בשבע 439: לו הייתי רוטשילד

רונית לוינשטיין-מלץ רוקחת סיפור קסום על הנער ארגמן שמתחקה אחרי שמו המיוחד הקשור לשושלת רוטשילד, ובדרך לומד על משפחתו

עפרה לקס , י' בניסן תשע"א

 

'13 אדום'/ רונית לוינשטיין-מלץ, ידיעות ספרים, 247 עמ'

ארגמן חובב קסמים. הוא אפילו פתח מעבדה במחסן שמאחורי הבית, שם הוא מחדש טריקים ועורך ניסויים, ובכל מאודו מנסה למצוא את הלחש שיהפוך כל מטבע לשניים.

במקביל מקבל ארגמן, שנכנס לשנת בר המצווה שלו, משימה לבדוק מדוע קראו לו בשמו. אביו מתנדב לספר לו את הרקע ופורש יריעה רחבה, שמחולקת לפרקים ומסופרת בכל לילה לפני השינה.

ארגמן מתוודע לאנשיל מהגטו היהודי בגרמניה שלפני 300 שנה, וליורש העצר בנסיכות הסן קאסל. הוא לומד על החיים הדלים והמשפילים של היהודים, על העושר של השליטים ובעיקר על יושר, חברות וגאווה יהודית.

עם התקדמות הסיפור וההבנה שמדובר במאיר אנשיל, מייסד שושלת רוטשילד, ארגמן כבר מדמיין איך חלומו האישי להיות עשיר מתגשם. הוא מקיש שאם כדי להסביר מדוע הוא נקרא בשמו, מספרים לו את סיפורה של שושלת רוטשילד, הרי הוא נמנה עליה...

אבל בסופו של הסיפור מגלה הנער הצעיר לאכזבתו שהוא לא בדיוק שייך, אלא קשור למישהו שליווה את היווצרות השושלת, ולא לטיפוס חיובי במיוחד.

ההתפכחות של ארגמן קשה, ועליה נוסף מידע חדש ולא מחמיא אודות המשפחה המאוד קרובה שלו. את הסוד הזה נצרו הוריו במשך שנים ארוכות, וכשהם מגלים במה מדובר, הוא מתחיל לחבר תופעות שראה במשך השנים בבית.

ארגמן מנסה לתקן מעט את השברים, ובדרך מתרחשים דברים מפתיעים ועוצרי נשימה. בסופו של דבר, ארגמן מוכיח כי שמו, המייצג את סמלה של שושלת רוטשילד עליה נחרתו המילים: יושרה, חברות וחריצות - אכן ראויים לו.

'13 אדום' הוא הספר החמישי בסדרת 'מסע בעקבות שמי' ורונית לוינשטיין- מלץ לא מאכזבת. היא נוטלת את מצרכי היסוד המבורכים: מתח, היסטוריה, ערכים ועולם הילדים, יוצקת אותם בדיוק במידה הנכונה ובסדר הנכון ויוצרת שוב קסם.

הפעם התמודדה לוינשטיין-מלץ עם משפחה מאוד לא מושלמת, בלשון המעטה, ועם העובדה שיש בחירות שאנחנו פשוט לא עושים, אלא צריכים להתמודד איתן. ארגמן לומד, ואיתו הקוראים, שבמקרים כאלה אי אפשר לשנות גורל, אבל אפשר ללמוד לקח ולנהוג אחרת.

העובדה שהפעם הגיבור הוא בן ולא בת, אולי תקרב בנים לספר, ותיפתח בפני סרבני 'ספרי הבנות' (למרות שהספרים הקודמים שלה הם מאוד לא כאלה) את הצוהר לקרוא גם את שאר ספרי הסדרה.

ofralax @gmail.com