בשבע 437: ראש שב"כ עם כיפה

תגובות מעורבות בחוגי הימין למינויו של ראש השב"כ החדש יורם כהן

חגי הוברמן , כ"ה באדר ב תשע"א

יורם כהן, תושב ירושלים, ייכנס לתפקיד ראש השב"כ ב-15 במאי במקומו של יובל דיסקין. כהן, בן 51, נשוי +5, תושב ירושלים (מ-1983). גדל והתחנך בתל אביב. הוא בוגר הישיבה תיכונית "מדרשיית נעם" בפרדס חנה. את שירותו הצבאי עשה בסיירת גולני.

לשב"כ התגייס בשנת 1982 כמאבטח רכזי שטח ביהודה ובלבנון. זו היתה השנה בה צה"ל נכנס ללבנון במלחמת לבנון הראשונה. בהיותו בתפקיד רכז שטח בבנימין פרצה האינתיפאדה הראשונה. כעבור שנתיים, בשיא האינתיפאדה, מונה לרכז נפת רמאללה, תפקיד בו שימש עד שנת 1991, עת מונה לראש מחלקת הדסק האופרטיבי ביהודה. בשנת 1996, שנה בה היכה הטרור הפלשתיני ברחובות ישראל, מונה לראש חטיבת הסיכול ביהודה. בשנת 2001 מונה לראש האגף לסיכול טרור ערבי-איראני.

ב-2003, אחרי מבצע 'חומת מגן', מונה לראש מרחב ירושלים, יהודה ושומרון. בשנים 2005-2008 כיהן כסגן ראש שירות הביטחון הכללי. בתפקידו זה היה מופקד על גיבוש המדיניות וקבלת ההחלטות בתחומי בניין הכוח והפעלת הכוח הייעודי של השירות, וכן שותף בכיר בקבלת ההחלטות בסוגיות ארגוניות שונות.

העובדה שכהן הוא חובש כיפה סרוגה, גרמה לתגובות נגד של השמאל. פרשן ערוץ 2 אמנון אברמוביץ' נתן לכך ביטוי באמרו כי "יורם כהן הוא חובש כיפה, הוא ראש השב"כ הראשון החובש כיפה, אך יחד עם זאת נחשב לאדם ממלכתי לחלוטין".

ח"כ אורי אורבך ליגלג על דבריו בכתבו כי "אין לי חשק אפילו להסביר עד כמה האנטי-דתיות המובנית, הסמויה (שלא לדבר על הגלויה) מושרשת כאן במשפט אחד, בקליפת אגוז, כמו שאברמוביץ נוהג לומר. אברמוביץ' ודומיו אפילו לא שמים לב עד כמה התנסחות כזו מורעלת בדעות קדומות. הוא הרי משוכנע שלמרות שיורם כהן הוא דתי הוא בכל זאת ממלכתי. איך יבין שיורם כהן, כמו רוב מוחלט של הדתיים, הוא ממלכתי קודם כל בגלל שהוא דתי. אמנון אברמוביץ' אומר שיורם כהן הוא מינוי טוב. אך יחד עם זאת הוא חושב שהדתיים כולם חשודים לחלוטין".

יו"ר הפורום המשפטי למען ארץ-ישראל נחי אייל, המוביל כיום מהלכים של התגייסות צעירים דתיים לזרועות הביטחון של ישראל, אמר כי "פירות החינוך של הציונות-הדתית מתחילים לתת לתוצאות. הרי גם עמידרור, גם יאיר נווה וגם דנינו בוגרי החינוך הדתי, מה שאומר שהציבור של הציונות-הדתית מתחיל לקבל את הביטוי הראוי לו, כפי שראוי לאוכלוסיה ערכית, ציונית, תורמת".

בקרב חוגי הימין והמתיישבים התקבל מינויו של כהן ברגשות מעורבים. יו"ר תנועת ארץ ישראל שלנו, ברוך מרזל, אמר לערוץ 7 כי חובש כיפה שנכנס לתפקיד אינו בהכרח מינוי לטובת מחנה הימין. "נשפוט אותו רק על פי המעשים, בלי קשר לכיפה שהוא חובש על ראשו. צריך להבין שחבישת כיפה זה לא מתכון לקבלת החלטות נכונה. ראינו כבר את יאיר נווה, את אליקים רובינשטיין ואפילו את שי ניצן שהגיע מבית דתי, ופעלו בצורה קשה ביותר נגד עם ישראל. אנחנו מקווים שכהן לא ימשיך את דרכם ולא יבעט בציבור שומרי התורה והמצוות רק כדי להוכיח שהוא לא ימני".

עם זאת, מרזל מברך על אי מינויו של י', סגן ראש השב"כ שהיה מועמד אף הוא לתפקיד. "האיש רדף את הציבור שלנו ובזבז את משאבי המדינה לשווא. בשנים האחרונות השב"כ שוב ושוב התעמר והתנכל לאנשי ימין, וניהל מדיניות של רדיפה כלפי פעילים בימין, כאשר מנגד נרשמו אפס מעשים כלפי בוגדים מהסוג של ענת קם ואנרכיסטים שהובילו להתפרעויות קשות".