בשבע 440: סוריה על הכוונת

הערכות בעולם הערבי: הנשיא הסורי יפעל לדיכוי המרד בכל מחיר

חגי הוברמן , כ"ד בניסן תשע"א

המהומות בסוריה נגד שלטונו של הנשיא הסורי בשאר אסד גוברות, וגבו עד השבוע מאות הרוגים, רובם ככולם מפגינים שנהרגו מירי כוחות הצבא הסורי. מועצת זכויות האדם של האו"ם עתידה לכנס דיון חירום בעוד יומיים בעקבות מספר ההרוגים הרב בסוריה. גם האיחוד האירופי צפוי להתכנס ולדון באפשרות של הטלת סנקציות על בכירים בסוריה.

ההערכות בעולם הערבי הן שהנשיא הסורי בשאר אל-אסד נחוש לדכא בכוח רב כל התנגדות למשטרו וכי הוא ילך בדרכו של אביו. הלקח שלו מהמהפכות בתוניס ומצרים הוא כי אם הוא לא ידכא בכוח רב את גל המחאה של האופוזיציה, גורלה של משפחת אל-אסד יהיה דומה לגורלה של משפחת מובארק ואלי אף גרוע יותר.

יחידות הצבא, שכללו טנקים, כוחות רגליים וצלפים, ירו אש חיה לעבר אזרחים, ומכמה מוקדים דווח על מעשי טבח. מספר הנפגעים המשוער עד עכשיו נע בין 400-500 הרוגים ועוד כמה מאות פצועים. ככל שגדל מספר הנפגעים וההלוויות כך מתרחבות ההפגנות. מניין ההרוגים ביום שישי שעבר - "יום שישי הגדול" שבו התרחבו ההפגנות לכל רחבי סוריה, היה הגבוה ביותר מאז פרוץ המהומות במדינה בחודש שעבר - יותר מ-100 מפגינים נהרגו מאש כוחות הביטחון. בשבת נהרגו 12 בני אדם נוספים, שהשתתפו בהלוויותיהם של המפגינים שנהרגו.

המהפכה העממית בסוריה פרצה בעיירה דרעא בדרום סוריה הסמוכה לגבול עם ירדן, והתפשטה אל כל המחוזות והערים הראשיות בסוריה. ביום ראשון השבוע הכניס אסד כוחות משוריינים וצלפים תחת פיקודו של אחיו מאהר לדרעא ודומא כדי למחוץ את ההתנגדות למשטר. בדרעא לבדה נהרגו ביום אחד – יום שני - עשרות בני אדם. למחרת ניסו התושבים לפנות את גופות ההרוגים למרות אש הצלפים שנורתה לעברם, בניסיון להחביאן מכוחות הביטחון הפרוסים בעיר. הסרטונים המופצים באינטרנט מתעדים צרורות ירי ועשרות נפגעים כמעט בכל ערי סוריה. הפצועים נשמעים מתחננים לעזרה רפואית, בעוד הירי נמשך. באחד הסרטונים ששודרו ברשת אל-ג'זירה נראים מאות מפגינים צועדים וקוראים נגד שלטונו של אסד, כאשר בשלב מסוים מתחיל ירי כבד לעברם - ורבים מהם נפגעים ומדממים.

המחאה התפשטה גם למוסדות השלטון. שני חברי "מועצת העם", הפרלמנט הסורי, שניהם אנשי מפלגת השלטון, הבעת', הודיעו על התפטרותם בתגובה למהומות. שניהם תושבי דרעא, העיר שבה החלו ההפגנות ושנהפכה לסמל המאבק באסד. לשניים הצטרף המופתי של דרעא, פקיד ממשלה לכל דבר. הוא הודיע על החלטתו להתפטר בראיון לאל-ג'זירה.
אף שפרברי דמשק בערו, בעיר הבירה עצמה נרשמו כנראה רק הפגנות מצומצמות. ככל הידוע, בצבא טרם החלה עריקה של קצינים בכירים (כפי שקרה בתימן ובלוב) וגם לא סירוב המוני לפקודות לירות לעבר מפגינים. עם זאת, בין הידיעות שדלפו למערב דווח כי קצינים בדרגות שונות מהדוויזיה החמישית ניסו לעצור את הדוויזיה הרביעית בפיקודו של מאהר אסד.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התקשר ביום שני לראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן, והביע באזניו את דאגתו על הנעשה בסוריה. השניים דנו גם ביחסים בין טורקיה לישראל ואובמה קרא לארדואן לפעול לשיפורם.

ח"כים מדווחים: משרד המשפטים ימשוך את העתירה נגד החזקה על קרקעות ביו"ש