בשבע 443: הבנת הנקרא

ביום שלאחר חדירת המסתננים הסורים לישראל, מיהרו בעיתונים להכריז בווריאציות שונות כי "הכתובת הייתה על ה-wall"

הלל גרשוני , ט"ו באייר תשע"א

הבנת הנקרא

ביום שלאחר חדירת המסתננים הסורים לישראל, מיהרו בעיתונים להכריז בווריאציות שונות כי "הכתובת הייתה על ה-wall", והפנו לדפי פייסבוק שבהם דובר על התארגנויות ערביות לפרוץ את הגדרות ביום הנכבה. חכמת הבדיעבד הזו הספיקה כדי להאשים את צה"ל, אבל לא שימשה לחשבון נפש לתקשורת. גם לפניה היו אותם עמודים גלויים בדיוק כמו לפני צה"ל (הם אף תורגמו ונסקרו במיוחד על ידי מכון ממר"י לפני כחודש וחצי), אך בסיקור שקדם ליום הנכבה לא העלתה על דל שפתיה אפשרות כזו. טוב, באמת חשבתם שהתקשורת תאשים את עצמה?

הנה משהו שלא שמעתם בשום מקום: בוריס גלפנד מישראל העפיל השבוע לחצי גמר אליפות העולם בשחמט, כלומר הוא נמצא במרחק שני קרבות מתואר אלוף העולם. כשנבחרת ישראל מגרדת את הכניסה למונדיאל, זה כובש את העמודים הראשיים. אבל שחמט? נו, את מי זה מעניין.

הלל גרשוני

 

נקמה בשקל

שער מוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות הוקדש השבוע ל"צעירי הפלג הקיצוני תג מחיר". תחת הכותרת "הנוקמים" צולם 'נער גבעות' רעול פנים, ציציותיו מתנפנפות ובידיו שתי אבנים. בכותרת המשנה של הכתבה, שזכתה בחמישה עמודים, נכתב כי "בגרעין הפנימי של אנשי 'תג מחיר' בשומרון, הפלג הקיצוני ביותר של נוער הגבעות - כבר מכינים את התשובה לחגיגות העצמאות של הפלסטינים". אלא שקריאה בטקסט הכתבה עצמו מציירת תמונה הרבה פחות דרמטית. ראשית, מדובר בראיון עם בחור אחד בלבד (כשבפסקאות האחרונות מצוטט גם חברו בכמה משפטים). שנית, למרות הקו הלוחמני של המרואיין, הוא מקפיד להדגיש את הסיבות לתסכול, ולשאלה מה הם הגבולות שלו הוא משיב: "הגבולות שלי, ונראה לי שגם של כולם, הם שניים: פגיעה מינית ושפיכת דם". אם כן, כיצד הפך צעיר אחד, שתומך 'רק' בפגיעה ברכוש לקבוצה של "נוקמים" שיש לה "תוכנית יום הדין"? באמצעות גרפיקה בצבע שחור מאיים, תמונות של אלימות (שלמרבה האירוניה מראים כיצד חיילי צה"ל משתלטים בכוח על פעיל תג מחיר) ושימוש בציטוטים חלקיים ומניפולטיביים.

המראיין, כתב 'ידיעות' לענייני 'שטחים', הוא עיתונאי צעיר ומוכשר, עקיבא נוביק. אפשר לומר שנוביק, תושב עפרה, עשה את מלאכתו נאמנה: הביא את קולם האוטנטי של 'קיצוני הגבעות'. הבעיה היא שהוא רק חלק משרשרת המזון העיתונאית. התוצרים שהוא סיפק לדגים השמנים שמעליו נעטפו על ידיהם כך שיערבו לחיכם של הכרישים שמעליהם. עוד דוגמה לחוסר הקשר המצער בין האחוז העולה של עיתונאים חובשי כיפות בתקשורת הכללית לבין איזון בתכנים.

עדי גרסיאל

 

זיכרון סלקטיבי

בטקס הממלכתי ביום הזיכרון לזכר קורבנות הטרור אמר ראש הממשלה: "לפני שבועיים הצטרף שם נוסף אל קיר השמות של קורבנות הדמים בארצנו. בן יוסף לבנת, בן 25 היה במותו והותיר אחריו ארבעה יתומים". בערוץ 2 נשמעה לחישה שקטה מאוד: "מה הוא עשה שם?". דנה וייס הגישה את השידור. יום לאחר שהעליתי את ההקלטה לפייסבוק וליוטיוב שלי, גילה תחקירן מעריב קלמן ליבסקינד כי ההקלטה בחדשות ערוץ 2 באתר 'מאקו' עברה עיבוד, והלחישה נמחקה.

כן, זו אותה דנה וייס שהעירה: "אני בטוחה שחנן פורת היה שם ואיחל לכולם פורים שמח", כשעמנואל רוזן סיפר לצופים על חגיגות לזכר ברוך גולדשטיין שנערכו בפורים לפני 4 שנים בקרית ארבע. לאחרונה, כשהיא נשלחה לראיין במוקטעה את אבו מאזן לאחר הטבח בבית משפחת פוגל, שכחה וייס להזכיר לצופים את חלקו בתכנון הטבח במעלות תשל"ד, ולא הקשתה עליו לאחר שאמר על הרצח: "המעשה הזה חורג מהמסורת שלנו, חורג מהמוסר שלנו".

כפי שדווח כאן בשבוע שעבר, לאחרונה יצא לדרך קמפיין ענק בתמיכת הקרן החדשה  שמטרתו לאפשר לזוגות להינשא שלא על פי דת משה וישראל. הקרן שואפת, כזכור, להפוך את ישראל ל'מדינת כל אזרחיה', ותומכת בפעולות שמקעקעות את הבסיס היהודי של המדינה. השבוע, בהתנדבות מעוררת התפעלות, התגייסו גם גלי צה"ל לקמפיין. ב'עושים צהריים' של יום ג' העלתה יעל דן לשידור כוכבות מהקמפיין: חני פירסטנברג, שערכה טקס נישואין קונסרבטיבי, והילה נחשון, גרושה שבן זוגה הוא כהן. לשם איזון בשידור הובא חבר הכנסת ניצן הורביץ. יותר מעשר דקות של שידור ממלכתי, מטעם צה"ל, הוענקו לקמפיין שנוי במחלוקת ציבורית, ללא מראית עין של איזון.

חני לוז

חסויות חסויות

גל"צ היא תחנת רדיו ציבורית המהווה מעצמה תקשורתית יחד עם הסניף  המוזיקלי שלה, גלגל"צ. יש לה מאגר מועמדים מהטובים ביותר והילה צבאית. כתביה הצעירים יכולים לרכוש ניסיון מקצועי שמחליק את כניסתם לעולם התקשורת הפרטית. השפעתה מקיפה ועמוקה בתחום התרבות-חברתי. השבוע בחרה הממשלה להאריך את הוראת השעה שמאפשרת לתחנה לשדר תשדירי חסות, בניגוד לעמדתן הצודקת של תחנות הרדיו האזורי.

הממונה על ביצוע החוק, השר משה כחלון, אמר ש"אם ייפגעו התחנות האזוריות בעקבות החוק, צריך למצוא הסדר חלופי שיעזור להן להתמודד עם שינוי מצבן הכלכלי". כסף הוא כוח, כידוע, ובמציאות שאיננו יודעים בדיוק כמה כסף משרד הביטחון מקציב לתחנה ולעובדיה ומהן הכנסותיה הנוספות, יש לתחנה ולמנהליה יתרון אדיר. 

ב-2002 נטען שהתקציב הוא 25 מיליון שקלים וההכנסות מהחסויות היו 15 מיליון. סך הכל: 40 מיליון. בעוד שב-2010 הכריז מפקד גל"צ יצחק טוניק בוועדת הכלכלה שהתקציב הוא "בסביבות ‎40 מיליון שקל" והכנסותיה מהחסויות הן רק 17 מיליון. ניתוח של 'לדעת' מצא שב- 2009 גל"צ הרוויחה למעלה מ-20 מיליון שקלים מחסויות. אם כן, כמה כסף של משלמי המסים הולך לגל"צ?  ב'גלובס' של 10.4 השנה, שר הביטחון ברק קובע שההכנסה מחסויות היא כ-10 מיליון שקלים, אך טוניק הודיע באותו עיתון חודש אחר כך שההכנסות מסתכמות בכ-30 מיליון. מעבר לבלבול במספרים ולשאלה האם אין כאן אולי ניהול לא תקין, גל"צ גם מעסיקה כוח אדם זול של חיילי שירות חובה ובעצם מרוויחה על גבם. כך היא  משלמת, בין היתר, את משכורתם של עובדי התחנה שהם אזרחים העוסקים, בין היתר, בהטיית השידורים שלא לפי החוק וללא פיקוח נאות. לתקשורת זו אין להצדיע.

 ישראל מידד

 

  • ביקורת הנקרא

המסתנן הסורי נשאר בת"א: "כמו פליט מאפריקה"

(כותרת ב-ynet)

כל תורת הקרן החדשה על רגל אחת

 

אל פאיס הספרדי הזכיר את אירועי הנכבה בקצרה בלבד ונתן במה לשני הצדדים, כשציטט חיילים ישראלים על ההשפלות שחווים הפלסטינים

 

(סיקור עיתונות זרה, הארץ)

איזון על פי שוקן

 

"ביום ראשון עם סיום ציון ימי ספירת העומר, תחל רשמית עונת החתונות..."

(גולן יוכפז, גל"צ)

אז מה, בגל"צ 50 זה ה-33 החדש?

 

מערכות החדשות נערכו ליום הנכבה טוב יותר מצה"ל

שיר זיו, ישראל היום

לא ברור את מי ההשוואה הזו מעליבה יותר

 

  • חדשות בחדשות

דו"ח מבקר המדינה שפורסם השבוע מצא ליקויים חמורים בעבודת רשות השידור. בדו"ח נקבע כי יש ברשות מינהל לא תקין ומינויים פוליטיים.

העיתונאי הוותיק מנשה רז הודיע השבוע כי הוא מתכוון להתמודד על מקום ברשימת קדימה לכנסת הבאה. רז שימש בעבר בתפקידים עיתונאיים שונים בערוצים 1 ו-10 וכיהן גם כדובר 'מפלגת המרכז'.

מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, יפה ויגודסקי, הודיעה השבוע על פרישתה מתפקידה בתום שמונה שנים. את מקומה תמלא בינתיים דלית שטאובר, שמכהנת כמנהלת מחוז תל-אביב במשרד החינוך.