בשבע 435: עומדים צפופים

בתי הכנסת בגבעת שמואל לא מצליחים להדביק את קצב גידול האוכלוסייה, וכך מוצאים את עצמם לא מעט בעלי משפחות ללא מקום קבוע בבית כנסת

שמואל אדלמן , י"א באדר ב תשע"א

גבעת-שמואל, התברכה בתושבים רבים מהמגזר הדתי לאומי שהחלו נוהרים אליה בשנים האחרונות. בתי הכנסת לא מצליחים להדביק את קצב גידול האוכלוסייה, וכך מוצאים את עצמם לא מעט בעלי משפחות ללא מקום קבוע בבית כנסת.  קובי (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) המתגורר בשכונת רמת-הדר מעריך כי לעוד כ-150 ראשי משפחות אין מקום קבוע בבית כנסת כלשהו.

"כל שבת אני נאלץ לנדוד בין בתי הכנסת השונים על מנת למצוא כיסא לשבת בו", אומר קובי. מתברר כי דווקא ישנם כמה בתי כנסת בשלבי הקמה בעיר, אך על מנת להצטרף אליהן נדרשים החברים לשלם סכום גבוה של כ-20 אלף שקלים. לפני כשבועיים נראה היה שהושג פתרון זמני לאחר שבעליו של מבנה בקניון המשמש כמסעדה באמצע שבוע, הסכים להשאיל את המקום לתפילה בשבתות.

לא פחות מ-60 איש גדשו את המקום בשבת, שמחים על הפתרון הזמני. במקביל החלו מספר מתפללים להתאגד כעמותה תוך בחינת פתרונות ארוכי טווח.

להפתעתם הרבה של המתפללים, שלושה ימים בלבד לאחר השבת קיבל בעל המסעדה אזהרה ממדור רישוי עסקים בעירייה המתריע מפני שלילת רישיון העסק שלהם.

מעירית גבעת שמואל נמסר כי "המקום קיבל היתר ורישיון לפעול כמסעדה ולא כבית כנסת. בעשור האחרון הגיעו לגבעת שמואל תושבים דתיים רבים וכעת נבנים מספר בתי-כנסת במקביל על מנת לגשר על הפערים בין הביקוש לבין ההיצע".

לשמחתנו, לאחר פניית המדור, חלה התקדמות משמעותית בהידברות בין הצדדים. נציגי המתפללים נועדו עם נציגי העיריה על מנת לפתור את מצוקתם.

המתפללים ביקשו להדגיש את האוזן הקשובה והרצון הטוב לסיוע שמצאו אצל נציגי עיריית גבעת שמואל והעומד בראשה. נראה כי ראש העיר יזכה לפחות לעליית 'שישי' לכשתושלם המשימה.