בשבע 440: שניים בסין

קורותיהם של שני ילדים יהודים בשנחאי שתחת הכיבוש היפני בזמן השואה משורטטים בסרט מצויר סיני בעדינות וברגישות

עפרה לקס , כ"ד בניסן תשע"א

'נערה יהודיה בשנחאי', במאי: וואנג גנפה, עלילתי, מצויר, לילדים, 90 דקות, סין 2010. משווק על ידי go2films.

רינה ואחיה הצעיר מישלי מגיעים לסין עם אימם בעקבות הכיבוש הנאצי של אירופה. האם, שנתפסת על ידי הנאצים, מבקשת מילדיה שירוצו לרב דוד, רב הקהילה בעיר, אותו היא מכירה כבר שנים ארוכות, ויבקשו ממנו מחסה. עקבותיו של האב שנשאר באירופה, אבדו זה כבר.

שני הילדים היהודים ממתינים להוריהם שהבטיחו כי ישובו מן המלחמה, ובינתיים הם חיים יחד עם תוכי משעשע ומנסים להתקיים. בכל פעם שהגעגועים גוברים על רינה, היא מוציאה כינורה ומנגנת בו את 'אהבת אם', מנגינה שלמדה מאימה. כל מי ששומע את הנעימה המיוחדת מתפעל ונמשך אחריה, כי שם טבועים כל הכיסופים של כל נפגעי המלחמה הגדולה הזאת. באחד מימי החורף הקרים הולכת רינה לתור אחר אוכל כשלפתע היא פוגשת את ז'ו אה גאן, ילד בגילה, שמוכר פנקייק באחד הדוכנים. רינה, שאין בידה כסף, נחושה לשלם לז'ו אה גאן בצורה כלשהיא, ונותנת לו את השרשרת שקיבלה מאימה ובה נמצא דיוקנה.

רינה וז'ו אה גן מתיידדים. הוא נחשף אט אט לסיפורה, והיא לומדת על חייו הקשים, בחדר המשרתים של אחד האדונים העשירים בעיר. שני הילדים הנפגעים, כל אחד בדרכו, מן המלחמה, מנסים לשמור על אופטימיות, ובעזרת אומץ לב ונחישות הם עוברים הרפתקאות רבות ואפילו מסייעים לסינים נגד הכובש היפני ומעזים פנים נגד המושל הצבאי שיש לו, איך לא, שפם של היטלר. הסוף, כדרכם של סרטי ילדים, הוא טוב במידה. באופן שלא משאיר את הילדים מאוד עצובים, אבל לא משיב את הכל על כנו.

סרט הילדים המרגש נוגע בנושא לא מטופל בדרך כלל, והוא הגטו היהודי בשנחאי בזמן המלחמה. העובדה שיוצר סיני ביקש לספר את סיפור הידידות בין שני העמים היא יוצאת דופן, ואף שהסיפור בסרט עדין מאוד, אוניברסלי, לא מוקפד בפרטים הקטנים ומעט רחוק מהאמת ההיסטורית, הוא פותח פתח לשיחה ומידע על הגעת היהודים לסין וקורותיהם במלחמת העולם השנייה לפני הכיבוש היפני ולאחריו.

הסרט אף מרחיב את התפישה לגבי השואה, ומבהיר כי היא לא התרחשה רק באירופה ובצפון אפריקה, אלא השפעתה הרעה הגיעה עד לסין.  

הסרט עצמו דובר סינית עם כתוביות בעברית. האנימציה נעימה ומסורתית והקצב סביר ולא מסחרר כמו סרטי האנימציה המערביים העכשוויים. זהו סרט על אומץ וחברות, געגועים ותקווה ובצד אלה סרט שואה לייט מאוד - ללא זוועות  או אמירות קשות, רק אז לעומת היום, האידיאליה המשפחתית והחופש - לעומת קשיי ההווה.

ofralax@gmail.com

test770