בשבע 440: אורות בקולות

הפרויקט היומרני שעובדיה חממה וחבריו לקחו על עצמם: להלחין חלק מכתבי הרב קוק, מצליח בזכות הרמוניית הקולות והעיבודים המיוחדים

אמציה איתן , כ"ד בניסן תשע"א

'מרחבים – שירי הרב קוק, עובדיה חממה מארח

חסד גדול עשה עמי עובדיה חממה, בכך שחסך לי את ההתלבטות החוזרת על עצמה מדי שנה בתקופת ספירת העומר: מה מותר לשמוע? על מה שייך לכתוב? והאם האלבום שמח, חסידי, מרגש או שמא מלנכולי (תתפלאו, אבל בתקופה זו אני ממש מחפש, בנרות של בדיקת חמץ, אלבומים מלנכוליים). נדמה לי שאת האלבום האחרון של חממה הקונצנזוס יאשר גם לימי ספירת העומר, ויהיה קשה למצוא קורא שיחליט לשרוף את העיתון רק בגלל מדור התרבות.

את הקשר שלו עם כתבי הרב קוק התחיל חממה עוד בהיותו סטודנט צעיר, לפני כעשרים וחמש שנה. האידיאלים הגדולים הטמונים במילותיו של הרב קוק, המשפטים המורכבים, שכל כולם שירה, והגישה האוהבת שלו אל כל יהודי באשר הוא, משכו את חממה כמו מגנט רב עוצמה. מכיוון שהשפה המוכרת לו ביותר היא שפת המוסיקה, הוא החליט להלחין את המילים ולהוציא לאור פרויקט מוסיקלי הבנוי על כתביו של הרב קוק, על מרחב הנושאים בהם הוא נוגע.

הלחנים כולם שלו, וניתן להרגיש את מגעו המוסיקלי כמעט בכל שיר. זה דבר שקצת קשה להסביר אותו, אבל כמעט כל מי ששמע את שיריו של עובדיה חממה יכול להכיר את האופי הייחודי שלו, ולזהות את שיריו ממרחק. לשירה עצמה הוא גייס את חבריו הוותיקים והחדשים, ואף כמה שמות שנראים מפתיעים ממבט ראשון, אבל מתחברים היטב לרוח הכללית של האלבום. ברי סחרוף למשל, בקולו הבולט, נותן לשירים 'מי שאמר עלי' ו'מניעות' עומק בלתי צפוי. זאב נחמה (כן, ההוא מאתניקס) לוקח את שיר 'המרפא' לכיוון מאוד ייחודי ומרתק. במגוון הקולות נמצאים גם גד אלבז, יוסי אזולאי, ארז לב ארי, יוסי פרץ, אילן דמרי ועוד רבים וטובים. כרגיל, הרמוניית הקולות בשיריו של חממה עשירה מאוד ונעימה לאוזן. העיבודים, שנעשו בעזרת חבריו הטובים, מנצלים היטב את הכלים הייחודיים כמו טרומבון, צ'לו ואפילו קרן יער.

חממה מעיד על עצמו שהתחבר יותר מכל לשיר 'הדור', שמתמצת את יחסו של הרב קוק לדור הגאולה, המגוון ברמת שמירת המצוות, ובונה את הארץ, לאחר אלפי שנות גלות. אני דווקא התחברתי יותר לשירים שנראים כמו שירה, ולא אלה עם המשפטים הארוכים והמורכבים (אינני מתייחס כמובן, לדבריו של הרב זצ"ל מבחינת תוכנם, קטונתי, אלא לשירים המבוצעים באלבום מאותם המילים). 'המרפא' למשל הוא שיר נהדר בעיני, וגם 'תקוותי תחייני' שמילותיו מבטיחות לנו – "עוד יפוח רוח חיים בציון וכוחות כפולים יתווספו בתחיה".

את האלבום הזה חייבים לשמוע כשספר המילים (המעוצב בצורה יפה ומאוד תואמת) פתוח לפניכם. כך תוכלו להתענג מהמוסיקה ולהתבסם מהתוכן העמוק מני ים.

seret@etrog.tv