בשבע 442: שר החוץ: לא נסכים להקפאת בניה בירושלים וביו"ש

שר החוץ אביגדור ליברמן יצא השבוע במתקפה נגד הרשות הפלשתינית והעומד בראשה, אבו מאזן.

ניצן קידר , ח' באייר תשע"א

במפגש השנתי של הסגל הדיפלומטי והשגרירים הזרים אמר ליברמן כי הדרישות של אבו מאזן להקפאת הבנייה לחודשיים-שלושה, כפי שאמר באחרונה, אינן רלוונטיות. "אנו מוכנים לשוב לשולחן הדיונים ללא תנאים מוקדמים, אך לא נסכים להקפאת הבניה בירושלים וביהודה ושומרון - לא לשלושה חודשים, לא לשלושה ימים ואפילו לא לשלוש שעות. הפלשתינים בזבזו את תשעת חודשי ההקפאה, וכעת הם מחפשים תירוץ כדי להימנע ממשא-ומתן שיוביל להסדר".

ליברמן ציין כי "הפיוס בין פתח' לחמאס, ששואף לעולם ללא יהודים, מעורר שאלות רבות בנוגע לכוונותיו האמיתיות. הפתח' עצמו ממשיך להלל מחבלים ומעניק שמות של משרדי הנשיאות הפלשתינית ברמאללה לארכי-טרוריסט יחיא עיאש, לדלאל מוגרבי, שהשתתפה בטבח כביש החוף, ומתגמל את משפחת המחבל שעמד מאחורי הפיגוע הרצחני במלון פארק בנתניה בחג הפסח".

בינתיים אין קול ברור בצד הפלשתיני. ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר השבוע כי ארגונו אינו דוגל בהכרזה חד צדדית על מדינה בחודש ספטמבר, אלא במתן ארכה לישראל שתסכים להקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים. הוא ציין כי ארגונו מוכן לתת שנה נוספת כדי "לא לתת לישראל תירוץ לסיכול הפיוס". מנגד, אחד מראשי חמאס, מחמוד א-זהאר, כלל אינו מוכן להכיר בקיומה של ישראל. "חמאס לא יכיר במדינת ישראל לעולם, משום שהכרה כזאת תבטל את זכויות הפלשתינים על אדמות השייכות להם", אמר א-זהאר.

בפתח' ממשיכים לנסות לקדם את המשא ומתן עם ישראל. אבו מאזן נפגש השבוע עם ראש ארגון השמאל האירופי "ג'יי-סטריט", ואמר כי האחדות הפלשתינית תוכל לקדם את פיתרון שתי המדינות. הוא ציין כי לא ייתן יד לשינוי הסדרי הביטחון הנהוגים כיום עם ישראל, ורמז גם כי אם יחזרו הצדדים לשולחן המשא ומתן, לא יבצע הכרזה חד צדדית על מדינה פלשתינית.

במערכת המדינית אמרו כי לפי שעה אין לייחס חשיבות יתירה לאף התבטאות מצד פתח' או חמאס, שכן חמאס מנסה, באמצעות חלק מבכיריו, להציג עמדות מתונות מעט לטובת יחסי הציבור שלו. המדיניות בישראל תיקבע אם וכאשר תוקם הממשלה המשותפת, אומרים בירושלים.

 

דרישה בקונגרס האמריקני: להשעות העברת כספים לרשות הפלשתינית

הממשל האמריקני, שיחסיו עם ממשלת ישראל לא היו מהטובים ביותר בקדנציה הזאת, ניצל את יום העצמאות כדי לנסות ולשוות דווקא חמימות של ממש ליחסים בין המדינות.

מזכירת המדינה הילארי קלינטון כתבה באיגרת ששיגרה לראש הממשלה לקראת יום העצמאות: "ההישגים שלכם הם עדות לחריצות בני העם שלכם, לכלכלה המפותחת שלכם ולמחויבותכם לערכים דמוקרטיים. ישראל מהווה קרן אור של תקווה וחרות עבור אנשים רבים בכל רחבי העולם". היא טרחה גם לציין את הקשר המיוחד בין המדינות וכתבה כי "מדינותינו מאוחדות בידידות עמוקה ובקשר בלתי מעורער ביניהן... מערכת היחסים בינינו רק הולכת ומעמיקה מדי יום".

הנשיא אובאמה שרבב לברכתו שלו משפט אודות החשיבות בחתירה לפיתרון של הקמת מדינה פלשתינית. "אנו נמשיך במאמצינו... להשיג שלום כולל, בפתרון שתי מדינות", אמר הנשיא האמריקני.

הניסיונות של הממשל לחמם את היחסים נעשים בין היתר לקראת ביקורו הצפוי של נתניהו בארצות הברית, וכן בניסיון להרגיע את הלחץ בבית הנבחרים, שרבים בו טוענים שברגע שחמאס הפך להיות חלק מהרשות הפלשתינית, האמריקנים אינם צריכים לתמוך בפלשתינים.

בעוד בישראל התקבלה החלטה לעצור לפי שעה את העברת כספי המסים לרשות, בארצות הברית הולכת וגוברת דרישה דומה להפסיק את העברת כספי הסיוע הניתן לרשות, ומדובר בקרוב ל-600 מיליוני דולרים בשנה. 29 סנאטורים דמוקרטים פנו אל נשיא ארצות הברית בדרישה להפסיק את הסיוע ברגע שתוקם הממשלה המשותפת. בצד הרפובליקני יש כבר קונצנזוס בנושא, ונראה כי מסתמן רוב בבית הנבחרים להחלטה על הפסקת הסיוע, אם וכאשר תוקם ממשלה משותפת לפתח' וחמאס. אגב, דוברי הממשל שבים ומבהירים בשבוע האחרון כי על פי החוקה האמריקנית, הממשל יהיה חייב להשעות את הסיוע לרשות, אם חמאס יהיה שותף בממשלה הפלשתינית.