בשבע 443: ציפי מזרחי

ציפי מזרחי, יוצרת, מרכזת מגמת אומנות, יוזמת ומקימה של הפרויקט 'סטודיו משלך' . בעקבות התערוכה של נשות הסטודיו

עפרה לקס , ט"ו באייר תשע"א

ציפי מזרחי, יוצרת, מרכזת מגמת אומנות, יוזמת ומקימה של הפרויקט 'סטודיו משלך'

בעקבות התערוכה של נשות הסטודיו

כשציפי מזרחי (45) התכוונה לעשות דוקטורט בתולדות האמנות וחיפשה חומרים על עבודות אמנות של נשים דתיות, היא פתאום ראתה במרוכז את מה שפגשה במשך השנים טיפין טיפין: אמניות דתיות מתקשות מאוד ליצור, משום שאת שנות ה-20 ותחילת ה-30 שלהן הן משקיעות בבניית זוגיות, משפחה וביסוס כלכלי של הבית. מזרחי החליטה לשים בצד את התואר השלישי, הפשילה שרוולים ופנתה לבנות חממה לנשים דתיות יוצרות. "אנחנו זורעים עכשיו בשביל עוד 20 שנה", היא אומרת, "נשים שיפרצו היום, ישפיעו אז על התרבות בארץ".

מה הוא הפרויקט 'סטודיו משלך'?

"זה מסלול של שנתיים, שבנוי לאמניות בוגרות מסלולי אמנות כמו 'בצלאל' ו'אמונה'. הפרויקט נותן להן חלל עבודה שאליו הן הולכות פעמיים-שלוש בשבוע. האמניות עברו קורס של מט"י לפיתוח יזמות עסקית, כדי שהן תוכלנה לפתוח סטודיו משלהן ולהתפרנס ממנו. לחלק מהן הצמדנו גם מנטור. רציתי גם לתת להן ניראות, שהציבור הדתי יתרגל שגם מפרנסים אמן, קונים את היצירות שלו כמו שקונים דיסק של זמר. הציבור שלנו צריך לעבור חינוך מחדש בעניין הזה. אגב, האמניות אמורות לתת בשנה הבאה שיעורי אמנות לנערות דתיות בסיכון, בחווה בה ממוקם הסטודיו".

כיצד בחרתן את האמניות המשתתפות?

"הקמנו ועדת היגוי עם ד"ר רונית קרק מבר אילן ו-3 אמניות בכירות, הוצאנו קול קורא לאקדמיות, ופנו אלינו כמה עשרות אמניות. נערכו ימי ראיונות, אבל גם מי שלא התקבלה היא היום חלק מקהילת נשים יוצרת. אנחנו עורכים אחת לכמה זמן פגישות ומדברים על נושאים שונים כמו 'הצלחה' - כלים מדדים ומחירים, עם מי להתאגד ועוד. אמניות בכירות מגיעות ומדברות על נושא, ונוצר שיח. המפגשים האלה הולידו נטוורקינג, נשים פותחות דלתות אחת לשנייה".

אתם כבר קוצרים כמה פירות מן התכנית הזאת, שרצה רק שנה.

"נכון. אחת הנשים שהגיעה אלינו, למשל, הייתה עשר שנים אחרי לימודים ולא הצליחה לפרוץ. האישה הזאת לא תהיה בפתיחה כי היא טסה לוושינגטון לייצג את העיר שלה באירוע של אמנות. גם אמניות אחרות שלנו כבר מציגות בחו"ל. זה פשוט ניסים, ברגע שאת נותנת את הפלטפורמה הן פורצות קדימה".

ספרי על התערוכה שנפתחת היום (חמישי).

"כשישבנו וחשבנו על תערוכה תחת נושא משותף כולן התנגדו, והחליטו שכל אחת תיצור מה שהיא רוצה. כשנאספו התוצרים ראינו שכולן יצרו סביב נושא משותף שהוא עולם יצירה ודימויים נשיים. יש מגוון מאד גדול של טכניקות, כי האמניות מגוונות: מעצבות קרמיות, מעצבת זכוכית, ציירת, פסלת, אנימטורית ועוד. נושאי העבודות הן מעגל החיים הנשי, פרידה וזיכרון, פריון, רווקות, אימהות ועוד. כשאמניות ראו אחת את התוצרים של השנייה הן מאוד התחברו אליהם".

לתערוכה מוזמנים גם גברים אבל מזרחי מקווה שתגענה אליה כמה שיותר נשים, גם כאלה שהחביאו עמוק את יצר היצירה בגלל היומיום. בימים אלה מתחילה ועדת ההיגוי במיונים למחזור הבא של האמניות ולמרות שהן צמאות לתמיכה תקציבית (היא לא שוכחת להודות ל'אמונה') מזרחי מקווה שיוקמו מרכזים נוספים כאלה בפריפריה וגם עבור אמניות עולות.

התערוכה נפתחת היום, ותציג עד כ"ו באייר ב'בית אות המוצר הירושלמי' מול הסינימטק.

ofralax@gmail.com