בשבע 442: יוסף קרדונר

יוסף קרדונר, יוצר מלחין וזמר בעקבות דיסק חדש 'קומזיץ'

עפרה לקס , ח' באייר תשע"א

יוסף קרדונר, שנולד בשם גלעד קרדוניס וחזר בתשובה לפני למעלה מ-17 שנה, לא שיער עד היכן יגיע השיר שפרץ ממנו אחרי תקופה שבה מנע עצמו מגיטרה ומוסיקה. 'שיר למעלות' שלו הפך לקלאסיקה המושרת בפי כולם, אבל באמת כו-לם. מאז ועד עתה הוא הספיק להוציא עוד תשעה אלבומים, רובם לא הגיעו למעגל נרחב של מאזינים בשל סלידתו מיחסי ציבור ופרסום. עכשיו הוא מסכים לתת דחיפה לדיסק חדש שהוציא לפני מספר חודשים בשם 'קומזיץ', המאגד שירים ישנים שלו, עוד כמה עממיים והמון המון שמחה.

איך נולד הדיסק הראשון שלך, שבו נמצא 'שיר למעלות'?

"מגיל 13 אני שר ומנגן. הייתי בלהקה צבאית, ניגנתי עם עוזי חיטמן, הייתי בפסטיבלים ואירועים רבים, וכשחזרתי בתשובה חשבתי לעזוב הכל כי יש דברים חשובים מזה. יום אחד ראיתי בקונטרס של רבנו שלכל אחד יש נקודה מיוחדת שאין לאחרים ובזה הוא יכול לעורר את ליבם של ישראל לעבוד את ה'. זה גרם לי להרבה מחשבות על כך שאולי בגלל זה ניגנתי המון שנים, וזו הנקודה שלי. אחרי תקופה ארוכה שלא ניגנתי לקחתי את הגיטרה ויצאו לי מילים ומנגינה יחד - וזה 'סימנים בדרך', שיר הנושא ושמו של האלבום הראשון. אחר כך הלחנתי עוד שמונה שירים והתייעצתי עם הרב שלי, שמעון ויזנפלד, אם זה רעיון טוב להקליט. לא שיערתי עד כמה הוא ידחוף אותי. כשנכנסתי להקליט הייתה לי שמחה גדולה שאף פעם לא הייתה לי בהקלטות: הנה אני שר לכבוד ה' יתברך".

היום שרים את השיר הזה ב'כוכב נולד' ובבמות נוספות. האם זה מפריע לך?

"פעם כאב לי שעשו את זה, כי רציתי שהשיר יישאר בתמימות ולא יערבבו איתו עוד שירים, דתות אחרות או בנות. אבל אנשים לקחו את השיר בלי רשות, הקליטו ושרו. ניסיתי לעצור את זה ולא הצלחתי, מרוב שאהבו את השיר הזה, לקחו אותו. היום זה כבר לא מפריע לי, זה הגיע לכלל ישראל. אנשים אומרים לי: 'אני לא מתפלל, השיר הזה הוא התפילה שלי'. אני רואה את זה כמתנת שמיים מאוד גדולה".

מדוע כמעט ולא שמענו אותך מאז?

"מבחינת יצירה עשיתי 10 דיסקים בתוך 16-17 שנים שזה הרבה. יש לי קהל ששומע את השירים ומתחייה מהם, והם מחזירים קצת בתשובה. אבל אני לא אוהב לפרסם את עצמי. הדיסק הקודם שהוצאתי, 'כיסופים' – זמירות לליל שבת של חסידות ברסלב, כן זכה להיות מושמע. אנשים רצו לעזור לי והשמיעו אותו - אז אני לא עוצר דברים. אם הקב"ה רוצה, אז השירים שלי יגיעו לאנשים והם יהיו מפורסמים, ואם לא - אז לא. ב"ה לא חסר לי דבר".

ספר על 'קומזיץ'.

"לפני שנתיים הייתי בחו"ל ועשיתי הופעה בבית של גביר בניו יורק עם 100 בחורי ישיבה. ברגע האחרון אמרו לאיש הסאונד להקליט, וההופעה הייתה מאוד מוצלחת הציבור יצא מגדרו משמחה. לא עשיתי עם זה דבר, כי קשה לי לשמוע את עצמי. יום אחד הגיע יהודה קונצמן וביקש לעזור לי. נתתי לו הקלטה של ההופעה הזאת והופעה נוספת, סך הכל ארבע שעות. הוא ערך אותן ל-50 דקות וסיפר שהיה לו קשה לעבוד על השירים, כי הוא רק שמע ושמח ושמח. בסופו של דבר הוא ערך ובישל והפיק".

ציפית שתקבל תגובות כל כך טובות על הדיסק?

"לא. כי זה אוסף פשוט: שירים ישנים ועוד כמה עממיים.אבל התגובות מאוד טובות. אחד סיפר, למשל, שכשהוא שם את הדיסק הוא לא יכול לצאת מהבית כי הוא רוצה לשמוע את הדיסק שוב ושוב. הבחורים שרים איתי בדיסק וזו שמחה של כלל ישראל. שימח אותי שזכיתי להוציא דיסק כזה".

לקרדונר יש למעלה מ-30 שירים במגירה וגם תכניות להוציא עוד דיסקים של זמירות ברסלב המושרים בשבת ובחגים. "הלוואי שה' יזכה אותי להיות מנגן כשר, לשמח את עם ישראל ושנזכה לגאולה שלמה ואמיתית".

ofralax@gmail.com