בשבע 437: הבן יקיר

יקיר ונה, זמר צעיר עם הרבה ניסיון, משלב במקצועיות אך בעדינות לחנים מזרחיים ותכנים אמוניים

יאיר פלד , כ"ה באדר ב תשע"א

 

 'סוד החיים', יקיר ונה, חיים דבש הפקות

זמר צעיר חדש-ישן מוציא אלבום בכורה. למה ישן? כי יקיר ונה כבר מסתובב פה די הרבה, מוציא שיר ועוד שיר ומקבל את היחס שלו: מקום ראשון במצעדים בתחנות הרדיו הדתיות, הופעות באירועים וצבירת אוהדים רבים, ולמה צעיר? כי יקיר רק עכשיו השתחרר מהצבא...

אלבומו החדש של ונה נקרא 'סוד החיים'. אז מהו סודו של יקיר? אודה על האמת, יצא לי להיתקל פעם בבחור הצעיר, המופנם והצנוע. נראה שכך גם קולו של יקיר שמסגיר אותו בשירים ומשדר טוהר, תמימות ומנעד מזרחי עדין. זה בא לידי ביטוי גם בשירים המרגשים וגם בקצביים - עדינות.

רוב הלחנים באלבום הם של יקיר, כמה שירים הוא אף כתב והוא חתום על כל האלבום כמפיק המוזיקלי, לצד נגנים מהשורה הראשונה. זה דבר די נדיר במחוזות הזמר החסידי-מזרחי,  בו בדרך כלל האמן הוא רק המבצע. כאן הנער לוקח את המושכות לידיו ומוציא מוצר הראוי מקצועית, מהעטיפה המשלבת פוסטר קיר של יקיר עד שלב ההפקה המוזיקאלית המהוקצעת. יש גם אתר אינטרנט אישי כראוי, אולי בשל כך לקח זמן רב עד שהגיע להשלמה.

שיר הנושא 'סוד החיים' הוא שיר קצבי עם פזמון סוחף "תן לי תקווה, תן לי ברכה, תן את הטוב וגם שברע, תן לי טיפה של אור מטובך, תן לי את סוד החיים". זהו שיר אישי מאוד על יחסים ש האמן עם בורא עולם. מילים ולחן כבר הזכרנו: יקיר ונה.

עוד כמה שירים שתפסו את אוזניי בכתיבה והלחנה: שיר מרגש ומרטיט שפותח את האלבום, 'כולם ביחד', המוקדש למשפחות האסון בכרמל ולחיזוק כל המגורשים מבתיהם; לחן שמיימי ל'אשת חיל' ורמיקס של מחרוזת שירי קאלט חסידית 'עלה קטן שלי' בגירסת דאנס. בכלל יקיר הוא אמן פופ בעל ייחודיות שיכול לנוע בין המזרחי הקלאסי לפופ ישראלי מובהק, כמו 'נביט אל המרום'  - ממש שיר אירוויזיון.

יקיר בוחר לשיר דואט עם הזמר נתי לוי. מבחינתי זו הצהרה. נתי לוי נחשב בעיניי, אולי בגלל הכיפה הלא מוסתרת שעל ראשו, כזמר מזרחי שלא ויתר אף פעם על המסורת. יש לו מעין טוהר ותמימות הן בהגשתו והן בקריירה הענפה לאורך השנים, ולא בכדי יש קווי דמיון בינו לבין יקיר, הבחירה מתאימה לו כמו כפפה. והתוצאה היא שיר עדין ומרגש, בעל נגיעות תימניות מובהקות שעד כה לא הורגשו באלבום. שילוב מנצח, ללא ספק.

 בשורה התחתונה יש פה בשורה: יצירה חדשה של אמן אמוני מוכשר בזרם המזרחי-ישראלי שכבר מוכר בשוק המוזיקה ועושה את צעדיו למעלה. אם ימשיך בדרכו, דרך העדינות והנשמה היהודית, יגיע כנראה לעוד 'סודות של החיים'.