בשבע 435: דמותרבות

הדר בן ציון, זמר ויוצר, בעקבות המופע 'הפרויקט של הדר בן ציון: 2 חוואיג''

עפרה לקס , י"א באדר ב תשע"א

הדר בן ציון גדל במושב ישעי של יוצאי תימן, מה שלא הפריע לו, כסולן להקת הרבנות הצבאית, לשיר ביידיש. הנטייה החזקה שלו למוסיקה הביאה אותו להופיע בשמחות קטנות כבר בתקופת התיכון, ובבגרותו היה סולן של להקת 'שלהבת' במשך כמה שנים. היום הוא מופיע בשמחות ובערבי שירה בציבור ויש לו גם יקב בוטיק. אבל מה שמעסיק אותו בימים אלה יותר מכל הוא הפרויקט '2 חוויאג'', שהיה לדיסק. בעוד מספר שבועות ייצא גם סיבוב ההופעות לדרך.

מה הביא אותך לעשות פרויקט שכזה?

"בדיסקים הקודמים שלי הייתה רק נגיעה בתימנית. בדיסק 'עוז והדר' עשיתי דואט עם ציון גולן של 'יגדל אלקים חי' והוא היה שיר מאוד אהוב והגיע למקום השני במצעד השנתי ברדיו 'קול חי'. בעצה אחת עם המפיק שלי, רוני רומי, החלטנו לעשות דיסק תימני אבל מיוחד. קראנו לו בשם לא שיגרתי מעולם הקולינריה, 2 חוואיג', שגם רומז על כך שזהו דיסק של דואטים".

היו משתתפים רבים בדיסק.

"נכון, הבאתי זמרים שהם תימנים, אבל רובם לא שרים תימנית. הגיעו נתי לוי ואבי סינוואני, סגיב כהן חיים  ישראל, ציון גולן ואחרים. הרעיון היה שהם יחזרו לניגוני בית אבא, וגם יקרבו את הקהלים האישיים שלהם אל המטעמים האלה".

היה קשה לגייס אותם?

"כולם חברים שלי ומעריכים אותי, אחרת הם לא היו מגיעים לעשות איתי דואט, והם שמחו שמחה גדולה שהייתה להם אפשרות לעשות משהו של בית אבא. בהקלטות הייתה התרגשות גדולה והיא ממשיכה עד היום, ארבעה חודשים אחרי, עם כל התגובות שהם מקבלים. הקושי היה בשידוך השיר המתאים לכל אחד. זו העבודה הגדולה".

אז מי מכל האמנים האלה ישתתף גם במסע ההופעות?

"במופע, שגם לו קוראים כשם הדיסק, ישתתפו כל האמנים שנטלו חלק באלבום. כולם מרגישים שהם הגיעו הביתה. המופע הראשון יהיה בהיכל התרבות של פתח תקווה בג' בניסן, מתוך כוונה שזה יהיה מופע סובב ארצי. ויש גם כוונה להופיע איתו גם בחוץ לארץ בפני קהל יהודי ולא יהודי".

היום אנשי חוזרים למחוזות של ההורים והסבים, אם זה בעניין היהודי או בעניין העדתי. איך אתה מסביר את זה?

"שני דורות אחרי שההורים פורקים עול, הבנים כבר יחפשו, כי יש משהו בטבעו של האדם שתמיד מחפש את המקור. זה מובנה".

במופע, מבטיח בן ציון, יהיה גם שיר אחד מהדיסק הבא. "אני רוצה להעביר לקהל מסר שלא מדובר בפרויקט חד פעמי. יהיה לו המשך, עם הפתעות גדולות. אולי זמר שישיר ביידיש למקצב תימני, דברים שלא היו עד היום".

ofralax@gmail.com