בשבע 435: יפן - רעידת אדמה פיננסית

כאשר חדשות מהעולם עוברות ממדורי הפיקנטריה והעמודים הפנימיים לחזית עמודי החדשות, ברור לכולם שמשהו באמת חמור ומשמעותי קרה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א באדר ב תשע"א

כאשר חדשות מהעולם עוברות ממדורי הפיקנטריה והעמודים הפנימיים לחזית עמודי החדשות, ברור לכולם שמשהו באמת חמור ומשמעותי קרה, דבר שלא יכול להשאיר אותנו, הנמצאים בצידו השני של הגלובוס, אדישים. חדשות השבוע מיפן, אשר החלו ברעש אדמה עז, אחד הקשים ביותר שידע כדור הארץ במאות האחרונות, והמשיכו בחשש מפני אסון גרעיני כבד, הפנו את תשומת ליבו של העולם כולו לנעשה במדינה האסיאתית. אולם, כאשר מדובר ביפן, הסיפור איננו רק סיפור אנושי וסביבתי, אלא במידה רבה מאוד סיפור כלכלי. כלכלת יפן היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם (אחרי ארצות הברית), ושלישית (אחרי ארצות הברית וסין) בהתחשב בשווי כוח הקנייה. המטבע המקומי של יפן הוא הוא הין, המטבע השלישי הנסחר ביותר בעולם אחרי הדולר האמריקני והאירו. עם נתונים כאלו, ברור מדוע קהילת העסקים העולמית איננה מסוגלת להישאר אדישה לנעשה במדינה המרוחקת ומדוע תשומת הלב שהיא מקבלת כה משמעותית.

למרות זאת, ד"ר מיכאל שראל, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל, איננו סבור כי המשבר היפני יוביל למשבר עולמי. לדבריו, "ההשפעה על הכלכלה העולמית לא צפויה להיות משמעותית. גודלו של התוצר היפני הוא פחות מ-6 אחוזים מהתוצר העולמי (במונחי כוח קנייה), ויפן היא יבואנית של חומרי גלם ולא יצואנית". שראל אף מאמין כי גם כלכלת יפן עצמה צפויה באורח פרדוקסלי דווקא ליהנות מהמשבר בטווח הארוך, לאחר תקופה קשה שלא תהיה ארוכה במיוחד. "השפעה על הכלכלה היפנית צפויה להיות משמעותית בטווח של השבועות הקרובים כתוצאה מירידה בפעילות הכלכלית של המפעלים באזור האסון ומירידה בכושר ייצור החשמל בכורים הגרעינים, בבתי הזיקוק ובתחנות הכוח שנפגעו. אולם בטווח של השנה הקרובה תהיה השפעה חיובית מקזזת כתוצאה מהגדלת הוצאות הממשלה ומההשקעות הרבות בבנייה הדרושות לשיקום הבניינים והתשתיות".

חשש לפגיעה בכלכלה העולמית |  נזקי הצונמי בצפון יפן | צילום: רויטרס

אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בכלל פיננסים, אופטימי פחות לגבי השלכות המשבר על הכלכלה היפנית עצמה. לדבריו, "במקרים מסוימים עשויים אסונות טבע להיות זרז לכלכלה, בדומה למלחמה. אם משק נמצא בבעיית ביקושים ובבעיה אינפלציונית, עשוי משבר לשחרר פקק, להגדיל הוצאות ולעורר כך פעילות עסקית ועבודה וצריכה, וחוזר חלילה. אך ביפן של היום התנאים הפוכים: הבעיה היא דווקא של חוסר בהיצע (בעיקר סחורות), של חובות עצומים (יפן היא בעלת החוב הגבוה ביותר בעולם המפותח) ושל דיפלציה, כך שקשה להאמין שהאסון יתמוך באיזה שהוא אופן". כהנוביץ' אף איננו מתייחס בביטול להשפעת המשבר על הכלכלה העולמית. "הפגיעה בכלכלה היפנית, אחת הגדולות בעולם, תשפיע באופן ישיר על הכלכלה העולמית. יפן מהווה חלק משמעותי מהסחר העולמי, הן ביצוא והן ביבוא, ובסיס להשקעות חברות זרות", מזכיר כהנוביץ'.

יינות בוטיק בשומרון

חג הפורים, המתרגש עלינו כבר עם צאת השבת, הוא הזדמנות מצוינת להפנות את המבט לענף צעיר יחסית באזור בנימין והשומרון, אשר תפס תאוצה במהלך העשור האחרון, ענף היין. שורה של יקבי בוטיק צצו במהלך העשור האחרון באזורים הללו, במקביל לפריחה של כרמי היין. אחד הייננים הראשונים בשטח היה יורם כהן מעפרה, אשר התפרסם לאחרונה בנסיבות שונות מעט, אולם בחיי היומיום הוא כורם, יינן ובעל יקב הבוטיק 'תניא' שבעפרה. כהן מספר כי תחילתו של היקב היתה כמעט במקרה, מתוך רצון לדאוג לעצמו ולחבריו ליין טוב במחירים שפויים. "היין הראשון שיצאתי איתו היה בציר 2002. מדובר היה בכמה מאות בקבוקים, אשר אחד מהם הגיע לשף רונן דברת בלוך, אז שף בשתי מסעדות במלון 'הרודס' באילת, אשר טעם מהיין וביקש שאשלח אליו את כל מה שיש לי ביקב. בקבוק נוסף הגיע אז ליעקב נאמן, אשר גם הוא הפך מאז ללקוח קבוע. בעקבות השניים באו רבים אחרים והשנה ביקבנו ביקב 36 אלף בקבוקים".

סודם של היינות ביהודה ושומרון נעוץ לדעת כהן באזור הגידול של הגפנים, "מרבית הייננים באזור, ואני ודאי כזה, לא למדו את ייצור היין בשום מקום מסודר. למרות זאת, מדובר ביינות משובחים הזוכים פעם אחר פעם למדליות. זאת בזכות השילוב המדהים הקיים באזור שלנו בין קרקע מצוינת ואקלים מתאים, אשר הביאו לפריחה של הענף, וכיום פועלים בבנימין ובשומרון 10 יקבים, חלקם קטנים מאוד, ורובם מצוינים".

אם חשבתם לקיים ביינות הבוטיק אותם מייצרים ביקבים הללו את מצוות "חייב איניש לבסומי בפוריא", קחו בחשבון שהמחירים שמציג כהן כמו גם אלו המוצעים ביקבים אחרים בסביבתו, כלל לא זולים. "יין 'שנת בציר' יעלה 120-390 ש"ח לבקבוק. בחלוף השנים ועם התיישנות היין המחיר מאמיר, וכיום ישנם בקבוקים ספורים מהשנים 2002 ו-2004 שמחירם למעלה מאלף שקלים".

ארז בן סעדון מ'יקב טורא' החל לטעת כרמים באזור הר ברכה כבר בשנת 97', אולם היקב שבבעלותו החל לפעול בשנת 2004. גם בן סעדון סבור שסודו של היין באזור הוא בכרמים, "לא לחינם התנבא הנביא 'עוד תטעי כרמים בהרי שומרון', מדובר באזור שהענבים בו הם מדהימים ובעקבותיהם גם היין. הפריחה של התעשייה הזו דווקא בשנים הללו קשורה לא מעט לעליית איכות החיים בארץ, אשר הביאה להגדלת הביקוש ליינות טובים, וכמו במקרים רבים הביקוש גרר את ההיצע". בן סעדון מספר שגם הוא, כמו חבריו, מייעד חלק גדול מהיין ליצוא, "כמחצית מהיין שאנו מייצרים מופנה ליצוא לארצות שונות, רובו ליהודים המעוניינים ביינות טובים וכשרים, אולם חלקו גם לחובבי יין האוהבים את התוצרת שלנו".

 

פרשנות

------------------------

 לא חייבים לעבור דירה

במקרים מסוימים אפשר להתרחב באמצעות ניצול זכויות הבנייה הנוספות

 אבי לביא

המשפחה התרחבה? צפוף לכם בבית? ייתכן שהפתרון איננו נעוץ דווקא במעבר דירה. במצבים מסוימים ניתן לפתור את המצוקה על ידי הרחבה של דירת המגורים שבבעלותכם. מדובר בפרוצדורה לא כל כך פשוטה, אולם בעלת יתרונות משלה. אם הרעיון קורץ לכם, השלב הראשון הוא לברר האם הנכס שברשותכם נושא עמו זכויות בנייה, אשר יאפשרו לכם לבצע הרחבה משמעותית. במרבית הדירות בערים לא קיימת זכות להרחבה, אולם ביישובים כפריים רבים ובערים מסוימות ישנן לדירות רבות זכויות בנייה לא מנוצלות. על מנת לברר את מצב זכויות הבנייה, יש לגשת למחלקת הנדסה או תכנון ובנייה ברשות המקומית, ולבקש מהפקיד העוסק בכך להבהיר לכם את מצבו של הנכס. מי שחושש לעשות זאת לבדו יכול להיעזר במייצג שבדרך כלל יהיה מתכנן מוסמך.

השלב הבא לאחר בירור הזכויות הוא הגדרת הצרכים והתקציב, ובהתאם לכך להגיע למסקנות ראשוניות אודות תוספת הבניה המיועדת. לאחר שהגעתם למסקנה מה ברצונכם לבנות, יש לגשת לאדריכל, על מנת להפוך את הרעיון לתכנית ברת ביצוע, כזו המתחשבת בכלל הגורמים – זכויות הבנייה, התקציב, ונתוני השטח – כגון כיווני אור, אוויר, נוף, ונתוני הנדסת (חוזק) המבנה. בשלב זה חשוב לשים לב כי אתם והמתכנן מדברים "בשפה אחת", זאת על מנת להגיע לתוכנית המתאימה ביותר עבורכם.

השלב הבא יתבצע בידי המתכנן. הוא ישרטט ויגיש את התכניות בפורמט סטנדרטי המיועד לכך בצירוף חתימתו לאישור הרשות המקומית, הליך הכולל מספר שלבי ביניים ומתחיל בבדיקה ראשונית של התוכניות במחלקת ההנדסה. לעיתים תבואנה אחר כך דרישות לעדכונים והתאמות בתכניות. לאחר מכן תהיינה דרישות להשלמות פרוצדוראליות שונות כגון חתימת מהנדס, חתימת הג"א ומפת מודד מוסמך. לעיתים גם תידרש הסכמת שכנים. לאחר השלמות הדרישות יתקיים דיון בוועדת בנייה לאישור התכניות ולבסוף ידרשו גם תשלומי אגרות והיטלים שונים כשלב אחרון לפני קבלת ההיתר.

לאחר קבלת היתר הבנייה יגיע שלב בחירת הקבלן המבצע, אך זהו נושא בפני עצמו....

הכותב הוא מתכנן מוסמך הפועל באזור בנימין