בשבע 443: בונים על הפריפריה

שרי ש"ס הגיעו השבוע להסכמה עם משרד האוצר והעומד בראשו, יובל שטייניץ, על חבילת הטבות לזוגות חסרי דיור שירכשו דירות בפריפריה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"א

שרי ש"ס: שר הפנים אלי ישי, שר השיכון אריאל אטיאס וסגן שר האוצר, יצחק כהן, הגיעו השבוע להסכמה עם משרד האוצר והעומד בראשו, יובל שטייניץ, על חבילת הטבות לזוגות חסרי דיור שירכשו דירות בפריפריה. על פי ההסכמות שהושגו, ואשר תמורתן נעתרו בש"ס לדרישה להוריד מסדר היום את חוק סבסוד המשכנתאות, תינתן לרוכשי דירה ראשונה הטבה המסתכמת בסכום של עד 100 אלף שקל בקניית דירה חדשה באזור עדיפות לאומית, ב- 30 ישובים שייבחרו לפי קריטריונים שוויוניים. ההטבה מורכבת ברובה ממענק מקום בגובה של 60 אלף ש"ח והיא אינה תלויה במספר ילדים או הכנסות בני הזוג. המרכיב השני בהטבה הינו סבסוד נוסף של התשתיות והפיתוח לבנייה רוויה בפריפריה בהיקף של עד 40 אלף שקלים. צעד זה אמור להערכתם של אנשי האוצר לגרום להוזלת עלות הבנייה של דירות עבור הזוגות הצעירים בפריפריה. הסבסוד הנוסף של הפיתוח לטובת הרוכשים יינתן לקבלן שיסיים את בניית הדירה בתוך 26 חודשים מיום תחילת העבודה. הקבלנים שייבנו בנייה רוויה ביישובים שנבחרו בפריפריה, ידווחו למשרד הבינוי והשיכון איזה נתח מהדירות נמכר למחוסרי דירה ולפי זה ייהנו מסבסוד נוסף.

באוצר מקווים כי ההטבה הניתנת תעודד מעבר צעירים לפריפריה וחידוש הבנייה הרוויה עם דירות חדשות ומודרניות, ובכך תרחיב את ההיצע בפריפריה בהתאם למדיניות הממשלה. במשרד הבינוי והשיכון ובאוצר מציינים כי ההטבה צפויה לעודד הגירה חיובית של אלפי זוגות צעירים לפריפריה ומדגישים כי ההטבה תינתן רק לחסרי דירה הרוכשים את דירתם הראשונה ולא למשפרי דיור או למשקיעים.

כ-30 יישובים כלולים בתוכנית החדשה. באוצר מציינים כי יישובים אלה יבחרו לפי קריטריונים של אזורי העדיפות, ולפי קריטריונים שוויוניים שיקבעו בין משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. בין העקרונות המנחים ליישובים שייבחרו: מצב סוציו-אקונומי, עידוד הגירה חיובית ליישוב שלא נהנה מהגירה כזאת כיום, וקריטריון חשוב של היצע קרקעות מתוכננות הזמין לבנייה מיידית כדי לענות לביקושים אפשריים בעקבות תוכנית ההטבות. באוצר מדגישים כי מיקוד המהלך בבנייה חדשה ביישובים בהם היצע גדול של קרקעות זמינות לבנייה יגרום לכך שהשפעת הצעדים על מחירי הדירות ביישובים אלו תהיה נמוכה יחסית. בעקבות ההסכמות אמר השר ישי כי זהו "הישג גדול משמעותי וחשוב. המשבר בנושא הנדל"ן של ש"ס עם הקואליציה לא הסתיים כי יש לבצע מהלכים נוספים". ישי הוסיף כי "אנו שואפים לזרז, לייעול הליכי התכנון והבנייה כך שיהיה ניתן לשווק בתקופה הקרובה על ידי הסרת חסמים למעלה מ-100 אלף יחידת דיור, ולתכנון עוד 100 אלף יחידות דיור. הסיוע לזוגות הצעירים לרכוש דירה חשוב לנו יותר מאשר קצבאות ילדים".

ההטבות יינתנו רק לרוכשי דירה ראשונה. אתר בנייה  | צילום: פלאש90'

אל תשליכנו

אחד הפחדים המלווים את המין האנושי כולו, ללא הבדלי דת, גזע ומין, הוא הפחד מהזקנה, החשש מהיום שבו לא נוכל עוד לעבוד ולפרנס את עצמנו בכבוד, ונהפוך לנטל על ילדינו ונכדינו. בעולם המודרני, בו החמולה כבר איננה מסגרת החיים המקובלת, הפך החיסכון הפנסיוני למשענת העיקרית של מרבית האוכלוסייה לעת זקנה והערובה העיקרית לקיום בכבוד יחסי גם בגיל מבוגר. למרות זאת, מרבית החוסכים לפנסיה אינם מכירים את האפשרות להעלות את גובה הקצבה אותה יקבלו לעת זקנה בהשקעה נמוכה באופן יחסי לאורך תקופת החיסכון הפנסיוני. יעקב זלוטניק, מומחה בעל שם לנושא החיסכון הפנסיוני, מציין כי כיום ישנן שתי קבוצות עיקריות של עובדים מבוטחים: אלו המבוטחים בקרנות הוותיקות וכאלו המבוטחים בקרנות החדשות ובביטוחי המנהלים השונים. הקבוצה הראשונה מוגבלת במידה רבה מאוד ביכולתה לשפר את מצב הפנסיה שלה, אולם גם חבריה יכולים לחסוך במסלול מקביל בחיסכון פנסיוני עצמאי. הקבוצה השנייה, אשר מקיפה את כמעט כל השכירים עד גיל 40 וכמות לא מבוטלת של שכירים מבוגרים יותר, יכולה להשפיע במידה ניכרת על מצבה.

זלוטניק מציין כי קיימים חוסכים במצבים משפחתיים שונים זה מזה, ולכל אחד יש להתאים חבילה שונה, אולם ישנם כמה צעדים שכדאי לכל אחד לבצע. הצעד הראשון הוא העלאת דמי הגמולים, גם אלו שהוא מפריש וגם במידת האפשר להשפיע על המעסיק להעלות את ההפרשה שלו. זלוטניק מציין כי כיום ניתן להעלות את דמי הגמולים עד תקרה של 7 אחוז על חשבון העובד ו-7 אחוז הפרשת מעביד. זאת בנוסף לדמי הפיצויים, אותם כדאי גם כן להפריש לקרן הפנסיה ולא לקופת פיצויים אישית. "שינוי של אחוזים בודדים בגובה ההפרשה החודשית, אשר כמעט איננו משפיע על רמת החיים השוטפת, משנה לחלוטין את התמונה בעת פרישה, במיוחד אם השינוי נעשה מוקדם מספיק. מקדם ההמרה, כלומר היחס בין המשכורת האחרונה לבין גובה הפנסיה, יכול להשתנות בטווח שבין 60 אחוז ל-75 אחוז, שינוי משמעותי לכל הדעות".

זלוטניק מציין כי גם גיל הפרישה הוא גורם משמעותי, וכי למרות מאמצי הממשלה ביד אחת להעלות את גיל הפרישה, ביד השנייה מעודד המגזר הציבורי וה'סמי-ציבורי' דווקא פרישה מוקדמת בתנאים מיטיבים. "איפה במגזר הפרטי אתה רואה אנשים שמסוגלים לפרוש בגיל 57 ולקבל פנסיה במימון המעביד בגובה 70 אחוז והמשך רכישת הזכויות לקראת הפנסיה לגיל 67? זה רק במגזר הציבורי, חברות ממשלתיות וכדומה". על הדיון אודות העלאת גיל הפרישה לנשים, אומר זלוטניק כי למעשה הוא נוגע רק למבוטחי הקרנות הוןויקות. "המערכת של הקרנות החדשות וביטוחי המנהלים בנויה על טבלאות תוחלת חיים של המבוטח והשאירים, ולפי הטבלאות הללו וגיל הפרישה נקבע מקדם ההמרה של הכסף הצבור. רק בקרנות הוותיקות עדיין מופלות הנשים לטובה".

 

 דף ישן

דפי חשבון מהבנק, תלושי שכר וחשבונות מים וחשמל – על איזה ניירות צריך לשמור, ולכמה זמן

שי אבו

הדואר בא היום, באוטו האדום, אך על רוב המכתבים כבר אין בול. אם בעבר היו המכתבים מאבא, מאח, או סתם מידיד קרוב, הרי שכיום מדובר בעיקר בפרסומות, עלונים, ובהרבה מאוד מסמכי דיווח אותם אנו מקבלים מגורמים שחייבים על פי חוק לשלוח לנו חשבונות, דיווחים ושאר ניירות. כל אלו נוספים כמובן למסמכים אותם אנו מקבלים לידינו ואשר גם הם מתרבים עם השנים. מה לעשות עם המסמכים? מה לשמור ומה לזרוק?

דיווח דפי בנק וכרטיסי אשראי יש לשמור במשך 3 חודשים, על מנת לבצע מעקב שוטף אחרי חשבון הבנק ואחרי הקניות. פנקסי צ'קים לשמור שנה אחורה לצורך מעקב. חשבונות הטלפון, הסלולרי, חשמל גז כבלים/לווין ואינטרנט יש לשמור במשך שנה, גם במטרה לעקוב אחרי התשלומים ולבצע ניתוח השוואתי אם יש שינוי חד בגובה החשבון וכן לצורך הוכחה על תשלום. קבלות על תשלום ארנונה יש לשמור למשך 10 שנים לצורך מעקב והוכחה על תשלום.

תלושי שכר צריכים להישמר למשך שנתיים וניתן לזרוק את התלושים רק אם יש טופס 106 על אותן שנים. את טופסי 106 מומלץ לשמור לתמיד כהוכחה ששילמתם לביטוח לאומי ולצורך דיווח למס הכנסה ובקשה להחזר מס אם תתבקשו. לגבי דיווחים על תכניות חיסכון, קופות גמל וקרנות השתלמות  - מספיק לשמור את הדיווח האחרון לצורך מעקב. דיווחים על ביטוח מנהלים, ביטוח חיים, ביטוח רפואי, ביטוח סיעודי ופנסיה מומלץ לשמור לתמיד.

משכנתא, הלוואות מבנק, הלוואות מחברת האשראי חשוב לשמור את הדיווח האחרון עד ליום הפירעון. דיווחי קופת חולים - חשוב לשמור את הדיווח האחרון. קנסות תנועה ודוחות חנייה - לשמור למשך 5 שנים למעקב ולהוכחה ששילמתם. תעודות אחריות - כל עוד האחריות בתוקף, חשוב לשמור עליה. מומלץ להכין תיק מיוחד לתעודות אחריות, וחשוב לצרף גם חשבונית הקנייה.

חוזים עם מקום העבודה, הצטרפות לקרן פנסיה ופוליסות ביטוח יש לשמור לתמיד. בדרך כלל, קיימים בחוזים אלו סעיפים הקשורים להפרשות פנסיוניות. החוזה יוכל לתת לכם בסיס משפטי במקרה של חילוקי דעות.

הכותב הוא יועץ פעמונים לכלכלת המשפחה