בשבע 439: שקט יחסי ביישובי עוטף עזה

מתקפת טילים נוספת בדרום | בחמאס בחנו את ביצועי מערכת 'כיפת ברזל' | גם בחמאס בחנו את ביצועי המערכת

חגי הוברמן , י' בניסן תשע"א

סבב הלחימה הנוסף שהתרחש השבוע בין ישראל לחמאס, מיום רביעי שעבר עד יום ראשון השבוע, הסתיים ללא הכרעה. ההסלמה החלה בעקבות ירי טיל נ"ט לעבר אוטובוס תלמידים וירי נרחב של רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. סה"כ נפלו בשטח ישראל 132 רקטות ופצצות מרגמה. כמה מהרקטות שנורו בליל השבת שעברה היו רקטות ארוכות טווח שנפלו צפונית לעיר אשדוד. אחת הרקטות פגעה בלול תרנגולות בקיבוץ ניר-עוז וגרמה נזק כבד למבנה.

ביום ראשון האחרון דעך הירי, ומאז, נכון לאתמול (ד'), השתרר שקט יחסי באזור עוטף עזה, הגם שנמשך "טפטוף" ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. החמאס וארגוני הטרור הצהירו כי הם אינם מעוניינים בהסלמה, וכי רגיעה מצד ישראל תיענה בהרגעה מצידם. גם ראש ממשלת ישראל הצהיר כי אם יפסיק חמאס את הירי יחזור השקט.

ההסלמה החלה ביום רביעי שעבר, בתקדים מסוכן: מחבלי חמאס ירו טיל נ"ט מונחה לייזר מסוג קורנט לעבר אוטובוס להסעת תלמידים, סמוך לצומת סעד במערב הנגב. נער בן 16 נפצע באורח אנוש מפגיעת רסיסים בכל חלקי גופו. נהג האוטובוס נפצע באורח קל. היתה זו פעם ראשונה שמחבלים ביצעו ירי בכינון ישיר של טיל נ"ט לעבר מטרה אזרחית ברורה.

באתר המזוהה עם פת"ח דווח כי הנהגת חמאס איבדה שליטה על הזרוע הצבאית של התנועה, בראשות אחמד ג'עברי. על פי האתר, בעוד הדרג המדיני של חמאס פועל להביא להרגעה, התעלם ג'עברי מכל ההחלטות ופעל להסלמה.

חידוש משמעותי בסבב זה היה ההפעלה המוצלחת של מערכת 'כיפת ברזל', בשתי הסוללות שהוצבו להגן על באר-שבע ואשקלון. שמונה מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. שש רקטות יורטו באזור אשקלון, ושתיים בבאר-שבע. המערכת, חשוב לציין, אינה מיירטת רקטות שאמורות ליפול בשטחים פתוחים.

במערכת הביטחון מעריכים שהחמאס שיגר רקטות לעבר באר-שבע ואשקלון, למרות שידע במפורש ששתי ערים אלו מוגנות בידי 'כיפת ברזל', במגמה לבחון מהן נקודות התורפה של המערכת וכיצד ניתן להתגבר עליה. בירי המאסיבי של הרקטות ביקש החמאס לבחון כמה מהן יפגעו ומהם בדיוק האזורים עליהם כיפת ברזל מגינה, האם 'כיפת ברזל' המגנה על אשקלון תיירט גם רקטות המשוגרות ליישובים מרוחקים יותר, מהן זוויות הירי, ועוד.

בתגובה לירי הרקטות, תקף צה"ל שורה ארוכה של מטרות טרור ברצועה ופגע בפעילי חמאס, בהם גם בכירים. בין המטרות שהותקפו: חוליות שהיו בדרכן לשגר רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, תשתיות טרור, מוצבים, מנהרות להברחת אמצעי לחימה ואתרי ייצור ואחסון של אמצעי לחימה. בתקיפות נהרגו כ-20 פלשתינים, ביניהם פעילי טרור וככל הנראה גם אזרחים, שנהרגו בשוגג. בין הרוגי חמאס בלט תיסיר אבו סנימה, בכיר בגדודי עז אלדין אלקסאם שהיה מעורב בין היתר בירי רקטות לעבר העיר אילת ובחטיפתו של גלעד שליט. 

תיעוד וידאו שפורסם על ידי גדודי עז א-דין אל קסאם, מוכיח שהחמאס עושה שימוש ציני באוכלוסייה אזרחית, לה הוא כביכול מתיימר לסייע, תוך שהוא משגר רקטות לעבר ישראל מלב ליבן של השכונות ברצועת עזה.

על אף ירי הרקטות, נמשכה העברת מזון וציוד רפואי לתושבי הרצועה דרך מעבר כרם שלום. 3,656 משאיות מזון וציוד רפואי הועברו לעזה בחודש שעבר, ועוד 1,100 משאיות נוספות המכילות אספקה לחקלאים, עברו דרך מעבר סופה שנפתח באופן ייחודי למטרה זאת.

מוסיף להיות קשה מאוד מצבו של הנער שנפצע מטיל נ"ט בנגב

רבקי גולדפינגר

מצבו של דניאל וייפליך בן ה-16 שנפגע מפגיעת טיל הנ"ט סמוך לקיבוץ סעד ממשיך להיות אנוש. "לצערי הרב מצבו של דניאל ממשיך להיות קשה ביותר והוא נמצא בחוסר הכרה עמוק", אמר ל'בשבע' פרופ' שאול סופר, מנהל יחידת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי סורוקה. "ההורים מלאי תקווה ואנו ממשיכים במלוא המאמצים ונותנים כל מה שהרפואה המודרנית יכולה לתת". בימים האחרונים חלה הידרדרות חמורה במצבו, אך הצוות הרפואי ממשיך להיאבק על חייו.

טיל נ"ט שירו מחבלי החמאס פגע באוטובוס בו נסע ויפליך, תושב בית שמש, בעת שהיה בדרכו לביקור אצל סבתו המתגוררת במערב הנגב. ויפליך נפצע מהרסיסים בכל חלקי גופו. הוריו המודאגים של הנער, יצחק ותמר ויפליך, שוהים כל העת ליד מיטתו ומייחלים לנס. בשיחה עם 'בשבע' פנה האב בהתרגשות לכל עם ישראל בבקשה להתפלל לרפואת בנו. "אנחנו אנשים אופטימיים, מאמינים בבורא ומקווים לנס", אומר האב בהתרגשות. "דניאל הוא ילד חזק שאוהב את החיים, ואנחנו מאמינים שהוא יתעורר".
דניאל, הלומד בישיבת 'היכל התורה' במושב מחסיה, מתואר על ידי אביו כתלמיד מצטיין. "דניאל הוא ילד מיוחד מאוד. יש לו נשמה מיוחדת, הוא עילוי בתורה ואוהב ללמוד", אומר יצחק בכאב, ומספר בהתרגשות כי הם קיבלו פניות לעידוד וחיזוק מכל רחבי העולם היהודי.  

מוסיף להיות קשה מצבה של אודליה אסולין בת השש עשרה ממבוא חורון, אשר נפצעה בפיגוע בירושלים לפני כשלושה שבועות. "המצב של אודליה לא קל, אבל אנחנו בטוחים כי התפילות מעניקות לה את הכוח להמשיך ולהיאבק", אומרת אמה מיכל. "אודליה, תלמידת כיתה ט' באולפנת 'תהילה', היתה בזמן הפיגוע בדרכה הביתה ונפצעה באורח אנוש. אני פונה מעומק הלב ומבקשת שעם ישראל לא ירפה וימשיך כל הזמן לבקש מרופא כל בשר את החלמתה המהירה".

נציין כי מצבו של נער בן 17 שנפצע אף הוא בפיגוע בירושלים מוסיף להיות קשה, ומצבם של ארבעה פצועים נוספים מוגדר בינוני. שמות הפצועים לתפילה: רפאל דניאל אריה בן תמר (וייפליך) ואודליה נחמה בת מיכל (אסולין).