בשבע 441: מתפללים לבית כנסת

שמואל אדלמן , א' באייר תשע"א

אליוט אוקון, סטודנט למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה מקדיש שעות רבות ללימודים. כמו סטודנטים דתיים רבים אחרים, בימים ארוכים הוא מחפש בין ההרצאות והתרגולים מניין לתפילה. מתברר כי למרות שבמקום לומדים אלפי סטודנטים, אין ולו בית כנסת אחד מסודר העומד לרשותם. לאחר כמה פניות שלא פתרו את המצוקה פורסמה ביוזמתו עצומה עליה חתמו כבר סטודנטים רבים, לא רק דתיים: "אנו, סטודנטים במרכז הבינתחומי הרצליה, דורשים הקמת בית תפילה יהודי כמקובל בכל המוסדות האקדמיים ברחבי ישראל. בית הכנסת ישרת כמקום של חגיגת החגים, לימוד, שמיעת הרצאות שיעסקו בקורות העם היהודי, קריאת התורה וכמובן כמקום תפילה".

לצד הנימוקים שהועלו בעצומה מקווה אוקון כי בית הכנסת יסייע לצמצום השסע ההולך ומעמיק בין דתיים לחילונים. "סטודנטים רבים", הוא מסביר, "חשו אי נוחות מהתבטאויות ופעולות של אגודות הסטודנטים שגבלו בהסתה נגד דתיים. כך, למשל פעולות התאחדות הסטודנטים הארצית ואגודת הסטודנטים שיצאו נגד חוק האברכים בתחילת השנה. בית הכנסת שיוקם בע"ה, נועד להביא שסטודנטים במרכז הבינתחומי ינהגו כשבת אחים גם יחד. בית הכנסת יהווה סמל של אחדות וקרוב לבבות בין הסטודנטים החילוניים והמסורתיים-דתיים במרכז"  

שר המדע הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ' אומר במענה לפנייתנוף "כל מוסד אקדמי חייב להקצות בית תפילה לסטודנטים השוהים בו שעות רבות. זהו צורך בסיסי שיש לספק וכמעט בכל המוסדות האקדמיים אכן קיים. בכוונתי לפנות לנשיא המרכז הבינתחומי' פרופ' אוריאל רייכמן' כדי לתקן את המעוות,.

דנה ברנשטיין, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה אומרת בתגובה:

"המרכז הבינתחומי מתכוון להקים בית כנסת בקמפוס. התכנית היא למקם את בית הכנסת במסגרת מרכז סטודנטים שיימצא מול מעונות הסטודנטים. שני הפרויקטים אמורים לקום, כפוף לגיוס מקורות, עם סיום תהליכי התכנון בוועדה המחוזית. אנחנו מצפים שהליכי התכנון אכן יסתיימו, לאחר סחבת ממושכת, בתקופה הקרובה ביותר,.

הסטודנטים מצידם מבטיחים להמשיך ולעקוב מתוך תקווה שיזכו לחנוך את בית הכנסת עוד לפני סיום התואר/