בשבע 439: מכבי שלנו?

ותיקי הקוראים בוודאי זוכרים את גביע אירופה הראשון של מכבי ת"א בעונת 1977 ואת משפט המחץ של העולה החדש טל ברודי "אנחנו על המפה"

שמואל אדלמן , י' בניסן תשע"א

ותיקי הקוראים בוודאי זוכרים את גביע אירופה הראשון של מכבי ת"א בעונת 1977 ואת משפט המחץ של העולה החדש טל ברודי "אנחנו על המפה". הרבה עבר מאז, המועדון הפך ליותר מסחרי ורוב שחקניו כבר אינם ישראלים. בעונה זו עלתה מכבי תל אביב למשחקי ה"פיינל- פור" ואחרי מאמץ רב הצליחה להקדים את שעת משחק הגמר, על מנת להבטיח שלא תשחק ביום הזיכרון. ואולם את משחק חצי הגמר המתקיים בליל שבת לא ניסתה הנהלת הקבוצה להזיז.  סקר של 'גשר' שנערך על-ידי מכון 'פאנלס', מגלה כי 59% מהנשאלים סברו שמכבי ת"א לא הייתה צריכה לדרוש להקדים גם את משחק חצי הגמר כדי לא לשחק בשבת ואילו  34% סברו שכן.

מפילוח להגדרות דתיות התברר באופן די צפוי  כי לדעת החרדים (89%) והדתיים (84%) מכבי ת"א הייתה צריכה להתעקש שלא לחלל שבת. החילונים (76%) סבורים שעל הקבוצה להשלים עם המועד שנקבע למשחק, ואילו מסורתיים חצויים בשאלה זו (43% ו-47% בהתאמה).

עוד עלה מן הסקר כי עבור 51% מהאוכלוסייה היהודית, חשוב לשמור את יום הזיכרון יותר מאשר את השבת. 15% מבכרים את השבת ו-32% סבורים שחשוב לשמור את שניהם באותה מידה.

מכיוון שרוב  שחקניה של מכבי ת"א אינם יהודים, ומדובר בסופו של דבר בקבוצה מסחרית, יש לתהות שמא כל  הדיון סביב העניין מיותר לחלוטין. הרב דוד סתיו, יו"ר רבני צהר, סבור שהדיון בהחלט במקום. "ההתייחסות למכבי ת"א היא כאל קבוצה שמייצגת את העם בישראל. יש כאן פגיעה בציבור הדתי שגם לו יש זכויות, אך מעבר לכך, הציפייה היא שמי שמייצג את מדינת ישראל יכבד את סמליה של המדינה היהודית, גם אם הוא עצמו לא שומר שבת".

למרות העדפת יום הזיכרון בציבור על פני השבת הרב סתיו רואה את החיוב: "אחרי 60 שנה של תרבות חילונית ולמרות שבכל שבת יש משחקי כדורגל עדיין  כ-50% רואים בשמירת השבת חשיבות גדולה יותר או במידה שווה ליום הזיכרון. אני רואה בכך פוטנציאל גדול. אם נעבוד נכון יש סיכוי רב  להעמיק את תודעת השבת בציבור". 

תגובת דובר מכבי ת"א, ניצן פררו:

 מועדון הכדורסל מכבי אלקטרה ת"א מאז ומתמיד דאג לאוהדיו הדתיים ולכלל הציבור הדתי ועשה הכל שלא לפגוע בקדושת השבת הן בזירה הישראלית והן בזירה הבינלאומית. גם הפעם, כמו בכל השנים, עשינו כל שביכולתנו כדי לא לשחק בשבת, הגשנו בקשה מיוחדת, ואולם הנהלת היורוליג הודיעה לנו כי אין כל ברירה. אין להסיק מפעם אחת שבקשתנו לא נענתה כי איננו דואגים לציבור הדתי, כי העובדות מכל השנים האחרונות יספרו סיפור אחר. אנו נמשיך גם בעתיד לנסות ולהימנע מלשחק בשבת, אך כאמור לא תמיד ניתן הדבר.