בשבע 440: רמי ברוך

רמי ברוך - שחקן, בעקבות ההצגה 'משפט פולארד'.

עפרה לקס , כ"ד בניסן תשע"א

מי שנתקל במודעת הפרסום להצגה 'משפט פולארד' נאלץ לשפשף את עיניו: האם פולארד מככב בהצגה על עצמו? במבט שני ניתן לראות כי מדובר בשחקן הקאמרי רמי ברוך, פנים מוכרות מהצגות, סרטי קולנוע ותכניות טלוויזיה. ברוך הגיע לנושא של פולארד במקרה, והצגת היחיד שלו מגוללת את המשפט שפולארד אף פעם לא זכה לו. ברוך נכנס לדמותו של פולארד, ומדבר אל הצופים ואל עצמו מתוך תאו בכלא האמריקני. לבכורה של ההצגה, שהתקיימה בחול המועד בתיאטרונטו, נמכרו כל הכרטיסים עוד בטרם נפתחו הקופות. חלק גדול מן הקהל, מיותר לומר, ממש לא נמנה על הצופים הקלאסיים של הפסטיבל.

איך נולדה ההצגה?

"אני ורועי הורוביץ, הבמאי, משחקים כבר כמעט 10 שנים ביחד בהצגה 'שעונים', שנוסעת המון ברחבי העולם. לאחת ההצגות, בדרום אפריקה, הגיע מישהו בשם ויקטור גורדון, הציג את עצמו כמחזאי יהודי, ושאל אם הוא יכול לעניין אותנו במשהו. הוא נתן לנו את ההצגה, התלהבנו, הצגנו אותה להנהלת הקאמרי והוחלט שיאללה, עובדים על זה".

 מה החומרים של ההצגה עשו לך?

"גורדון עשה תחקיר על הנושא של פולארד, אסף את כל הפרטים וכתב את ההצגה במשך שלוש שנים. הפרטים שעלו מן ההצגה הפתיעו אותנו, כי חשבנו שאנחנו מכירים את הפרשה. אימתנו את הדברים וראינו שהם נכונים. לא ידעתי, למשל, שטפלו עליו האשמות לא נכונות. העובדות האלה עזרו לי להבין שמדובר בגיבור טראגי על פי כל הכללים שלמדנו בבית הספר. דבר נוסף, הבנתי עד כמה הסיפור של פולארד לא ידוע לציבור הישראלי מלבד למיטיבי לכת. וזה סיפור שראוי לספרו גם מהזווית הישראלית וגם מהזווית האמנותית".

מי שמגיע לצפות בהצגה, נכנס לתוך אווירה של כלא, עם סדרנים כסוהרים, ופס קול של שקשוקי מפתחות ודלתות. למה, בעצם?

"הצופים צריכים לבוא ולעבור חוויה. מעבר לעובדה שהם אמורים להתרגש במהלך ההצגה, אני רוצה לקרב אותם למצב אמיתי שהם מבקרים אותו. בסוף ההצגה אני לא קד קידה אלא חוזר לתא שלי, גם כי כל הסיפור מתרחש במוחו של פולארד, אבל גם כדי לומר לאנשים 'אתם הולכים הביתה, אני נשאר פה', וזה משפיע. גם אנשים מעורבים באקטואליה אמרו לי 'לא ידעתי שזה עד כדי כך'".

אתה רוצה להניע את האנשים לפעילות?

"זה לא תיאטרון מגויס. זה סיפור עם הצדקה אמנותית, מה שמאוד הקל עליי כשאחד מהמבקרים כתב שזו הצגה פוליטית מטעם. אפילו הוא הבין שיש לה הצדקה אמנותית. מיטב האנשים פועלים היום למען הנושא כך שלא צריך להניע פה סיפור שכוח ולייצר למענו פעילות פוליטית. אני בוודאי חושב שראוי שהאדם הזה ילך הביתה ושהציבור צריך לחבק אותו".

להצגת הבכורה הגיע קהל לא ממש טיפוסי לקאמרי.

"חלקם היו אנשי הוועד למען פולארד שעימם אנחנו בקשר, והיו סקרנים לראות את ההצגה השלמה, אבל היה גם קהל רגיל ומנהלי תיאטרון הקאמרי שהיו סקרנים לראות את התוצאות. לא הייתי רוצה לראות את קהל המשוכנעים בהצגה. אני רוצה לחשוף ציבור גדול יותר לסיפור של פולארד. הקהל הקלאסי של הקאמרי הוא הקהל הפוטנציאלי, להם אני רוצה לומר 'תשמעו סיפור'".

חוץ מלהיות יונתן פולארד, ברוך בכלל לא משועמם. הוא מציג ב-7 הצגות במקביל ו"יש לי תכניות נוספות לעתיד, רק צריך להרחיב את שעות היממה". עם משפט פולארד הוא לא יודע מה יקרה כי ההצגה כבר מרחיבה את גבולותיה. "כבר כעת יש מישהי שרוצה להביא את ההצגה לוושינגטון".

ofralax@gmail.com