בשבע 442: לא מקבלות שירות

נעמה סיימה בהצטיינות את לימודיה באולפנא בשנה שעברה, ומשרתת כיום כבת שירות לאומי.

שמואל אדלמן , ח' באייר תשע"א

נעמה סיימה בהצטיינות את לימודיה באולפנא בשנה שעברה, ומשרתת כיום כבת שירות לאומי. לקראת שנת הלימוד האקדמית הבאה (תשע"ב) החלה נעמה בתהליך הרישום לאוניברסיטה ללימודי רפואה. להפתעתה התברר לה שלמרות שאת ציוני הבגרות היא כבר קיבלה לפני כמה חודשים, משרד החינוך עדיין לא העביר את הציונים של שנת הלימודים תש"ע לאוניברסיטאות ובשל כך היא איננה יכולה להמשיך את תהליך הרישום. נזכיר, כי בדרך כלל עד תחילת חודש אפריל מועברים הציונים ממשרד החינוך למוסדות ההשכלה הגבוהה, שמחשש לזיופים מסתמכים רק על נתונים רשמיים אלו. מתברר כי בנות שירות לאומי נוספות וכן בוגרי תיכון אחרים שפטורים משירות צבאי נתקלו בבעיה דומה.

דובר משרד החינוך אינו מכיר את הבעיה ואומר בתגובה לפנייתנו: "קיימנו בירור עם האחראים על נושא הבגרויות במשרד החינוך ומהגורמים האחראים נמסר לנו שטענה שנמסרה לך איננה נכונה,  וגם השנה כמו בכל שנה הציונים מועברים באותם תאריכים של השנה" .

ואולם יוסף רוזנברג, רמ"ד קבלת תלמידים באוניברסיטת בר אילן מאשר את הטענות: "אכן משרד החינוך מעכב בשלב זה העברת ציוני בגרות של בוגרי תש"ע", אומר רוזנברג. "אנו פועלים רבות מול המשרד ומנסים ללחוץ עליהם להעביר את הציונים בהקדם. במסגרת מאמצים אלו נקבעה לשבוע הבא פגישה של ראשי מדורי הקבלה באוניברסיטאות עם מנהל האגף לבחינות של משרד החינוך. בשלב זה לא נפגעו סיכוייהם של המועמדים כנ"ל. יחד עם זאת, אם העיכוב ימשך עוד, עלולים להיפגע סיכויי הקבלה של חלק מהמועמדים".

גם הצצה לעמוד הפייסבוק של האוניברסיטה העברית מגלה תכתובת ערה בין יועצות לימודים לכמה מועמדים מודאגים שתוהים למה משרד החינוך טרם העביר את הציונים. הם מנסים להבין האם יש דרכים נוספות, פרט לשיטה הישראלית של הפיכת שולחנות, שתוכל להזיז משהו במשרד החינוך. חלק מהאוניברסיטאות מנסות להקל על אותם המועמדים ולהסתמך גם על תעודות הבגרות  שבידי המועמדים עם חותמות עו"ד של "נאמן למקור", עליהן יש לשלם. ואולם, נראה כי מתבקשת כאן התערבות מהירה ויעילה של משרד החינוך על מנת לתת פתרון לבעיה. שר-שלום ג'רבי, ראש מינהלת השירות הלאומי, החל מיד עם קבלת פנייתנו לטפל בעניין. לנו נותר לעקוב ולצפות לפתרון המיוחל.