בשבע 440: מדינה פלשתינית

דיווח: נתניהו יסכים להקמת מדינה פלשתינית שבירתה במזרח ירושלים

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"א

נאום נתניהו עוד לא כתוב, לפחות לא על פי הידוע בשלב זה – אבל קווים כלליים כבר יש, וראש הממשלה שומר את הקלפים כמה שיותר קרוב לחזה ומפחד מהדלפות.

ביום שלישי דיווח העיתון הכוויתי "אל-ג'רידה" על פגישה בין בכיר ישראלי לחבר בצוות המשא ומתן הפלשתיני שנערכה באחרונה, ובה לכאורה אמר עורך הדין יצחק מולכו לסאיב עריקת כי נתניהו יצהיר בנאומו שישראל תסכים להקמת מדינה בגבולות זמניים שבירתה מזרח ירושלים.

על פי הדיווח, נתניהו יסכים גם לריבונות בינלאומית במקומות הקדושים בירושלים, עליהם ייקח האו"ם חסות, וכן למתן פיצוי למה שמוגדר "פליטים פלשתיניים". אגב, על פי הדיווח, במצב כזה יזמין נתניהו את קדימה להצטרף לממשלתו, ואם לא יצליח בכך, ילך לבחירות כדי לקבל את תמיכת הציבור בתוכניתו.

לשכת נתניהו, הזדרזה להכחיש את הדברים מכל וכל. "לא התקיימה כל פגישה חשאית של עו"ד מולכו ועריקאת. ברור מכך שגם התוכן שפורסם על פרטי הפגישה הוא חסר שחר", לשון הודעת הלשכה. יצוין כי "אל-ג'רידה" נתפס כעיתון אמין שאכן יש לו מקורות בישראל, ובאחרונה אף היה הראשון לפרסם את דבר עזיבתו של ניר חפץ את לשכת ראש הממשלה.

נתניהו עדיין חוכך בדעתו מה יאמר בפני הקונגרס, ובשבוע הבא הוא ייצא לסדרת התייעצויות בבריטניה ובצרפת עם ראשי השלטון שם, במטרה להבין מה מצפים לשמוע בנאומו המנהיגים האירופיים. אחרי שישמע את דעתם של דיוויד קמרון וניקולה סרקוזי, יחזור נתניהו לארץ לגבש את נאומו. הכותרות המרכזיות שלו, יוצגו ככל הנראה בנאום שאמור לשאת ראש הממשלה בפתיחת מושב החורף של הכנסת, כך שהציבור הישראלי ייחשף לפחות לחלקים מהתוכנית בטרם תוצג כמקשה אחת בארצות הברית.

נתניהו גם ינצל את הביקור כדי להבין מדוע שני המנהיגים מתכוונים לתמוך בהכרזה חד צדדית של הפלשתינים על הקמת מדינה, כפי ששניהם אמרו לראשי הרשות בהזדמנויות שונות באחרונה.

בינתיים מתרבים הדיווחים בארצות הברית על תוכנית שלום חדשה שמגבש הנשיא אובאמה, ועתידה לכלול קריאה לישראל להסכים להקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67', כשירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלשתינית, והמערבית – בירתה של ישראל. עוד על פי התוכנית, הפלשתינים יידרשו לוותר באופן מוחלט על זכות השיבה, והאמריקנים ייתנו ערבויות והתחייבויות שונות להבטחת בטחונה של ישראל ועליונותה הטכנולוגית כלפי מדינות עוינות באיזור. במערכת המדינית לא חוששים מהתוכנית הזו, כיוון שממשל אובאמה העלה כבר לא מעט רעיונות לחידוש התהליך המדיני, רובם כלל לא יצאו אל הפועל, ומיעוטם נכשל.

הקונגרס מולו ינאם נתניהו בעוד כחודש נחשב ידידותי ביותר לישראל, והצגת תוכניתו של נתניהו שם תקעקע כל סיכוי של יוזמה מדינית חדשה מצד ארצות הברית. נתניהו מתכוון ככל הנראה להתאים להם בדיוק את הדברים שירצו לשמוע כדי שיתמכו בו, ולא ימתינו לתוכנית נגדית של הממשל.

בישראל גם החליטו באחרונה על שינוי בתפיסה בכל הקשור להתמודדות עם האיומים הפלשתיניים לצעדים חד צדדיים. הגישה כעת היא שגם אם תהיה הצהרה חד צדדית, הרי שבשטח דבר לא ישתנה ועל כן אין טעם לצאת בהצהרות חסרות כיסוי של שני הצדדים.

ובצד הפלשתיני גם אבו מאזן ממשיך בניסיונות להשיג תמיכה בעמדתו, והשבוע הוא עתיד לצאת לגרמניה. הקנצלרית אנגלה מרקל נחשבת דווקא למתנגדת גדולה לרעיון ההכרזה החד צדדית והיא צפויה לנזוף במנהיג הפלשתיני על עמדתו.