בשבע 435: ילדים גדולים מהחיים

'כולנו ילדי ה'' ממחיש בצורה מציאותית, אך גם אופטימית ואמונית, את ההתמודדות עם ילדים בעלי מוגבלויות, בעיקר במגזר הדתי-חרדי

עפרה לקס , י"א באדר ב תשע"א

 

 'כולנו ילדי ה' - סיפורים מעוררי השראה על ילדים בעלי אתגר', לאה גרנג'ווד וזיסל בלומנפלד. אתב"ש מו"לים ומפיצים,  196 עמ'

"למה אני לא יכולה למנוע את ילדיי ממעשים כמו קפיצה על הכסאות? למה בתי לא יכולה ללמוד להפסיק לגעת בכל דבר, לא להכניס את ידיה למזון של אחרים? למה היא לא יכולה לנענע את התינוק עד שהוא נרדם? לקח לי הרבה זמן להפסיק להשוות את עצמי לאימהות אחרות... מעל הכל, למדתי לשמר בליבי את הרגעים היפים ולטפח חוש הומור" (ע' 94).

הספר של גרנג'ווד ובלומנפלד הצליח להפתיע אותי. כשצללתי לתוכו חשבתי שאמצא סיפורים מלמדי זכות על ילדים בעלי מוגבלויות, פלוס כמה נפלאות, ורצוי גם ניסים עם סופים טובים. אבל בלומנפלד, שמגדלת בעצמה שני ילדים כאלה ואף התאלמנה בגיל צעיר, מאירה את חייהם של ההורים והילדים בעלי המוגבלויות באופן אמיתי ומורכב, אופטימי אך מציאותי.

המחברות אספו את הסיפורים מפי בעליהם, בני משפחה, מחנכים או מטפלים של ילדים במקומות שונים על הסקלה: מקשיי למידה ועד קשיים פיזיים, שכליים ונפשיים. לרוב בני משפחות חרדיות בישראל או בחו"ל, וכך קורה שהתמודדות עם החשש מפני 'מה יגידו' 'ומה יהיה בשידוכים' נוכחת באופן מודגש יותר מאשר במגזרים אחרים בחברה, כמו גם הסוגיה הנוגעת לחלוקת תשומת הלב במשפחה ברוכת ילדים ותחושות האחים הבריאים בכזו משפחה.

הספר 'כולנו ילדי ה'' מביא סיפורים המקיפים סוגיות רבות הנוגעות לילד המיוחד: החל מההערכה אליו ולמאמציו, המשך בהתמודדות עם העובדה שהקב"ה נתן למאן דהוא ילד שכזה, ולפעמים שניים או יותר. הספר עוסק גם בכוחם של המחנכים והמטפלים לשנות עולמות, בהחלטות של משפחות שונות אם לגדל את ילדן בבית או במוסד, ברגישותו של הילד המיוחד ושל הוריו ועוד.

המחברות לעולם אינן שופטות. הן מאפשרות לבעלי הסיפורים לספר מגרונם על הקשיים, ההתלבטות וההתמודדות. מגוון הקולות מאפשר הכרות טובה יותר עם האתגרים בפניהם עומדים הילדים וההורים ומשום כך גם הבנה עמוקה יותר.

הספר של גרנג'ווד ובלומנפלד לא רק חשוב עבור מי שמגדל, מחנך, שכן, קרוב, או מכיר ילד מיוחד, אלא לכל אחד שנתקל באתגרים בימי חייו. ועם יד על הלב, מי בעצם לא?

הספר מלא באמונה ובאופטימיות, בהתמודדות ובקבלה, לפעמים מאוחרת, של המצב ושל יד ה' בעולם. ספר שכזה מביא את הקורא לבקש להודות על כל היש, ויותר מזה, מעודד אותו לראות כמה בעצם הוא עשיר.

ofralax@gmail.com