערכת מאפשרת לאנשי החמאס לשבש את הפעילות הימית של חיל הים מול חופי עזה ואף לפגוע בספינות צה"ל.
בנוסף לנשק האסטרטגי שנתפס על ה"ויקטוריה", אותרו בה כמויות גדולות של פצצות מרגמה 60 מ"מ ו-120 מ"מ.