בשבע 435: הזדמנות לשינוי פני בג"ץ

האתגר של הוועדה לבחירת שופטים: למנות מחליפים ראויים לארבעת שופטי ביהמ"ש העליון שיתחלפו בשנה הקרובה

יאיר שפירא , י"א באדר ב תשע"א

האתגר של הוועדה לבחירת שופטים: למנות מחליפים ראויים לארבעת שופטי ביהמ"ש העליון שיתחלפו בשנה הקרובה | משטרת ישראל ממשיכה להשתמש בחיפוש גופני משפיל כאמצעי להענשת מפגיני ימין | רעיותיהם של שר הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה בתפקיד השכפ"ץ המשפטי שלהם

בתוך מעט יותר משנה יפרשו לגמלאות ארבעה משופטי בית המשפט העליון - שני שופטים ושתי שופטות. בעוד חודש בדיוק ימלאו שבעים לשופטת אילה פרוקצ'יה. בעוד חצי שנה עתיד לפרוש השופט אדמונד לוי. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, תפרוש בעוד מעט פחות משנה. ובאביב הבא ייפרד מכס המשפט גם סגן הנשיאה, השופט אליעזר ריבלין. ארבעת השופטים שייבחרו בשנה הקרובה ייעצבו במידה רבה את דמותו של בית המשפט העליון בעתיד הקרוב, שכן עד לשנת 2017 עתידים לפרוש רק עוד שני שופטים. אשר על כן נכונו ימים מרתקים לוועדה לבחירת שופטים, למסקרים אותה ולמתעניינים בעבודתה.

אחד האתגרים הקשים העומדים לפתחה של הוועדה יעלה ביום שיפרוש השופט אדמונד לוי. שני סודות גלויים רווחים במערכת המשפט בעניינו של לוי. הראשון, כי הוא נבחר על תקן השופט בן עדות המזרח. השני, כי לא היה זה מינוי מוצלח במיוחד. מאז מונה השופט אליהו מני לבית המשפט העליון לפני ארבעים ותשע שנים, מקפידה המערכת על נוכחותו של לפחות שופט יהודי מזרחי אחד - בדרך כלל רק אחד - בבית המשפט העליון.  קשה לראות איך יצליחו ביניש ונאמן לצלוח את הביקורת הציבורית אם תחת לוי לא ימונה שופט מזרחי אחר, במיוחד לאחר בג"ץ עמנואל - פרי עמלו של לוי. נזכיר כי שופטי בג"ץ שלחו את הורי התלמידות בעיר לכלא למרות שהם הצליחו לאתר מספר בנות ספרדיות ראויות מספיק לבוא בקהלם. מצד שני, תקדים לוי מחייב את הוועדה לאתר מועמד מזרחי ראוי דיו, ואם מעיינים ברשימות המועמדים לבית המשפט העליון שהוצגו בשנים האחרונות - הרי קשה למצוא ביניהם איש או אישה מעדות המזרח.

מבין בכירי הפרקליטות אפשר לחשוב כמובן על היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז. אך מינויו צפוי להיתקל בהתנגדות בעיקר בשל הפארסה שהוביל בהליך העמדתו לדין של הנשיא לשעבר, משה קצב. שופטים מחוזיים בכירים ממוצא מזרחי פזורים בבתי המשפט השונים, אך רובם צעירים מידי או מבוגרים מידי כדי להיחשב למעומדים ריאלים. נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט ברוך אזולאי, ונשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, מוסיה ארד, עתידים לפרוש מכס השיפוט בעוד פחות מארבע שנים.  גם היחסים בין ארד (שהיא בתו של השופט המזרחי הראשון, מני) ובין הנשיאה ביניש אינם מין המשובחים. שופט בכיר כאמנון כהן מבית המשפט המחוזי בירושלים יכול היה להיחשב מינוי מניח את הדעת, אלא שהוא צפוי להיתקל בהתנגדותם של אנשי הימין בוועדה בשל יד קשה שהוא מפעיל לא פעם אל מול פעילי ימין ותושבים יהודים ביהודה ושומרון.

האתגר פשוט הרבה יותר בכל הנוגע לכיסאות מגזריים אחרים בבית המשפט. הכיסא השמור לאישה הפך לחמש כסאות של שופטות, בהן הנשיאה הנוכחית, הנשיאה הבאה וזו שצפויה להתמנות לנשיאה אחריה (ביניש, נאור וחיות). אם כי מועמדות חדשות לבית המשפט כמעט שלא הופיעו ברשימות המועמדים בשנים האחרונות. בתקן השופט הדתי משמשים כעת שלושה (לוי, רובינשטיין והנדל), וברשימת המועמדים לבית המשפט לא חסרים שופטים דתיים ומועמדים דתיים מהאקדמיה. איוש הכסא הערבי בבית המשפט עומד גם הוא להיות אתגר לא פשוט, אבל אלו צרות של עוד חמש שנים לפחות.

המדינה משלמת, לא אני

"מדובר בבנות חוצפניות" אמר נציג המשטרה בדיונים שכינסה בוועדתה יו"ר הוועדה למעמד האישה בכנסת, ח"כ ציפי חוטובלי. בחודשים האחרונים קיימה חוטובלי מספר דיונים בתופעה מגונה שפשתה בשנים האחרונות במשטרת ישראל. כחלק מאסטרטגיית המאבק במפגיני ימין - לא ברור האם כיוזמות מקומיות או בהוראה מגבוה יותר - מפעילים שוטרים ובעיקר שוטרות סנקציה של השפלה מינית על מפגינים דתיים - צעירים וצעירות כאחד.

החוק מתיר להפשיט לחלוטין עצור ולחפש על גופו רק במקרה שקיים חשד סביר כי הוא מחביא על גופו חפץ שאיתו הוא עבר עבירה או עשוי לעבור איתו עבירה. בנוגע לחיפוש על הגוף בלבוש מלא או בלבוש תחתון - לשון החוק מעורפלת יותר. במשטרת ישראל, מכל מקום, עורכים מעת לעת חיפושים גופניים על מפגיני ימין כפעולת ענישה - בעיקר כלפי צעירות המסרבות להזדהות או מעזות פנים כנגד השוטרים. לפני שבועיים למשל נעצרו שתי בנות תיכון כשהן מפגינות מול ביתו של שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה והממונה על האכיפה המיוחדת כלפי יהודים ביו"ש. השתיים נלקחו לתחנת שפט בנווה יעקב בירושלים, שם החליטו השוטרות להשפילן ולערוך חיפוש על גופן. האחת אולצה לעבור חיפוש כשהיא ללא בגדיה. השנייה נאבקה. השוטרות הזעיקו שני שוטרים שאחזו בה, התיזו גז פלפל, אך נאלצו בסופו של דבר להסתפק בהשפלה זוטא - חיפוש מעל הבגדים. במכתב שהוגש לוועדה של חוטובלי על ידי הפרקליטות על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, הובהר כי מבחינת משרד המשפטים החיפוש ללא סיבה ללא בגדים אינו חוקי. חיפוש עם בגדים כלשהם, כולל לבוש תחתון, נתון לשיקול דעתם של השוטרים.

בתי המשפט, אגב, קבעו אחרת. פסק דין של שופטת בית משפט השלום אנה שניידר, בתביעה שהגישה צעירה שעברה חיפוש גופני שכזה, קבע כי חיפוש ללא סיבה מוצדקת אינו חוקי בין אם העצור היה לבוש ובין אם לאו. שניידר לא פסקה פיצוי לצעירה, אך שלושת שופט המחוזי בירושלים שדנו בערעור חזרו על קביעותיה של שניידר וציוו על המדינה לפצות את המפגינה בעשרים וחמישה אלף שקלים.

תביעות נזיקין נוספות מוגשות בימים אלו בידי צעירות שהושפלו, אך לא תמיד הן מרתיעות את השוטרים. איתמר בן גביר, עוזרו הפרלמנטארי של חבר הכנס מיכאל בן ארי המרכז את המאבק בתופעה, מספר כי צעירה שנדרשה לעבור חיפוש שכזה, הטיחה בפני השוטרת כי החיפוש לא חוקי והוא מהווה עילה לתביעה. "תתבעי", אמרה לה השוטרת "המדינה משלמת לא אני".

 עזר כנגדם

בשבוע שעבר חגגה העיתונות את יום האישה בינלאומי. זכינו לסקירה רחבה על ההישגים במאבק הנשים לשוויון וגם על מה שעוד טעון שיפור. הרשו לי לתרום, אומנם באיחור קל, את תרומתי הצנועה להשלמת תמונת מעמד הנשים בישראל. שני עובדים זרים קירצפו בשנים האחרונות - על פי החשד תוך כדי עבירה על החוק - בשני בתים בישראל. אודותיו של האחד נחקרה השבוע רעייתו של היועץ המשפטי לממשלה. בעטיה של אחרת נתבשרנו השבוע כי רעייתו של שר הביטחון תועמד לדין.