בשבע 444: אמנים עם גבולות

בסדרת כתבות המשודרת בימים אלה בערוץ 10 בוחן יואב קוטנר את גבולות הסובלנות של התרבות הישראלית כלפי מי שחורג מהזרם המרכזי

שמואל אדלמן , כ"ב באייר תשע"א

בסדרת כתבות המשודרת בימים אלה בערוץ 10 בוחן איש המוזיקה יואב קוטנר את גבולות הסובלנות של התרבות הישראלית כלפי מי שחורג מהזרם המרכזי. אחת הכתבות הוקדשה לדמותה של נעמי שמר, שבין שלל שיריה המעטרים כל שירון ישראלי ניתן לציין את 'ירושלים של זהב', שיר שנוצר ערב מלחמת ששת הימים ויושר השבוע בכל מקום בו מציינים את יום ירושלים.

 אך מתברר כי מרגע ששמר חצתה את הקווים והחלה לתמוך במתנחלים היא נאלצה לשלם על כך מחיר יקר. רבקה מיכאלי, המזוהה פוליטית עם השמאל, מתארת בכתבה בגילוי לב כיצד הפכה שמר מטרה להתקפות על לא עוול בכפה. אפילו השיר על היאחזות הנח"ל בסיני עורר את חמתם של כמה אנשי שמאל, שהחרימו אותה כליל. בנה של נעמי שמר, המוזיקאי והזמר אריאל הורוביץ, סיפר לקוטנר כי לאחר אחת מהופעותיו הראשונות במועדון צוותא נשאל על דעותיו הפוליטיות. הורוביץ, שמתרחק מכל זיהוי פוליטי, הופתע לשמוע את הסיבה לשאלה. "ההופעות של אמא שלך היו מפוצצות מחוסר מקום", נאמר לו, "אך מרגע שהבנו מה דעותיה הפסקנו אותן".

האמן והמפיק דודו אלהרר סיפר ל'בשבע' כי גם הוא שילם מחיר כבד מרגע שחצה את הקווים. אלהרר, שהיה מקורב לנעמי שמר ואף הפיק והשתתף במופע משיריה, אמר כי "אף אחד לא שלח לי מכתב רשמי, אבל העובדה היא שמרגע שעברתי צד קיבלתי מכה כזו שקשה אפילו לתאר. לצערי, מוסדות התרבות והתקשורת מאוישים על ידי אנשי שמאל ולא נראה שהממשלה עושה משהו בנידון". אלהרר מזכיר כי בחוק רשות השידור בסעיף 3 נכתב כי "הרשות תבטיח כי בשידורים יינתן מקום לביטוי מתאים של השקפות ודעות שונות הרווחות בציבור".

נדמה שהבעיה היא נחלתו של צד פוליטי אחד בלבד: זמרים המזוהים עם השמאל מביעים את דעותיהם לא רק בשיריהם אלא מעל כל מיקרופון שמוגש להם. ואילו יוצרים כמו נעמי שמר, דודו אלהרר ואריאל זילבר הוחרמו בשל דעותיהם. והתוצאה: המחיר הכבד מרתיע אמנים שחושבים ימין מלהביע את דעתם בגלוי.