בשבע 439: יונתן (הקצת) קטן

קול טוב, הפקה מקצועית וקליטה הופכים את 'נער הייתי' של יונתן שינפלד לאלבום מוצלח

אמציה האיתן , י' בניסן תשע"א

'נער הייתי', יונתן שינפלד

בפעם האחרונה שכתבתי במדור הזה על יונתן שינפלד, לא ממש פירגנתי לסרט הווידאו של ההופעה שלו, ואני שמח שהגיעה ההזדמנות לעשות תיקון. לא בגלל שאני חוזר בי ממה שכתבתי אז, אלא מכיוון שזה מגיע לו בצדק, בזכות האלבום האחרון שלו – 'נער הייתי'. שינפלד צעיר בגילו, אבל ותיק ורגיל בשירה החסידית, כזמר בן ארבעים לפחות. רוב העיבודים של השירים נעשו בידיהם המקצועיות של אלי כהן ואיצי בר, והם באמת שולטים בחומר. הגיטרות של סינגולדה, רפי דוידוב על כלי הנשיפה, והפעם גם אבקש להזכיר את התופים של אבי אבידני, שבאמת עושים עבודה יפה.

שינפלד עובר בקלות אל הצלילים הגבוהים, המניירות הקטנות שהוא עושה בקולו, מתקבלים לא כ'דאווין' (סליחה על המילה ההמונית) אלא כקישוטים מרעננים.

שני השירים הראשונים לקוחים מתוך ברכת המזון. יכול להיות שהמנהל המוסיקלי היה רעב כשעבד על האלבום, אבל התוצאה בהחלט משביעת רצון. שיר הנושא 'נער הייתי' קצבי וזורם ויש לו פוטנציאל לא קטן להפוך ללהיט.

התשובה הצעירה ל'אין לנו על מי להישען' של ורדיגר המבוגר, מגיעה בשיר 'כמו ציפור'. נראה כאילו שני משוררים שונים כתבו את הבתים ואת הפזמון. בבית יש עומק, שירה ולשון פיוטית – "בסוב מחוג אל השעה, כמו נספר מעה מעה, ואני חוזר לאותו מקום"; ואילו בפזמון הלשון פשטנית ואולי אפילו מעט רדודה – "כן אבא גדול נורא, כי בלעדיך אין ברירה, אין לנו על מי להישען". בכל אופן, השיר מאוד יפה וקליט, ועם המסר ודאי אין לנו ויכוח.

כמו כל ילד שרוצה קצת להשתולל, שינפלד עושה זאת בשיר 'כל הנשמה', בעזרתו של המעבד שלמה ברונר, שהכניס הרבה אפקטים, קצב חזק וכמובן גיטרות שיכולות כמעט להחיות מתים.

לכל אוהבי ארץ ישראל, איצי בר מעניק שיר יפהפה, למילות ההבטחה "כי את כל הארץ אשר אתה רואה, לך אתננה ולזרעך עד עולם" בקצב יחסית רגוע, אבל עם הרבה עוצמה ותקווה.

שינפלד מבצע את השיר 'על כפיו יביא' הידוע אצל הילדים יותר בשמו 'ברחובנו הצר' - מתאים בדיוק לטקס הקרוב של יום ירושלים. ולמען מי שלא ידע היכן הוא צמח, מגיע השיר האחרון ומזכיר לנו ללא ספק – 'הקינדרלאך'. הם לא שרים כאן וגם ישי לפידות לא כתב את השיר, אבל הסגנון הוא בדיוק זה. קצב שבועט היישר לבטן, שימוש במילים באנגלית – JUST DO IT   - והרבה אפקטים. טוב, אסור לשכוח שהוא באמת עדיין ילד.

seret@etrog.tv