בשבע 444: תפס אמריקה

נתניהו: "ביקור חשוב, זכינו לתמיכה אמריקנית"; שרי הליכוד: העמדות שהוצגו זרות למפלגה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"א

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מסתובבים בימים האחרונים אנשים מחויכים. נתניהו, הם אומרים, חוזר מארצות הברית עם הישג ברור: הוא הציג עמדה חד משמעית של הצד הישראלי בכל הקשור לניהול המשא ומתן מול הפלשתינים, והצליח לגייס לצידו הן את הקונגרס, וגם באופן חלקי את הנשיא האמריקני אובמה.

עם שובו לא הסתיר נתניהו את שביעות רצונו: "הביקור היה חשוב. מצאנו בו תמיכה אמריקנית רחבה לתביעות היסוד של ישראל, ובראש ובראשונה הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, הצורך בגבולות ביטחון והתנערות מוחלטת מהחמאס". הוא גם קרא להקמת ממשלת אחדות: "הצעתי בארה"ב מתווה מדיני נרחב שסביבו מאוחד רוב רובו של העם בישראל. הגיע הזמן שגם המפלגות הציוניות יתאחדו סביב עקרונות אלה".

פתיחה צורמת

הביקור של נתניהו דווקא החל באקורדים צורמים, עם פגישה מתוחה בינו לבין הנשיא האמריקני. אבל כנראה שבשיחה הזו נזרעו הזרעים שהובילו את אובמה לומר בנאום בפני השדולה היהודית אייפ"ק כי "ההתייחסות שלי לגבולות 67', עם החלפת שטחים, קיבלה הרבה תשומת לב. אז היות ונאמרו כמה דברים לא מדויקים, הרשו לי להסביר: משמעות הדברים היא שהצדדים עצמם ינהלו מו"מ על גבול שהוא שונה מאשר ה-4 ביוני 1967. זוהי המשמעות של חילופי שטחים".

נתניהו הרגיש שקצר הצלחה אך לא הרחיק לכת בנאומו בפני אותו פורום, יום למחרת. הוא דיבר בקווים כלליים על מה שהתכוון לומר בפני הקונגרס האמריקני, שם תכנן לתת את ההצהרות הגדולות, וכך עשה.

ראש הממשלה הגיע לקונגרס והתקבל במחיאות כפיים סוערות שליוו את נאומו לאורך כל הדרך. בכלל, ביקורו של נתניהו אופיין באווירה חמה מאוד מצד האמריקנים, שדאגו להבהיר לו בכל עת עד כמה הוא אורח חשוב.

נתניהו ציין בנאומו כמה נקודות מפתח. ראשית המחויבות לפיתרון שתי המדינות, אותה גיבה בהצהרה: "אני מוכן לפשרות כואבות כדי להשיג שלום היסטורי זה. כמנהיגה של מדינת ישראל, זוהי אחריותי להוביל את עמי לשלום".

הוא ציין כי ברור לו שייאלץ לוותר על יישובים, ואמר: "אני מכיר בכך שלמען שלום אמת, אנו נידרש לוותר על חלקים מהמולדת היהודית העתיקה. ביהודה ושומרון העם היהודי אינו כובש זר. אנו לא הבריטים בהודו. אנו לא הבלגים בקונגו". הוא ציין עוד כי "חלק מההתנחלויות יישארו מחוץ לגבולות ישראל", אך לא פירט.

עם זאת הבהיר כי לא תהיה שיבה לגבולות 67' בשום מצב. "אנו נהיה נדיבים באשר לגודלה של מדינה פלשתינית עתידית. אולם כפי שאמר הנשיא אובמה, הגבול יהיה שונה מזה שהיה קיים ב-4 ביוני 1967. ישראל לא תחזור לגבולות 1967 שאינם בני-הגנה".

נתניהו גם דרש הכרה מלאה בישראל כמדינת העם היהודי, ואמר שעד כה לא הושג שלום בשל הסירוב הפלשתיני לתנאי זה. "הגיע הזמן שהנשיא עבאס יתייצב מול עמו ויאמר: 'אני מוכן לקבל את המדינה היהודית'. שש המילים הללו ישנו את ההיסטוריה", אמר נתניהו.

נקודה נוספת עליה דיבר ראש הממשלה היא כי מקומם של הפליטים יהיה אך ורק במדינה הפלשתינית ולא בישראל. הוא הוסיף כי ירושלים היא בירתה המאוחדת של ישראל ולא תחולק בשום אופן, והבהיר כי רק שליטה ישראלית הבטיחה חופש פולחן לכל הדתות בעיר.

באשר לעניין הביטחוני הזכיר נתניהו כי בכל פעם שישראל נסוגה משטחים, הן בדרום לבנון והן בעזה היא קיבלה בתגובה רק טרור. "אם ישראל פשוט תעזוב את השטחים, הנשק יזרום לתוך מדינה פלשתינית עתידית באין מפריע. טילים הנורים מתוך הגדה המערבית יכולים להגיע כמעט לכל בית בישראל בתוך פחות מדקה. אנו איננו מתכוונים לחיות כך יותר. לכן זה חיוני ביותר לביטחון ישראל שמדינה פלשתינית תהיה מפורזת לחלוטין. זה חיוני ביותר שישראל תשמור על נוכחות צבאית ארוכת טווח לאורך נהר הירדן".

לבסוף גם היפנה קריאה לאבו מאזן להפר את הסכם הפיוס עם חמאס, ולשבת לצידו לשולחן המשא ומתן, ואף ציין כי אם יעשה זאת הוא מבטיח כי "ישראל לא תהיה המדינה האחרונה שתקבל בברכה מדינה פלשתינית כחברה חדשה באו"ם. היא תהיה הראשונה שתעשה כן".

אופוזיציה בליכוד

התגובה האמריקנית הראשונית היתה פושרת, אבל ביום רביעי השבוע, התברר שהנשיא אובאמה שינה מעט את הכיוון בו נקט עד כה. במסיבת עיתונאים שקיים בבריטניה יחד עם ראש הממשלה המקומי, הבהיר אובאמה כי הרעיון להכריז באופן חד צדדי על מדינה פלשתינית אינו מקובל עליו. "האו"ם יכול להשיג הרבה דברים חשובים, אבל האו"ם לא יביא להקמתה של מדינה פלשתינית. היא תקום רק בהסכמה בין שני הצדדים". הוא ציין גם כי ברורה לו הדאגה הישראלית מהסכם הפיוס הפלשתיני. "קשה מאוד לישראלים לשאת ולתת עם מי שמכחישים את זכותם להתקיים. אני לא רוצה שהפלשתינים ישכחו שגם להם יש מחויבויות על מנת לקדם את תהליך השלום".

באירופה לא נרשמו תגובות נוספות, אבל כצפוי הרשות הפלשתינית מיהרה לגנות את נאומו של ראש הממשלה. יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו מאזן אמר כי אם לא יחודשו השיחות באופן מיידי, יפנו הפלשתינים אל האו"ם, חרף ההתנגדות האמריקנית. הוא ציין כי הדברים שאמר נתניהו אינם מקובלים על הפלשתינים ואי אפשר להתקדם איתם לעבר הסדר.
ובישראל, דווקא בליכוד לא כולם מסכימים עם ראש הממשלה. השר סילבן שלום הצהיר ביום רביעי כשהתייחס לאפשרות של השארת יישובים יהודיים תחת שליטה פלשתינית, כי מדובר בעמדה הזרה לליכוד וכי ישראל היא בעלת הבית בארצה, כדבריו.

ח"כ ציפי חוטובלי היתה חריפה יותר ואמרה כי "לראשונה ראש ממשלת ימין מצהיר כי בכוונתו לוותר על חלקים מיהודה ושומרון. על ראש הממשלה לדעת כי הדברים אינם מקובלים על רובה המוחלט של סיעת הליכוד. מתן ההצהרות בעת בה ברור לכולם כי אין פרטנר פלשתיני, פוגע באינטרס הישראלי".

השר גלעד ארדן אמר במהלך סיור בהר חברון כי "העם היהודי צריך להמשיך לשבת לא רק בגושים אלא בכל מרחבי יו"ש, במיוחד בקרית ארבע וחברון, מקום האבות והאמהות. אלה הזכויות ההיסטוריות והתנ"כיות".

התגובות בשמאל ובקדימה היו כמובן נגד נאומו של ראש הממשלה, למעט ח"כ עתניאל שנלר שקרא להקים ממשלת אחדות.

במהלך הביקור קיים מחנה הימין פעולות מחאה בישראל: מאות מחברי תנועת 'ישראל שלי', רובם לא דתיים תושבי מרכז הארץ, הפגינו מול שגרירות ארה"ב בת"א בקריאה: "ישראל לא מוכנה להתאבד". במקביל, הוקמו שלושה מאחזים חדשים ביו"ש, כחלק מתכנית להקמת עשרות מאחזים בתגובה למהלכים המדיניים. המשטרה פינתה את הפעילים מבית שפירא בחברון ומשטח e1 ליד מעלה אדומים.