בשבע 437: נתניהו זורק עצם

נתניהו צפוי לאשר את תכנית המיתאר של מוסדות החינוך באיתמר; מועצת שומרון: "זהו לעג לרש".

חגית רוטנברג , כ"ה באדר ב תשע"א

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לאשר חלק מתכנית המתאר של היישוב איתמר, בשטחים המיועדים לבניית מוסדות החינוך בלבד. האישור יכלול גם הקמת מבנה לישיבה הגבוהה, בה לימד הרב אודי פוגל הי"ד. את הדברים אמר נתניהו לח"כ ציפי חוטובלי, שנועדה עימו השבוע.

במועצת שומרון מביעים אכזבה מהבטחתו המוגבלת של נתניהו, וטוענים כי מדובר במיחזור של הבטחות ישנות. ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, אמר ל'בשבע' בתגובה לדברי נתניהו, כי "זהו לעג לרש, על גבול ההונאה. מדובר במיחזור של קטע מצומצם מתוך תכנית המיתאר של היישוב, המתייחס רק לחלק ממוסדות החינוך של היישוב. שר הביטחון בידו האחת מסרב לחתום על תכנית המיתאר מטעמים פוליטיים גרידא, ובידו השניה מונע – תוך שימוש בטענה כי תכנית המתאר איננה חתומה – בניית בתים, הקמת מרכיבי ביטחון והתפתחות תקינה הנצרכת ליישוב". מסיקה, שבילה השבוע שעות ארוכות במסדרונות הכנסת מול שרים וח"כים כדי לקדם את אישור התב"ע של איתמר, שב ודורש מראש הממשלה להתייחס את תושבי איתמר כאל אזרחים שווים.

להבטחתו זו של נתניהו קדם גם מכתב שנשלח אליו ואל שר הביטחון בראשית השבוע מטעם חברי שדולת א"י בכנסת. במכתב דרשו 45 ח"כים מימין ומשמאל לאשר בימים הקרובים את תכנית המתאר של איתמר, ולדבריהם "לשים קץ למצב האבסורדי במסגרתו תושבי הישוב, שהוקם בהחלטת ממשלה, נדונים לחיי מחסור אך ורק בשל העדר תב"ע". בין החותמים חמישה סגני שרים, ביניהם סגן שר החוץ דני אילון, ועשרה ח"כים מסיעת קדימה.

עוד דורשים הח"כים לאשר ולתקצב באופן מיידי את כל צרכי הביטחון של הישוב, "ולשים בכך קץ למצב הבלתי נסבל במסגרתו המשפטיזציה והביורוקרטיה גובות שוב ושוב מחיר דמים קשה מנשוא, והתושבים נאלצים לשאת בעצמם בהוצאות הביטחון הכבדות. יש להעביר את האחריות הביטחונית במלואה לידי צה"ל, ולהנחות את המשפטנים להעמיד את צרכי הביטחון מעל כל צורך אחר".