בשבע 440: ותשקוט הארץ

תקנות חדשות של המשרד להגנת הסביבה שנכנסו לתוקפן השבוע אמורות להפחית את מפגעי הרעש באזורי המגורים

שמואל אדלמן , כ"ד בניסן תשע"א

תקנות חדשות של המשרד להגנת הסביבה שנכנסו לתוקפן השבוע אמורות להפחית את מפגעי הרעש באזורי המגורים. הפרת התקנות מוגדרת כעבירה פלילית. סקירה מהירה של התקנות מבשרת על עידן חדש ושקט יותר לאזרחי ישראל.  כך למשל, נאסר השימוש במפוחי עלים, אותו מכשיר מרעיש בו משתמשים גננים להעביר את עלי השלכת מהגינה אל הגינה של השכן,  בדיוק ביום בו נשארת בבית כדי לנוח. שיפוצניקים שאוהבים לקדוח עם עלות השחר ייאלצו להמתין לשעה 07:00 בבוקר על מנת להתחיל בעבודתם ולסיים לפני השעה 22:00. הפעלת זיקוקין תהיה מותרת רק במרחק העולה על אלף מטר מאזור מגורים, בין השעות 7:00 בבוקר ל- 22:00 בלילה, או במועדים מיוחדים בלבד, בניהם: ליל יום העצמאות, פורים ויום ירושלים. על פי התקנות, ניתן להפעיל מערכות הגברה באירועים ציבוריים רק עד השעה 23:00 וזאת רק במידה והפעלת המערכת אושרה מראש ובכתב על ידי הרשות המקומית. בשורה מרנינה לא פחות היא התקנה האוסרת על התקנת מערכות אזעקה קוליות ברכב. עד ליולי 2017 יש להסיר או לנטרל את מערכות האזעקה הקוליות הקיימות.

במענה לפנייתנו מסביר דובר המשרד להגנת הסביבה את הדרך לאכיפת התקנות:

"האחריות לאכיפת התקנות היא של הרשויות המקומיות ומשטרת ישראל. הציבור יכול להתלונן על הפרות של התקנות במוקדי 106 ובמוקדי 100 של המשטרה.  במידה והתלונות לא יטופלו על ידי הרשות המקומית, הציבור מוזמן לדווח למוקד הגנת הסביבה בטלפון שמספרו *6911".

בעיית רעש אחרת שלא מוזכרת בפירוש בתקנות מוכרת לכל מי שגר בערים מעורבות או סמוך לערים ערביות. תושבים אלו סובלים מקריאות המואזין כפי שמתאר שמעון, תושב פסגת זאב:  "ב4 בבוקר אני שומע את קריאות המואזין חזק וברור בתוך הדירה גם כשכל החלונות סגורים. כל הפניות של פעילי השכונה לגורמים בעירייה ולבית המשפט עוד לא פתרו את הבעיה".

בתגובה אומר דובר המשרד: "המשרד להגנת הסביבה מטפל באופן רציף ובכל ימות השנה במפגעי רעש שאינם סבירים הנובעים ממסגדים ככל מפגע רעש אחר. יש לציין, כי סמכות הטיפול במפגע רעש נתונה גם בידי הרשויות המקומיות והמשטרה.

"במקרים בהם מתקבלות תלונות על מפגע רעש לא סביר פועל המשרד בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת למגר את המפגע בין היתר: במתן התראות ופתיחת תיקי חקירה"

לא נותר אלא לקוות כי השקט ישרור בארצנו ובא לציון גואל.