בשבע 437: על שפת היאור

"הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווה אותי יום יום. אם הייתי יודעת על 'אפרת' זה לא היה קורה לי. כדי שלא יקרה גם לך צלצלי..."

שמואל אדלמן , כ"ה באדר ב תשע"א

 

"הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווה אותי יום יום. אם הייתי יודעת על 'אפרת' זה לא היה קורה לי. כדי שלא יקרה גם לך צלצלי..."

 זהו נוסח התשדיר המקורי אותו ביקשה אגודת 'אפרת' לעלות ברדיו כחלק ממטרת האגודה "להביא לידיעת נשים השוקלות הפלה, מידע המאפשר להן לקבל החלטה חופשית, משוחררת מלחצים חברתיים וממסדיים הרואים בהפלה את הפתרון להריונות לא מתוכננים". ראוי לציין כי בשלושה עשורים של פעילות הצליחה האגודה להציל למעלה מ-28 אלף תינוקות שאמותיהם חשבו תחילה להפילם. 'אפרת' תמכה בהן, סוציאלית, פסיכולוגית וכלכלית.

כמה ארגונים ניסו לטרפד את העלאת תשדירי הרדיו ופנו לח"כ ניצן הורוביץ ממרצ בבקשת עזרה. ח"כ הורוביץ הסביר ל'בשבע' את התנגדותו לתשדירים:

"צר לי שגופים מהסוג של עמותת אפרת מנצלים מצוקה של נשים בשעה קשה כדי לקדם אג'נדה פוליטית-דתית. פעלתי בעבר נגד התשדירים הללו משום שהיו פוגעניים ובלתי מאוזנים, ואני אמשיך להאבק למען זכותה של האישה על גופה, על חייה ועל פרטיותה".

בעקבות הפנייה הורתה הרשות השניה להסיר את התשדיר בטענה  כי "הוא עוסק בעניין השנוי במחלוקת בציבור, באופן שאינו אינפורמטיבי במהותו, אלא שיש בו משום העברת מסר של הבעת דעה". אנשי 'אפרת' לא ויתרו ועתרו לבג"ץ. בסופו של דבר הוסכם להעלות את התשדירים בנוסח מעודן יותר, שאינו מביע דעה:

"את בהריון ושוקלת לבצע הפלה? צלצלי לאגודת 'אפרת'. סודיות ואחריות". ד"ר אלי שוסהיים שעומד בראש האגודה אומר בתגובה: "המסר המרכזי שנועד להביא את עובדת קיומנו לכל אישה ששוקלת לבצע הפלה, נותר ונשאר על כנו. זה מה שחשוב עבורנו וזו ההצלחה הגדולה של העתירה לבג"ץ. פרסומאים שונים אמרו לנו שהתשדיר הנוכחי יביא לנו יותר פניות מקודמו".

ד"ר שוסהיים דוחה על הסף את הטענות על "ניצול מצוקות":

 "הם התנגדו לכל נוסח של תשדיר שבו יוזכר השם 'אפרת'. לא משנה באיזה צורה, סגנון, ומה ייאמר בתשדיר. בג"צ לא קיבל את עמדתם, ואף איים שאם לא יסכימו לנוסח חלופי שיוסכם הדדית הם יתנו צו על תנאי שיאפשר לשדר את הנוסח המקורי. זו הראיה הטובה ביותר שאין כאן שום ניסיון לנצל מצוקה - להיפך, יש כאן הרבה רצון טוב לעזור לפתור מצוקה, כי הסיסמה שלנו היא שבגלל כסף לא מפסיקים חיים".