בשבע 445: בא להתחזק

"ביקשתם לחזק אותי ואכן עשיתם זאת", אמר ראש הממשלה בעצרת יום ירושלים לרבני ישיבת 'מרכז הרב' ותלמידיה

חגית רוטנברג , כ"ט באייר תשע"א

נתניהו במרכז הרב: נמשיך לבנות, נשמור על אחדות ירושלים

העצרת המרכזית לציון 44 שנים לשחרורה של ירושלים שהתקיימה השבוע (ג') בישיבת 'מרכז הרב', עמדה בסימן חיזוק ועידוד לראש הממשלה בנימין נתניהו על עמידתו מול לחצי הממשל האמריקני בביקורו האחרון בארה"ב. הרב איתן אייזמן, מנחה העצרת, בירך לקול תשואות הקהל את ראש הממשלה על דבריו בפני הקונגרס, ואמר כי נתניהו בנאומו "הביא כבוד לאומה וקידש שם שמים ברבים". ראש הישיבה, הרב יעקב שפירא, פנה לנתניהו ואמר כי "כששמענו את דברי רה"מ, שמענו לא רק את הדברים אלא גם את הקולות. הרגשנו שהדברים יוצאים מן הלב, והם גם נכנסים ללבבות, והציבור הריע. צדק רה"מ בדבריו - חזרנו לארצנו הקדושה לא ככובשים, אלא לנחלת אבותינו". הרב שפירא הכריז גם כי "דין ירושלים, כדין א"י כולה", שעם ישראל שב אליה על מנת שלא לעוזבה לעולם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקבל בהיכל הישיבה במחיאות כפיים נלהבות. "הגיעו אליי ברכותיכם ותמיכתכם", פתח "ביקשתם לחזק אותי, ואכן עשיתם זאת. במהלך השבוע הזה הדהד בלבי הפסוק 'חזק חזק ונתחזק'. אנו זקוקים לחיזוקים הדדיים כל העת, אנו במאבק גדול". נתניהו תיאר את הקשר ההיסטורי-ארכיאולוגי בין עם ישראל לירושלים, וסיים באומרו "אין לנו דבר יותר קדוש מירושלים. נשמור על ירושלים, נשמור על אחדותה, נבנה אותה, נטפח אותה. נשמור על ירושלים והיא תשמור עלינו. לשנה הבאה בירושלים הבנויה יותר", חתם נתניהו את נאומו, שגרף שוב תשואות רמות.

את הפתעת הערב סיפק ח"כ מיכאל בן ארי, שישב בין הנוכחים על בימת הכבוד במהלך נאומו של נתניהו. כאשר ציין ראש הממשלה כי עם ישראל שב לארצו ולירושלים "כבנים וכבונים", קטע בן ארי את הנאום בשאלה לנתניהו: "יש מכרזי בנייה שאנחנו לא יודעים עליהם?". נתניהו פנה לעברו בחיוך, ואמר: "שלום עליך, חבר הכנסת". בן ארי פנה בינתיים לראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שישב לפניו, וביקש ממנו למהר ולהכין ניירות לחתימתו של נתניהו, שהצהיר כרגע על המשך הבנייה בעיר. כאשר פנה נתניהו לצאת, הציע לו שוב בן ארי לחתום על ניירות שיגיש לו ברקת ולאשר כמה מכרזי בנייה. נתניהו הבין את הרמז היטב והשיב לבן ארי: "אתה תראה שאתה לא תתאכזב ממני", "אני עוד אבנה".

רבה של קרית ארבע-חברון, הרב דב ליאור, גרף אף הוא מחיאות כפיים סוערות מקהל תלמידי הישיבה, כאשר דרש מראש הממשלה ש"יכריז על החלת ריבונות ישראלית על כל מרחבי ארצנו, ולא לדבר דברים בטלים". הרב ליאור מסר גם הוא ברכת חזק ואמץ לנתניהו על חלק מדבריו בקונגרס, והוסיף "אנחנו לא עם כובש, ארץ ישראל  שייכת רק לעם ישראל, ושכל הנבחרים שלנו יפסיקו עם הדיבורים על הסגרת שטחים לרשעים".