בשבע 439: משה קוסטה, מחנך וטייל

משה קוסטה, מחנך וטייל בעקבות ספרו 'ספר המעיינות הגדול בישראל'

עפרה לקס , י' בניסן תשע"א

טיילים רבים בארץ כבר מכירים את שמו של משה קוסטה, שאת ספר המעיינות הראשון הוא כתב לחוג מכרים בלבד, אבל בלי להרגיש הספר הפך לרב מכר. קוסטה חרש את הארץ לאורכה ולרוחבה, כולל יו"ש, ואף פרץ את שביל עמק המעיינות בעמק בית שאן עם תלמידים מכל הארץ. כעת יוצא לאור ספרו החדש 'ספר המעיינות הגדול בישראל', החותם ומסכם מעיינות בכל רחבי הארץ, כולל עבר הירדן.

איך התחלת לטייל במקומות הלא מוכרים?

"יש כאלה שיוצאים בסופשבוע למסיבות. כששירתתי בצבא, הייתי חלק מקבוצה שהתחביב שלה היה לטייל. אז כל שבוע היה טיול, וב'רגילות' היה שבוע שלם ואחרי הצבא חודשים שלמים. ואז אתה מתחיל לחפש דברים חדשים".

ואיך מגלים מקומות חדשים?

"לוקחים מפת סימון שבילים, הולכים לאורך נחלים, מחפשים כל מיני נקודות כחולות שאמורות לסמן מעיינות, הולכים למקומות לא כל כך מסומנים ומאוחר יותר לוקחים גם מפות ישנות. הבריטים סימנו כל מקור מים שהם מצאו".

אחרי הצבא נכנסת לעולם התורה והמצוות. הטיולים הם אלה שהשפיעו?

"לא הטיולים, אבל זה בא ביחד. התחלתי להיכנס למקום של תורה כי שאלתי וביררתי, אבל אחרי שאתה שומר תורה ומצוות הטיולים אחרים לגמרי. השביל שפרצתי, למשל, מתחיל בגלבוע. אתה מסתכל על הקרב של שאול ומבין מה הם עשו ומדוע בחרו לעשות כך ולא אחרת. טיילנו בירדן - כל השמות נשארו אותם השמות מימי התנ"ך. יהודים נכנסו לארץ לפני 3,500 שנה בערך, ואתה ממשיך אותם".

איך מטיולים נולדים ספרים?

"מאז שהשתחררתי אני עוסק בחינוך של בני נוער. בהתחלה עשיתי את זה בגבעת שמואל, וכשהחבר'ה היו מבקשים ממני מסלולים, הייתי מראה להם תמונה, מסביר על המסלול ואיך להגיע. חשבתי להוציא את 'אל המעיין', ספר שיעזור למכרים שלי לטייל, לא חשבתי שהוא יהפוך לרב מכר. אחר כך הוצאתי ספר שיותר מברר את שמות המעיינות וההקשר ההיסטורי שלהם, ומאוחר יותר יצא גם ספר שלישי בסדרה. הספר הרביעי עוסק במדרשים ובמעיינות בשביל המעיינות".

ו'ספר המעיינות הגדול בישראל'?

"זה אולי פוגע במכירות של הספרים הקודמים, אבל ככה נכון לעשות בשביל שאנשים יטיילו. במקום שכל ספר יעלה להם 100 שקלים, הוצאתי ספר חדש שמסכם את כל המעיינות, עם קצת פחות תמונות אבל בדיוק מה צריך לכל מעיין. יש גם פרק על ירדן ומקורות המים שלה, עם הדרכה מפורטת איך לעבור את הגבול ועם מי ליצור קשר. בנוסף יש פרק על סוגי מדורות ו-20 מתכונים לבישולי שטח".

אתה מכיר את הביקורת על כך שמקומות שהיו אינטימיים ונקיים הפכו המוניים ומלוכלכים בעקבות ספרים כמו שלך?

"כן. אבל מה נגיד, שקודם מחנכים את האנשים שלא ילכלכו ואז מוציאים אותם לטייל, או קודם מוציאים אותם לטייל, ואז הם מתאהבים בארץ ולא מלכלכים? הרבה פעמים גם פגשתי ביקורת כזאת מאנשים שבאו ממקום אינטרסנטי, שהם גילו את המעיין ועכשיו הוא לא 'שלהם'. אבל המעיינות שייכים לכל עם ישראל".

היום משמש קוסטה ראש מכינה קדם צבאית 'מטצ"ד' וממשיך לחנך תלמידים לאהבת הארץ דרך הרגליים, החוויה הגילוי וההתרגשות שבמעיינות הארץ. ספרים הוא לא חושב שיוציא יותר בתחום המעיינות, אבל ימשיך לטייל עם תלמידיו ועם אשתו ושתי בנותיו "שגם הן חלק מהעניין".