בשבע 437: לבד בחושך

עוד לא יבשה הדיו על הביקורת שנמתחה בפסק דינו של קצב על התקשורת, וכבר הזדרזה זו ליישם את הלקחים: מפרגנים. הכוונה כמובן לענת קם

עדי גרסיאל , כ"ה באדר ב תשע"א

לבד בחושך

עוד לא יבשה הדיו על הביקורת שנמתחה בפסק דינו של קצב על התקשורת, וכבר הזדרזה זו ליישם את הלקחים: במקום להשתלח – מפרגנים. הכוונה כמובן לענת קם שגזר דינה אמור להינתן בעוד כמה שבועות, אחרי שהורשעה בריגול חמור במסגרת עסקת טיעון. את פסטיבל הראיונות החל 'ידיעות אחרונות' בשישי שעבר בכתבה אמפטית במיוחד בת חמישה(!) עמודים. קם, ללא המשקפיים המפורסמים (שחלילה לא יזכירו למישהו את טלי פחימה) מצולמת שם 'יושבת לבד בחושך' בדירתה הקטנה במרכז תל אביב. על פניה מבט נוגה והיא "עטופה פליז, בנעלי בית, תנור קטן מחמם אותה, שקועה ברווח שבין המחשב, הטלוויזיה והמאפרה". קם מספרת לכתבת עינת פישביין כי בניגוד למה שחושבים היא אינה שמאלנית קיצונית: "יש ביני לבין השמאל התל-אביבי הקלאסי פערים אידיאולוגיים רציניים", ואפילו מתוודה שבשירות הצבאי גילתה ש"מבפנים המציאות נורא מורכבת". אם כן, מדוע הוציאה את המסמכים? "מה שאפיין את המעשה שלי זה הרבה מאוד נאיביות". היא מסבירה גם את הקלות הבלתי נתפשת בה התאפשר לה להוציא את החומר: "ניגשתי למש"קית מחשב ואמרתי לה לצרוב לי 2000 מסמכים על דיסק. היא לא שאלה למה. אם היא הייתה אומרת 'אני צריכה אישור'... הייתי בטוח נסוגה ואומרת 'עזבי, לא צריך'". וכדי להעצים את התדמית התמימה היא מתוודה על מעשה שובבות נוסף – מתקופת התיכון: ריסוס כתובות גרפיטי. "מילאנו את קירות בית הספר, ומיד אחרי זה הדלפתי הכול לעיתון מקומי..."

המסקנות שצריכים להסיק השופטים ברורות: מדובר בבת טובים נאיבית, אמנם קצת שובבה, אבל ממש לא אנרכיסטית. היא סובלת כבר יותר משנה ממעצר בית מחניק אחרי שבסך הכל עלתה על פירצה חמורה באבטחה הצבאית. ועכשיו תגידו אתם: ילדה כזו צריכה להיכנס לבית סוהר?

עדי גרסיאל

פורים שמח, דנה וייס

באופן עקבי ובאדיקות דתית, טרחו  בראנז'אי תקשורת להזכיר בכל שנה ושנה את האמירה של חנן פורת "פורים שמח" מבוקר פורים תשנ"ד, שלאחר רצח גודלשטיין במערת המכפלה בחברון. כזכור: הכתבת רינה מצליח ביקשה מפורת להתראיין על שמחת פורים לאחר  מסע הירי והרצח במערת המכפלה. פורת אמר לה כי בפורים מצווה לשמוח, גם ביום כזה, וכי כך הוא נהג לאחר מות רבו האהוב, הרב צבי יהודה קוק, בפורים תשמ"ב, ולאחר שנרצח תלמידו האהוב בפורים תשנ"א, אלחנן אתאלי הי"ד. מה שודר מכל הראיון? תמונתו של פורת נכנס לחדר ואומר "פורים שמח". וכך בכל שנה, באופן אדוק, דאג מישהו מאותה הבראנז'ה להשמיע או לאזכר תוך כדי שידור את ה"פורים שמח" של פורת. כך עשתה דנה וייס מערוץ 2 לפני ארבע שנים. למרות הפגיעה בו, פורת סירב לתבוע אותה, והסתפק בהתנצלות אישית רפה שלה. השנה, אולי בעקבות הטבח באיתמר או בשל מצבו הבריאותי של פורת – פסטיבל "פורים שמח" הושבת. אך אל דאגה, במקומו קיבלנו תוצרת חמורה לא פחות בעיצומה של שבת 'זכור': מנת השכחה גדושה. הפעם, בלי ציניות, אלא עם הרבה כבוד. אותה וייס שידרה ראיון נינוח מהמוקטעה עם מחמוד עבאס - אבו-מאזן וכינתה אותו "אדוני הנשיא". היא מעלה בשליחותה הציבורית ולא הזכירה דבר על עברו של אבו-מאזן כמי שעומד מאחורי מעשי טרור רבים. היא שאלה את אבו-מאזן מה יעשה "אם יגלו שהרוצח (של משפחת פוגל) היה פלשתיני" ואיפשרה לו להצהיר בלי הפרעה ש"המעשה חורג מהמסורת שלנו , חורג מהמוסר שלנו... לכן אמרנו שמבחינה עקרונית קשה לנו להאמין שזה פלשתיני". 'הנשיא' של וייס זכה להשכחה של הקשר שלו  לטבח 22 הילדים מצפת, בני המשפחה במעלות, הפועלות בצפון שנרצחו על ידי אותה חוליה והטבח במינכן שגם בו הוא היה מעורב.

חני לוז

קם ולא נשלם

שדרן הספורט יורם ארבל חשב שמותר לו להקדיש את משחק הכדורגל בין ישראל ללטביה לענת קם, מכיוון שזו סיפרה בראיון כי היא אוהבת לצפות בכדורגל. הנהלת הערוץ השעתה אותו ליומיים.  מגיע לחברי ההנהלה יישר-כוח, אבל העובדה שארבל היה כל-כך בטוח שהוא יכול להפליט אמרת-כנף אידיאולוגית אשר בעצם מעניקה רוח גבית למי שהורשעה בריגול חמור מדגימה הניתוק וההתנשאות של אנשי תקשורת, אשר תופשים עצמם כמעין 'אדם עליון'.  כאשר הקדיש את השידור לקם אמר ארבל שהיא "עשתה שטות גדולה ויושבת במעצר-בית". כנראה שגם איש תקשורת ותיק יכול לעשות 'שטות'.  והשאלה היא האם יש מקום לגורמים מחוץ לתקשורת להתערב. התשובה היא שלא רק שאפשר אלא זו אפילו בגדר חובה.

הנה, בארה"ב מתארגנת יוזמה חדשה של גורמי שמאל רדיקלי לתקוף את 'פוקס ניוז'. יו"ר הארגון 'ענייני תקשורת', דוד ברוק, טען שהוא מתכוון לנהל מסע של "לחימת גרילה וחבלה כנגד הערוץ", לא פחות. השמאל אינו מתבייש: בפורום בחסות 'אל-ג'זירה' שנערך לפני שבועיים בדוחא, הוקדש אחד המושבים לנושא "התקשורת כזרז למהפכה". אכן, התקשורת לשיטתם אינה שירות לציבור אלא משמשת כאמצעי בידי מחנה פוליטי מוגדר.

האם מישהו ידאג שתהיה גם מתקפת-נגד?

ישראל מידד

  • ביקורת הנקרא

אבו מאזן: "אני קורא עשרות מאמרים בעיתונות הישראלית – כולם מתנגדים להתנחלויות ולהמשיך הבנייה"

ערוץ 2

אם גם אבו-מאזן אומר שהתקשורת שמאלנית, מי אנחנו שנתווכח?

התערערות השלטון הסורי ממחישה את גודל ההחמצה שבכישלון המגעים עם סוריה

(מאמר מערכת, הארץ)

כבר קראנו משפטים הגיוניים יותר – אפילו ב'הארץ'

 

יעקב פרי: יורם כהן שקול ומתון, הכיפה לא תשנה

ynet

חבל שאי אפשר להחזיר לפרי מחמאה ולומר שלמרות הקרחת הוא היה ראש שב"כ יוצא מהכלל

  • חדשות בחדשות

תמונתו של לוחם שייטת המוכה בידי אנשי ארגון ה-IHH על סיפון ה'מרמרה' זכתה בתואר תמונת השנה של איגוד צלמי העיתונות הטורקי

מועצת יש"ע פנתה תלונה למנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר. זאת בעקבות שידור מהדורות חדשות השבוע ברשת ב' בהן תוארו מחסומים באזורי הקו הירוק וביו"ש כ"מעברי גבול".

נמשכים השינויים במעריב: ביום שישי ייצא לראשונה גיליון 'סופ"ש הגדול' שיכיל תכנים ממגזינים שונים במעריב כמו 'רייטינג' ו'את'.