בשבע 436: הטרור מרים ראש

הרוגה ולמעלה מ-30 פצועים בפיגוע ליד תחנת אוטובוס בירושלים

חגי הוברמן , י"ח באדר ב תשע"א

אישה אחת נהרגה ולמעלה מ-30 בני אדם נפצעו, בהם שלושה באורח קשה, בפיצוץ מטען חבלה אתמול בירושלים.

בסביבות השעה 15:00 התפוצץ מטען צינור שהונח בתוך תיק ליד טלפון ציבורי, סמוך לתחנת האוטובוס ליד בנייני האומה בכניסה לעיר. הפיצוץ אירע כאשר אוטובוס מספר 74, שנסע מגבעת שאול להר חומה, הגיע למקום.

39 בני אדם טופלו באירוע, בהם ארבעה פצועים באורח קשה, שלושה פצועים באורח בינוני והיתר באורח קל. אחת מהפצועות באורח קשה, אשה בת 59 שישבה סמוך למקום הפיצוץ ונפגעה מרסיסים, מתה מפצעיה בבית החולים הדסה עין כרם.
המשטרה מעריכה כי המטען - בינוני בגודלו - הוטמן בתוך מזוודה שהונחה סמוך לתא טלפון ציבורי מחוץ לתחנת האוטובוס. המשטרה פתחה בחיפושים אחר חשודים בהנחת המטען ופרסה מחסומים בכניסה לירושלים.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, אמר כי נבדק קשר בין הפיגוע היום לאירוע לפני שלושה שבועות, בו פועל של העירייה נפצע כאשר מצא מיטען חבלה בפח אשפה. ניצב פרנקו סיפר כי בעל המכולת הסמוכה התקשר למשטרה כדי לדווח על חפץ חשוד, אך בעיצומה של השיחה המיטען התפוצץ.

 מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, העריך כי "אנו לא חוזרים לעידן הפיגועים", וסיפר כי משטרת ישראל נערכה לתרחישים שונים.

רנ"צ כהן ציין כי "במידה ואין לנו מודיעין סדיר, כל אחד יכול לנוע באופן חופשי וכל אחד יכול להגיע למרכז ירושלים. אנחנו לא יכולים למנוע הגעה של כל אדם לבירת ישראל. עקב שינוים באזור אנחנו ערוכים בפריסה רחבה יותר".
המשטרה העלתה את רמת הכוננות בכל רחבי הארץ, ופתחה במצוד אחר חשודים במעורבות בפיגוע.
ההערכה היא שלא מדובר בפיגוע שהוכן על ידי אחד מארגוני הטרור הגדולים, החמאס או הג'יהאד-האיסלמי, אלא של התארגנות מקומית, אולי אפילו ירושלמית. זה לא היה מחבל מתאבד. זה היה מיטען שהונח בתוך תיק בתחנת אוטובוס, ומניח המיטען הסתלק. זה איננו סוג הפיגועים המוכר של החמאס, או הג'יהאד-האיסלמי.

 

 מתקפה חסרת תקדים מאז 'עופרת יצוקה': חמאס משגר טילים לאשדוד ובאר שבע

מדינת ישראל קיבלה השבוע הוכחה נוספת לכך שמבצע 'עופרת יצוקה', בסופו של דבר, לא שינה דבר מהותי בדרום ונותר ללא כל משמעות אסטרטגית. כמו לפני שנתיים, ההחלטה אם לירות רקטות לשטח ישראל, מתי וכמה, נתונה כולה לשיקול דעתם של גורמי הטרור ברצועה.

בשבת שעברה, בשעות הבוקר, נורו מטחים חריגים של פצצות מרגמה 120 מ"מ לעבר יישובי הנגב המערבי. על פי ספירת צה"ל, נפלו 49 פצצות מרגמה בתחומי המועצה האזורית שדות הנגב והמועצה האזורית אשכול.

רוב הפצצות נפלו בשטחים פתוחים, אבל כמה מהן נפלו בשטחם של שני קיבוצים וגרמו למספר נפגעים ולנזק כבד למבנים ולרכוש. תושבי האזור נקראו לשבת במקלטים.

היה זה אירוע ירי פצצות המרגמה החמור ביותר מאז תום מבצע "עופרת יצוקה". בתגובה ביצעו כלי טיס של חיל האוויר כבר באותו לילה, מוצאי השבת שעברה, מספר תקיפות נגד יעדי טרור ברצועה. התקיפות נמשכו גם בימים הבאים. כלי התקשורת הפלשתיניים דיווחו על כ-18 פצועים כתוצאה מפעילות חיל האוויר.

במהלך השבוע אותרה נפילתן של עוד ארבע רקטות. אחת הרקטות נפלה ביום ראשון בדרום העיר אשקלון. לא נגרם נזק אבל מספר בני אדם לקו בחרדה. שש פצצות מרגמה נוספות נורו לעבר ישראל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מספר ארגונים קיבלו אחריות לירי, ביניהם ועדות ההתנגדות העממית והחזית העממית.

החמאס המשיך בתגובות. באותו יום נורה טיל נ"ט מסוג פאגוט לעבר כלי רכב של צה"ל במרכז רצועת עזה, סמוך לגדר הגבול. זוהי הפעם הראשונה בה נורה טיל מסוג זה ברצועת עזה. טילים מסוג זה נמצאים בשימוש צבא סוריה וחיזבאללה.

את האחריות לירי נטלו גדודי עז א-דין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. לטענתם, הירי "לעבר מוצבים של צה"ל" היה בתגובה ל"הסלמה הישראלית המתמשכת" ובתגובה להרג שני פעילי התנועה בתקיפת חיל האוויר הישראלי ביום רביעי שעבר. בהודעה שפירסמו גדודי עז א-דין אלקסאם ביום שני השבוע נאמר, כי אם ישראל "תתחייב להפסיק את ההסלמה" תימנע הזרוע הצבאית אף היא מירי.

אור ליום שלישי תקפו כלי טיס של חיל האוויר, לראשונה מזה זמן רב, ששה אתרים של החמאס בעת ובעונה אחת: שתי מנהרות הברחה ברצועת עזה, שני אתרים לאכסון וייצור אמצעי לחימה ושני מוקדי טרור נוספים ברצועה. שלשום, יום שלישי, פגעו כוחות צה"ל בשתי חוליות מחבלים שעסקו בהכנות לירי רקטות לעבר ישראל.

ואז התרחשה תקלה: ביום שלישי נהרגו ארבעה פלשתינים ו-10 פלשתינים נפצעו, כתוצאה מירי שביצע צה"ל לעבר בית בשכונת שג'אעיה, מזרחית לעזה. כלי תקשורת פלשתיניים מסרו כי ההרוגים היו ילד בן 11, נער בן 16 ושני מבוגרים בני 20 ו-50.

תקיפת צה"ל בוצעה כתגובה לשיגור של ארבעה פגזי מרגמה לעבר מערב הנגב. ההנחה היא שהירי של הפלשתינים בוצע, כמו פעמים רבות בעבר, בחסות של אוכלוסייה אזרחית – וכך נגרמו הנפגעים.

בחמאס חזרו להגיב. מיד לאחר התקיפה, שוגרו שתי רקטת קסאם לכיוון אשקלון. הרקטות נפלו מחוץ לתחומי העיר ולא גרמו לנפגעים או לנזק.

ביום שלישי בלילה נורו שתי רקטות גראד – אחת נפלה מדרום לאשקלון, ואחת מצפון לה, בינה לבין אשדוד. תושבי אשדוד, לראשונה אחרי שנתיים, ירדו למקלטים בעקבות התרעת 'צבע אדום'. מטוסי חיל האוויר זיהו ופגעו במחבל שירה את הגראד. בעיריית אשדוד הוחלט להשבית את הלימודים עד סוף השבוע בשל ההידרדרות הביטחונית.

אתמול בבוקר (ד') התפוצצה רקטת גראד בשכונת מגורים בבאר-שבע, גבר בן 56 נפצע באורח בינוני. צעיר נוסף לקה בחרדה. נזק נגרם גם לרכוש. זמן קצר אח"כ נורתה לעבר באר-שבע רקטה נוספת שנפלה בשטח פתוח. הקבינט הביטחוני התכנס אתמול (ד') על מנת לדון בהמשך צעדיה של ישראל מול הירי.

להיכן תוביל ההתדרדרות? בסיור השבוע (ג') בגבול הצפון, אמר הרמטכ"ל בהתייחסו למצב בדרום, כי "למדינת ישראל אין אינטרס להסלמה, אך גם אין שום כוונה לוותר על זכותנו להגנה עצמית".

במערכת הביטחון משערים שההנהגה המדינית של החמאס בעזה בראשות איסמעיל הנייה, משיקולים טקטיים, לא רוצה כרגע את ירי הרקטות. מי שדוחף לכך זו ההנהגה הצבאית, הנהגת הטרור.

הסיבות הן בעיות פנים פלשתיניות: השיחות בין החמאס והפתח' על 'פיוס היסטורי' בין שתי התנועות. לא הכל בחמאס ששים לפיוס עם ה'פתח'. כדי לנסות ולסכל את הפיוס, אישרה מנהיגות החמאס בעצימת עין את ירי הרקטות בשבוע שעבר לשטח ישראל, בתקווה שההסלמה תסכל את המהלך.