בשבע 442: שאלת השבוע

מאיר דגן: "תקיפה אווירית באיראן היא רעיון מטופש", האומנם?

עורך: ירעם נתניהו , ח' באייר תשע"א

לתקוף כמוצא אחרון | אפרים סנה, סגן שר הביטחון לשעבר

כבר 18 שנה אני אומר שבסופו של דבר ישראל תצטרך להתמודד עם האיום האירני לבדה. אמנם המהלך הרצוי הוא שאומות העולם יטפלו בסכנה הזו, אבל איני רואה שהם עושים זאת בנחישות הנחוצה. כידוע, מחנה הדמוקרטיות המערביות נרתע מעימותים, ולכן אני חושש שנישאר לבד במערכה הזו.

יש מגוון של דרכי פעולה כנגד האיום האירני, ולא את כולם אציין כאן. במגוון הזה קיימת גם תקיפה צבאית ישירה. האם זו האפשרות המועדפת? ודאי שלא. הרי כרוכים בה סיכונים ומחירים לא מבוטלים. צריך להביא בחשבון שההתקפה תגרום למלחמה כלל אזורית, ולכן זו לא האפשרות המועדפת. מנגד, במגוון האפשרות – האפשרות הכי גרועה היא שלאירן יהיה נשק גרעיני, ואת זה צריך למנוע בכל מחיר. אם כי ברור שאין צורך לרוץ ולשלם בחדווה את המחיר הגבוה של מלחמה כוללת.

לכן תמיד עדיף לפעול בדרכים פעולה אחרות, כגון הטלת סנקציות כלכליות אמתיות. אמריקה התחילה ללכת בכיוון הזה, אבל היא לא הביאה אותו לכלל מיצוי. הלחץ שלנו, של מדינת ישראל, על מדינות אחרים הוא גם דרך פעולה, ויש לנצל אותו.

 

אמירה לא חכמה | עוזי דיין - אלוף במיל', ראש המל"ל לשעבר

מאיר דגן היה קצין טוב וראש מוסד טוב וקשה לי להאמין שזה מה שהוא אמר. אבל אם הדברים הללו אכן נאמרו, אז בפרפראזה עליהם אפשר לומר שלהגיד כי תקיפה אווירית באיראן היא רעיון מטופש – זה אחד הדברים המטופשים לומר. הרי האיום האירני הוא איום משולש ובלתי נסבל.

ראשית, אם אירן תגיע ליכולת גרעינית מבצעית, אנחנו מטרה, ולא חלשה וחסרת ישע כידוע, אבל בהחלט פגיעה בגלל הממדים הקטנים של מדינת ישראל.

שנית, אם לאירן תהיה יכולת גרעינית היא תזלוג מהר מאוד לארגוני טרור כגון חמאס וכדומה. וגם אם הם לא יזלגו אליהם הם בכל זאת יפעלו תחת מטרייה גרעינית איראנית.

שלישית, עוד ועוד מדינות ישאפו ל'נשק משווה', ובתוך 10 עד 15 שנה המועדון הגרעיני יהפוך לאספסוף וייווצר עולם בלתי יציב בצורה שלא הכרנו עד כה.

בשל כל הסיבות הללו ברור שעדיף לישראל שתהיה חזית בין-לאומית שתפעיל סנקציות נשכניות על אירן ולא שאנחנו נצטרך להוביל את המערכה נגדה, אבל לפי מה שאנו רואים היום הדבר לא קורה. חשוב לזכור שבכל המהומה בעולם הערבי מסביבנו, אירן שיעית גרעינית היא האיום מספר אחת על הביטחון הלאומי שלנו. ולכן אף על פי שתקיפה ישראלית על אירן יש בה משום סיכון למלחמה ארוכת טווח מול ציר הרשע, עלול להיווצר מצב שאין מנוס מתקיפה ישראלית.

יש טוענים שאין ביכולתנו למנוע מאירן יכולת הגעה ליכולת גרעינית. אינני סבור שזה נכון, כי תקיפה מכוונת ומתואמת היטב יכולה להכריח את העולם היושב בלא מעשה להגיב.

כיוון שאלו פני הדברים, עלינו להמשיך להתריע ולהשתדל לגייס מדינות למאבק נגד ההתגרענות של אירן, ולהכין תקיפה מושכלת שתופעל בלית בררה וכאמצעי אחרון. במצב הדברים היום אסור לנו להתחייב שלא נתקוף אלא לשמור את כל האפשרויות פתוחות.

 

התקיפה מורכבת, אך אפשרית | פרופ' אפרים ענבר, ראש מרכז בס"א

אני חושב שזו התבטאות לא מוצלחת כל כך של ראש מוסד לשעבר שאנו חבים לו רבות.

להערכתי, צריך לשמר בתודעה הבין-לאומית את אפשרות התקיפה הישראלית המבוססת על מצבעים דומים בעבר, כגון תקיפת הכור בעירק ביוני 1981 והתקיפה של הכור בסוריה בספטמבר 2007. לצערנו, הסיכוי שהקהילה הבין-לאומית תצליח לעצור את ההתחמשות הגרעינית של אירן באמצעות סנקציות ולחצים מדיניים, או שינוי משטר – הוא סיכוי קלוש. יתר על כן, ישראל צריכה להמשיך בקו שהתחמשות איראנית בפצצות גרעיניות מהווה איום גדול מאוד לשלום האזור והעולם, וראוי להתמודד עם האיום הזה גם במישור הצבאי.

נראה לי שמבצע צבאי ישראלי כנגד מתקני העשרת האורניום באירן הוא אכן מאוד מורכב, וההחלטה לבצע מהלך כזה אינה פשוטה כלל. עם זאת, אין מטרה שהיא חסינה אם הכוחות התוקפים מגלים יצירתיות, נחישות ונכונות לשלם מחירים גדולים.

להערכתי, יש הגזמה ביכולת התגובה האלימה של אירן. האירנים ייזהרו מליזום מלחמה אזורית אשר תסכן את נתיבי העברת הנפט מהמפרץ, כיוון שזאת תהיה בעיה שכל העולם צריך להתמודד עמה, והעולם לא יעבור בשתיקה על פגיעה משמעותית בהגעת הנפט לשווקים. לארה"ב יש יכולת צבאית באזור לשמר את נתיבי השיט פתוחים. 

אמנם לאירן יש יכולת לטפטף על ישראל טילים בעלי ראש נפץ קונבנציונאלי, אבל אין ספק שזה עדיף על פני ספיגת טילים בעל ראש גרעיני. יתר על כן, לישראל יש יכולת מוכחת ליירט טילים ארוכי טווח באמצעות מערכות חץ 2, והיום ישראל מפתחת יכולת טובה יותר ליירט טילים באמצעות מערכת משופרת יותר - חץ 3. הסלמה מטעם אירן יכולה להיתקל בהסלמה מצד ישראל, ולישראל היכולת לגבות מחירים כבדים ממדינות שתוקפות אותה.

 

אמת דיבר

יש לא מעט אמת בדברי דגן. בתצלומי האוויר שנעשו לאורך השנים רואים בברור טילים הפרוסים מסביב לכורים. לכן מבצע תמוז (תקיפת הכור בעירק) לא רלוונטי לכורים של אירן, שפוצלו למספר מקומות וכן בנו אותם עמוק מאוד מתחת לקרקע.

משה גרוסמן, ירושלים

 

ליישב את הארץ

הפתרון לאיום האירני הוא ביישוב ארץ ישראל, בביזור כל ההתיישבות ברחבי ארץ ישראל, אז הסיכוי של פצצות גרעיניות איראניות לפגוע יקטן.
מערכת ההגנה הקיימת בדמות טילים נגד טילים ומידת המיגון הטובה בבנייה ובמקלטים, מורידה מאוד את הסיכון לתקיפה גרעינית.
כמובן שחשובה גם יכולת המכה השנייה. היא די תרתיע את האויב בעל הנשק הגרעיני. וזה נאמר לא רק על אירן, אלא גם על מצרים, תורכיה וסעודיה שכנראה גם הן ירצו פצצה גרעינית בגלל אירן.

משה לבל , כפר סבא