בשבע 436: מחיר הגשר

הפיגוע הנורא באיתמר נתן למתנחלים כמה רגעים קצרים של אהדה בתקשורת, ולאחריהם מיהרו הכתבים לחזור לשגרה

שמואל אדלמן , י"ח באדר ב תשע"א

הפיגוע הנורא באיתמר נתן למתנחלים כמה רגעים קצרים של אהדה בתקשורת, ולאחריהם מיהרו הכתבים לחזור לשגרה. רוח הקודש השורה במערכות כלי התקשורת ידעה לסמן כל ערבי שהותקף בשבוע האחרון כקורבן פעולות 'תג מחיר' של יושבי הגבעות, עוד לפני שנודעה זהות התוקפים.

בעקבות הפיגוע ערכה עמותת גשר בשיתוף עם ynet  סקר שנערך ע"י מכון פאנלס בו נתבקשו המרואיינים להביע את דעתם על פעולות "תג מחיר"

48% מהמשיבים טענו אין מקום לפעולות מעין אלו. לעומתם, כ-22% אמרו כי מדובר בפעולות "מוצדקות בהחלט", וכ-23% הגדירו אותן "די מוצדקות". התברר כי בעוד שבקרב החילונים קיים רוב המתנגד לפעולות "תג מחיר" (36% בעד, 57% נגד), בקרב המסורתיים, הדתיים-לאומיים והחרדים - קיים רוב שסבור שמדובר בפעולות מוצדקות (55%, 70% ו-71%, בהתאמה).

כמו כן נשאלו המרואיינים האם לרבנים יש יכולת למנוע פעולות שכאלו. רוב ברור השיב כי יש לרבנים יכולת כזו. בעקבות הסקר קרא מנכ"ל גשר, אילן גאל דור, לרבנים להוציא מכתב "הקורא לחמומי המוח ולכל הצעירים להימנע מפעילות תג מחיר. מכתב כזה ינווט את כוחות הביטחון לעסוק בביטחון היישובים, ולא ברדיפה אחרי הפורעים".

לא מעט תושבים ביישובי גב ההר מתחו ביקורת חריפה על האמירות הללו, בטענה שלאחר הפיגוע הנורא ראוי היה לצאת במסרים מחזקים לתושבי גב ההר ולא לבקר אותם. בנוסף, טענו המבקרים, יש בקריאה זו הבעת עמדתה פוליטית שאיננה ראויה לעמותה המתיימרת לקרב בין חלקי העם.

זירת הפיגוע בירושלים | צילום: פלאש90'

בתשובה לפנייתנו ממהר אילן גאל דור  להעביר מסר מפייס:

 "ראשון לכל יש לחזק את תושבי כל היישובים על עמידתם האיתנה מול הטרור המשתולל. לא היה בדבריי שום ביקורת כלפיהם או כלפי פועלם. ביקורתי הופנתה נגד קומץ החמומים שלוקחים את החוק בידיים ופוגעים בערבים באשר הם ולא מסייעים במאומה למלחמה בטרור או בחיזוק ההתיישבות". גאל דור אינו רואה בקריאתו משום הבעת עמדה פוליטית אלא חינוכית: " לקרוא לרבנים למנוע פעולות תג מחיר אינה אמירה פוליטית, זו אמירה ציבורית- חברתית שעשויה לקדם את ההזדהות של תושבי כלל המדינה עם המתיישבים. לרבנים יש אחריות ויכולת להוביל מהלכים חברתיים במדינה".