בשבע 437: יהודה מסס

יהודה מסס, מלחין, כותב, מפיק מוסיקלי נגן וזמר בעקבות אלבום אינסטרומנטלי, 'בראשית'

עפרה לקס , כ"ה באדר ב תשע"א

אין הרבה יוצרים משוחררים כמו יהודה מסס, שיום אחד פשוט הפסיק את כל הפרויקטים בהם עסק, והלך לעשות משהו שהיה דחוף לו ליצור: אלבום שכולו מנגינות, בעקבות שבעת ימי הבריאה. מסס עשה עד היום אלבומים ביחד ('מזרב' עם אהוד מנור ו'מחשבות' עם עמיר בניון) ולבד ('אמת פשוטה') וכתב ליוצרים אחרים כמו שלמה ארצי, שלומי שבת, שירי מימון ועוד. הפעם פשוט נכנס לאולפן, ניגן על מגוון קלידים, גיטרות, בס, כלי הקשה, מפוחית ומלודיקה, תוך שהוא מזמין נגני ויולה, כינור, כלי נשיפה וכלים אתניים, ולא יצא עד שהחגיגה הייתה מושלמת.

איך התגלגל הרעיון?

"תמיד רציתי לעשות משהו אינסטרומנטלי שלא צריך לשיר בו ולא להגיד מילה. היו לי כל מיני נושאים אבל בסוף החלטתי על הבריאה, כי לא משנה מאיזה דת אתה, הבריאה היא של כולם, ללא הבדל דת גזע ומין".

לקח זמן מרגע שהחלטת על הנושא ועד שהתחלת להקליט.

"נכון, כי חיפשתי השראה. אומרים שבמעמד הר סיני כולנו היינו. אבל בבריאה לא הייתי. זה נושא לא פשוט, שאתה לא יכול להתיימר בו. מה שהביא בכל זאת את הניצוץ, היה אחד מסרטי הטבע שעשה מוטי קירשנבאום. ראיתי את הסרט, נכנסתי לאולפן ובמשך כמה חודשים לא תקשרתי עם אף אחד, רק עם המוסיקה והנגנים שהזמנתי, עד שסיימתי. עשיתי מה שאני מבין, מה שאני מרגיש".

לכל קטע יש את הטמפרמנט שלו?

"מי שיאזין טוב לששת קטעי הבריאה ויידע אותם טוב, ואחר כך יקשיב ליום השביעי יראה שזה ממש פשוט, הכל נמצא שם. אני חושב שבשביל שנבין את הבריאה ה' חילק אותה לשבעה ימים, הרי לעצמו הוא לא צריך הפסקות. מי שיאזין, יראה שהכל נמצא ביום השביעי".

ספר על מהלך העבודה.

"הסתכלתי בספר בראשית שוב ושוב. אני תמיד קורא בתנ"ך, וגם אגדות ומדרשים, אבל הפעם ניסיתי להגיע לדבר הכי קשה, לפשט. קראתי קצת, עבדתי, קראתי, עבדתי, עד שהגעתי לצלילים האלה".

מאחורי הנגינה וההלחנה יש הרבה עומק. האם צירפת לדיסק חוברת עם הסברים לקטעי הנגינה?

"נראה לי שאם אני אסביר את הקטעים אני שם את עצמי במקום של פרשן, וקטונתי. חוץ מזה, אם אכתוב משהו זה יפגום בחוויית ההאזנה של האנשים וגם הבעת זלזול בהם. ספר בראשית הוא ספר שכולם מכירים, כל אחד קרא בו מתי שהוא. אני לא מגלה משהו לא ידוע".

איך הקהל מגיב לאינסטרומנטלי?

"לפני שבוע יצא הדיסק, לא ציפיתי יותר מדי ולא חשבתי שתהיה כזאת התעניינות יפה. גיליתי שיש נתח גדול של הציבור שצורך את המוסיקה הזאת, ובעיקר אנשים מן העולם, כי כך ההוא שבזימבבואה יכול להתחבר למה שאיש אחר עשה בפולין. לא עשיתי את האלבום למטרה מסחרית, לא אמרתי אני אעשה וארוויח. היה לי צורך כזה. וההקלטה עשתה לי טוב".

בימים אלה עושה מסס דברים נוספים: כרגע יצא מכבשן האולפן שלו אלבום חדש שהוא הפיק מוסיקלית לנתי רביץ. הוא נמצא גם בעיצומה של הפקה מוסיקלית ליוצרים אחרים. במקביל, הוא עומד לסיים אלבום שירים חדש משלו וממשיך לעשות פרויקטים עם עמיר בניון. "התכניות הן תמיד לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בלב ולהמשיך לעשות".

ofralax@gmail.com