בשבע 441: אבות ובובות

הרב בני לאו ויוני ונוני, שתי הבובות, מצליחים להעביר ב'פרקי בובות' בצורה כיפית את המסר של פרקי אבות

אמציה האיתן , א' באייר תשע"א

מי לנו גדול יותר מחז"ל שאמרו שמומלץ מאוד ללמוד פרקי אבות, כדי לחנך את הנפש ואת המידות. אחד הספרים היותר ישנים בספריה שלי הוא ספר דק, בכריכה קשה ואדומה – פרקי אבות עם פירוש קהתי, שקיבלתי כהוקרה על השתתפותי בתלמוד תורה, או משהו מעין זה. זה לא אומר שאני זוכר בעל פה את כל המסכת, אבל יש לה בהחלט מקום של כבוד בבניית האישיות שלי, ושל עוד רבים מבני העם היהודי על כל גווניו. מכיוון שאיננו גורסים שכל דבר חדש אסור מן התורה, יש לשמוח על כל טכנולוגיה מודרנית שמגויסת לטובת חינוך יהודי אמיתי לילדינו. אחד היוצרים הראשונים שהחליט לנצל את נפלאות הווידאו למטרה זו, בציבור הדתי לאומי, הוא מולי קימל – היוצר והמורה לקולנוע, המוכר מאוד לכל מי שעוסק בתחום. זוכרים את 'שלום לך אורחת', סרט הווידאו החביב לילדים? אולי כבר הספקתם לשכוח, אבל כשהתופעה היתה לא מצויה, ואפילו נדירה, הוציא מולי קלטת וידאו עם שירים לילד הדתי.

שנים לא מעטות (יחסית לקצב ההיסטרי של ימינו אלה) לאחר מכן, הוא לא שוקט על שמריו, ובמסגרת 'הסרטיה' הוא מוציא אלבומי וידאו לילדים, הממחישים סיטואציות מתוך פרקי אבות. נדמה לי שכבר כתבתי כאן על האלבום הראשון שיצא, אבל הפעם יש ממש סיבה למסיבה – רביעית דיסקים של 'פרקי בובות – פרקי אבות לילדים' במארז אחד, עשיר בתוכן ובצורה. הילדים שלי כבר חורשים את הסרטים האלה הלוך וחזור, והם פשוט מתים על שתי הדמויות החביבות שמשחקות בסדרה, יוני ונוני. שתי הבובות האלה מגיעות מדי שבוע אל הרב בני לאו כדי ללמוד שיעור על פרקי אבות, ובין לבין הן עוברות חוויות משעשעות ומאתגרות, הקשורות כמובן לנושא הנלמד בשיעור.

הדמויות שלהן חמודות, מצחיקות ומאוד מחוברות לעולם התוכן של הילדים. הרב בני לאו מצליח להתחבר אל הצופים, וממש פוצח בקריירה מפוארת של שחקן. בדרך הזו המשניות הופכות למשהו מאוד קשור לסביבה הטבעית של הילדים ורלוונטי לחיים שלהם בבית, בכיתה ובחצר.

נדמה לי שכמעט ואין דרך יותר חווייתית וכיפית להעביר את המסרים הפשוטים של פרקי אבות, מבלי להיות טרחנים, ובצורה שהילדים ירצו ללמוד זאת שוב ושוב.

רק הערה אחת לפני סיום. במיוחד כשמדובר בילדים, יש להקפיד על כל מעשה ואמירה של הדמויות בסרטים, שלא יעבירו מסר המנוגד לזה הרצוי. לי הפריעה הסצינה שבה יוני מרסק במכות חרב (צעצוע כמובן) את הקרמבו, שנוני הצליחה להתגבר ולא לאכול. את המסר של 'איזהו גיבור' בהחלט הצלחתם להעביר, אבל בדרך פספסתם את המסר של 'בל תשחית'.

בסך הכל מדובר ברביעית דיסקים שממש כיף לצפות בהם, ועוד יותר כיף שהילדים גם לומדים מהם, וכהורים, אנחנו לא צריכים יותר מזה כלום.

seret@etrog.tv