בשבע 442: חסמבה חינוכית

מסען של שלוש בובות חמודות בעקבות חפצים שנעלמו להן ב'חברים של נתי' עשוי בצורה משעשעת ומקצועית, אך אפשר היה למתן את הטון הדידקטי

אמציה האיתן , ח' באייר תשע"א

'החברים של נתי', 'שיבה הפקות', שחקן: נתי שיש, בימוי: גיל מזומן

לנתי יש שלושה חברים – שטיקי, שפיץ ורוגעל'ה. אם זה נשמע לכם כמו התחלה של בדיחה, ולא תסריט לסרט לילדים, כנראה שעדיין לא הכרתם את נתי שיש ואת החברים החמודים שלו. אצלנו בבית הם כבר הפכו לחלק מהמשפחה, מכיוון שחלק מילדינו החליטו שלא פותחים את הבוקר בלי איזו סצינה מתוך 'החברים של נתי'. מדובר בהפקה של חברת 'שיבה הפקות', המיועדת לילדים, מהסוג היותר צעיר, למרות שגם הגדולים נהנים. גיבור הסרט – נתי, הוא השחקן נתי שיש, שמופיע לצידן של שלוש דמויות בובתיות, מאוד חביבות. לא הצלחתי להגדיר לעצמי בדיוק מה הבובות האלה מזכירות – האם ילדים או שמא קופים חמודים, אבל זה לא ממש חשוב כי הדמות שלהם ילדותית וזורמת, והצופים הצעירים מתחברים אליהם ולומדים לחבב אותן. שטיקי, שפיץ ורוגעל'ה לומדים יחד בבית הספר ומחליטים לצאת להרפתקה מרתקת בעקבות החפצים שנעלמו להם, וכנראה נגנבו. הם רוצים להקים חבורת ילדים, מאותו סוג שעליו גדלנו, כל אחד בסגנון המותאם לו – 'חסמבה' מצד אחד ו'חבורת מצוות' מהצד השני של הסקלה המסורתית. כשהם מגיעים אל נתי הבוגר, הוא משתף אותם בחוויות ילדות שלו, מכוון אותם אל ההסתכלות הנכונה ועוזר להם להגיע לסוף המפתיע, שאותו לא אחשוף בפני הציבור הרחב. בינתיים לומדים השלושה מספר לא מבוטל של מושגים, הקשורים למצוות שבין אדם לחברו. אורית וכטפוגל כתבה את התסריט ואת השירים המלווים את העלילה וגיל מזומן הוא במאי הסרט. מבחינה מקצועית הסרט עשוי היטב, מצולם נכון וגם משלב קטעי אנימציות חביבים. השחקנים המפעילים את הבובות ומפיחים בהם רוח חיים, מאוד משעשעים ומחוברים לעולם הילדים, וגם המלחין והמעבד – שי ברק, מצליח להיכנס לקצב הנכון.

נתי שיש, גיבורם של שלושת הבובות, משחק היטב, אבל בעיקר מחנך. זה דבר שלטעמי אפשר קצת לכוון את הניואנסים שלו, כדי שהגיבור יהיה יותר שחקן ופחות דידקט. לפעמים הוא כל כך חינוכי שממש עושה לך חשק להרביץ לו (סליחה על ההתבטאות הלא חינוכית, אבל זה יצר טבעי של אדם באשר הוא). אם הוא היה קצת יותר משתטה, מדבר דיבורים שאינם חינוכיים בעליל ולא תמיד רגוע כל כך, אולי זה היה נותן לדמות שלו יותר אמינות בעיני הצופים.

בסך הכל מדובר בסרט שהילדים אוהבים לאהוב, בערכים חינוכיים, ובזמן מסך שניתן לנצל היטב, כאשר הילדים צופים שוב ושוב בגיבורי ילדותם הצבעוניים.

seret@etrog.tv