בשבע 443: מתחזקים בריקוד

אלון מורדו הקליט מחדש שירים חסידיים עם הרבה השקעה ועוד יותר קצב

אמציה איתן , ט"ו באייר תשע"א

'הרמיקסים המחוזקים של ישראל', אלון מורדו

ל"ג בעומר הממשמש ובא מוציא את המדור הזה מהאווירה הכבדה, ומאפשר להכניס שמחה וקצב. ואם כבר קצב, בואו ונלך עם זה עד הסוף, וכשמדובר על קצב, בקצה של הסקלה נמצאים הרמיקסים. הסבר קצר למען הקוראים שלא נפגשו בז'אנר הזה: רמיקס הוא עיבוד מחודש לשיר שכבר יצא אל השוק. הצורה הפשוטה יותר, ואולי קצת פרימיטיבית, היא תוספת של תופים וקצב לשיר בצורתו המקורית, ואילו הדרך המושקעת מצריכה להשיג את ערוץ השירה הנקי של השיר המקורי (ללא הליווי המוסיקלי) ועל הערוץ הזה בונים את כל המוסיקה מההתחלה, בקצב גבוה ובליווי אפקטים קוליים מגוונים. 

מי שלוקח את הנושא הזה ברצינות, עד לרמה של אומנות ממש, הוא אלון מורדו, תקליטן ותיק, יוצר רמיקסים מוערך, ואפילו עורך ומגיש תוכנית רמיקסים קבועה ברדיו 'לב המדינה'. לאחר שמונה אלבומים של אוספי רמיקס, הוא החליט ללכת על יצירה ייחודית, שאפילו הוא עצמו לא העריך איזו השקעה היא תצריך. כאחד שנושם ומכיר היטב את השטח ואת הריקודים, הרגיש מורדו שצריכים מוסיקה קצבית חסידית עבור הריקודים של שומרי המצוות, שתאפשר גם לצעירים לפזז בכל כוחם. אלבום הרמיקסים החסידי יצא אל הדרך, כאשר התברר לו שכמעט ולא יוכל להשתמש בערוץ השירה הנקי של הזמרים, ולכן נאלץ להקליט את הכל מחדש. כלומר להכניס את הזמרים לאולפן, ועל ההקלטה המחודשת שלהם לכתוב מוסיקה חדשה, לנגן ולערוך את הרמיקסים – תהליך של למעלה מחצי שנה עבודה. לשם ההשוואה, אלבום רמיקסים סטנדרטי מצריך כחודש עבודה בלבד.

מורדו לא התייאש, ובשעה טובה יצא אל האור 'אוסף הרמיקסים המחוזקים של ישראל'. תוך זמן קצר הבנתי שהאלבום הזה עומד לתפוס מקום של כבוד בדלת המכונית שלנו, דבר המעיד על הרייטינג הגבוה שקיבל הדיסק, לפחות בדירוג האישי שלי. הרמיקסים עושים כבוד לשירים הלוהטים של התקופה האחרונה, הם ממסגרים אותם מחדש ונותנים זווית מפתיעה ומקורית. נסו לדמיין את 'אנא בכוח' של חממה בגירסה קופצנית, או את 'עלה קטן שלי' בביצוע קצבי של דודו אהרון. שאול חיון פותח במעאוול יפהפה של 'שמע ישראל' והאלבום משולב בשירים ממגוון העדות והסגנונות, עם נטייה קלה לכיוון המזרחי. אחד השירים היפים טומן בתוכו אולי עתיד מבטיח של זמר צעיר – נריה עוקבי שמו. הוא מבצע את השיר הוותיק 'לא תנצחו אותי', והשירה היפה שלו עם עיבוד מוצלח ומקורי, הופכים את השיר הזה ללהיט של ממש.

אז אם אינכם חוששים משינוי מרענן לכבוד ל"ג בעומר, ומקצב קייצי ומפתיע, אתם מוזמנים לנסות, אבל שלא תגידו שלא הזהרתי: בין 2 ל-4 אנא הנמיכו את הווליום.

seret@etrog.tv