בשבע 435: צוהל ושמח

אלבומו של חיליק פרנק מציע קלרינט שמח, כינור, מקהלה וקצב - בדיוק מה שצריך לחג | 'פורים אין ירושלים', חיליק פרנקאמציה האיתן , י"א באדר ב תשע"א

טוב, אני מודה, גם אני לחיץ. זה לא היח"צנים שלוחצים, ואפילו לא אנשי הפרסום בעיתון. ב"ה, הצלחתי לשמור על עצמאותי התרבותית, ועל החירות המחשבתית בבחירת האלבומים שעליהם אני כותב, וגם ביחס שבין דברי השבח וההלל ובין הביקורת הקטלנית או המרוככת. הפעם נקרעתי בין הרצון לכתוב משהו מקורי, להעלות על נס איזה אלבום שאף אחד לא חשב עליו, להדליק אלומת אור על זמר שזה עתה יצא לדרכו המוסיקלית, לבין המשיכה הטבעית לכתוב על אלבום פורים של חיליק פרנק.

"נו באמת", אמרתי לעצמי, "כולם כבר כתבו על זה, ואפילו היתה עליו כתבה בעיתון בשבע". "אז מה", עניתי לעצמי, "ממתי אני מתחשב במה שכולם כותבים? חוץ מזה שהכתבה היתה עליו ורק משפטים ספורים על האלבום". "אתה באמת חושב שאנשים צריכים את הטור שלך כדי להחליט אם לקנות את האלבום או לא? לא נראה לך שאתה קצת מגזים בערך עצמך?", נזפתי בעצמי. "גם אם יש אחד שמתלבט האם לרכוש את האלבום לקראת פורים", עניתי בצדקנות ובענווה אופיינית, "אעשה לו את השירות הזה ואכתוב את עניות דעתי". לאחר דין ודברים הגענו למסקנה פה אחד ש"אם אין אני לי מי לי" ו"אם לא עכשיו אימתי", שהרי האלבום הזה לאחר פורים יהיה כאתרוגים לאחר סוכות, וכמצת יד לאחר חג הפסח. והנה אני לשירותך – אותו קורא שמתלבט האם לרכוש את האלבום, או שמא לצרוב אותו מחבר או להוריד מהאינטרנט. אז בשביל לחסוך זמן לכולנו, ראשית הנה ההמלצה: לכו לקנות את האלבום לפני סגירת החנויות. אם זה לא מספק אתכם, אתם מוזמנים לקרוא גם את ההסבר.

יכולותיו של חיליק פרנק כנגן כלייזמר מוכשר כבר הוזכרו אפילו כאן במדור. מבחינתי הוא היורש האולטימטיבי של גיורא פיידמן, והקלרינט בפיו נשמע זורם וחלק, ממש כמו כינורו של דוד המלך בשעת תיקון חצות. "ונהפוך הוא" כבר אמרנו? הנה לכם דוגמה – הגיטרות הפעם דווקא לא בידיו של סינגולדה אלא של מנחם הרמן – גם הוא גיטריסט ותיק ומוכשר. הכינור של אורן צור עושה נפלאות, ומקהלת ידידים יחד עם יענקל'ה רוטבלט משתלבת יפה בתוך ההרכב. העיבוד של ג'ף הורביץ מקצועי כתמיד, למרות שנראה לי שלפעמים הוא קצת הגזים עם הקו הפשוט. לא היה מזיק פה ושם לגוון עוד קצת את העיבוד וליצור הרמוניות שונות מהקו הכללי של השירים.

יתרונו הגדול של האלבום הוא בקצב השמח, בזרימה החלקה בין השירים במחרוזות, וברוח הפורימית שהוא מביא לקראת החג הבא עלינו לטובה.

א פריילאך פורים לכולנו!

seret@etrog.tv