בשבע 445: שאלת השבוע

מעורבותו של הנשיא פרס במו"מ עם אבו מאזן - סיוע רצוי או פגיעה במוסד הנשיאות?

עורך: ירעם נתניהו , כ"ט באייר תשע"א

אריה שומר, לשעבר ראש לשכת נשיא המדינה - פגישה מתואמת

חוק יסוד הנשיא לא מגדיר בדיוק את תפקידו של הנשיא. בעצם אם נדייק, הוא מגדיר שמקום מגוריו בירושלים, הוא מגדיר את נושא החנינות ופניות הציבור, ומגדיר כיצד הנשיא נבחר. כך שפגיעה ברמה של מהלך לא חוקי במוסד הנשיאות אין כאן. וכל עוד הנשיא פרס פועל בתיאום עם ראש הממשלה והכנסת – הוא לא פוגע בחוק יסוד הנשיא או בחוקי המשא ומתן או במה שאמון לבצע ראש הממשלה.

מה גם שאני אומר לנשיאים הוא שאסור להם לשכוח שהם באו מהפוליטיקה, כלומר הם נבחרו על ידי הכנסת ולא על ידי אזרחי ישראל.

צריך להבין שברגע שנבחרה אישיות כמו שמעון פרס, אדם שעבר תפקידים רבים כגון שר החוץ, שר הביטחון, שר האוצר וראש ממשלה, ברור שהוא נפגש עם ראש הממשלה ומתעדכן מה קורה עם המו"מ. ברור שראש הממשלה מתייעץ עמו. וכאשר פרס פוגש באבו מאזן אני משער שהוא עושה זאת בתיאום עם רה"מ ובאישורו. ואם הוא לא עושה זאת באישורו – הוא לא צריך לעשות זאת.

קשה לי להאמין שפרס לא תיאם את המהלך עם ראש הממשלה כי פרס צריך להיזהר שלא לפגוע בצד הימני, הצד שנבחר להנהיג את המדינה. כמו כן, היום אין מפגשים חשאיים, כמעט הכול גלוי. ולכן הוא צריך להבין שמפגש חשאי סופו להתגלות והציבור יידע מזה. לכן, בגלל כל הניסיון של פרס, קשה לי להאמין שהוא עשה משהו נגד ראש הממשלה ושלא בתיאומו. ולדייק –  בתיאום עם ראש הממשלה לא אומר שראש הממשלה חייב להסכים לכך. למשל, כשערפאת הגיע לפגישה לקיסריה בהזמנה של ויצמן, הוא בא במסוק מעזה לקיסריה. למישהו נראה שצה"ל לא קיבל אישור להביא אותו והדבר לא נעשה בתיאום עם כל הדרגים הבכירים? ויצמן חשב שנכון לשבור את המצב הפוליטי הקשה שהיה אז, ולכן פעל כמו שפעל, והכול בתיאום.

ואם נחזור לנשיא פרס, הייתי מצפה ממנו לפעול בנושא שליט הרבה יותר ממה שאני מניח שהוא פועל ביום.

ח"כ זבולון אורלב, סיעת הבית היהודי - נשיא אינו עוסק בפוליטיקה

נשיא המדינה לא נבחר כדי למלא תפקיד פוליטי. לנשיא גם אין סמכויות בסוגיות אלה המסורות לממשלה ולכנסת. המחוקק רצה שהנשיא יהיה סמכות אזרחית המאחדת את העם ולא טובל את ידיו במחלוקות המפלגתיות, הפוליטיות והמדיניות. אשר על כן, אין זה מן הראוי שכבוד הנשיא ינהל מו"מ מדיני עם אבו מאזן או עם אובמה, או עם כל גורם מדיני אחר.

רצוי וראוי שנשיא המדינה הנהנה ממעמד מיוחד בעולם, יתגייס במלוא כבוד משקלו כדי להדוף את הקמפיין העולמי לאי-לגיטימיות של מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית, וכן גם יתגייס למאבק כנגד חרם כלכלי ואקדמי כלפי הכלכלה והאקדמיה בישראל.

בדרך הטבע כל מי שמנהל מו"מ מדיני צריך לנקוט עמדות ולהביע דעות מפלגתיות ופוליטיות המעוגנות בתפישת עולם הקרובה להשקפת עולמו. המפלגות חלוקות בדעותיהם בעניין זה ואף בתוך הקואליציה והממשלה יש דעות שונות.

מן המפורסמות הוא כי הנשיא שמעון פרס מעולם לא תמך בתפישת העולם הפוליטית של המחנה הלאומי והדתי לאומי. פרס מאז ומעולם היה שייך לצד השמאלי של המפה הפוליטית. לכן לא צריך להיות חשדן כלפי הנשיא כדי להאמין כי הוא מקדם את תפישת העולם השמאלית שלו.

מעניין לדעת אם הפעילות המדינית של הנשיא פרס היא בעידוד ראש הממשלה, בידיעתו ועל דעתו, אם הוא מקבל דיווחים על כך, אם ראש הממשלה מסכים לכך או שמא הנשיא פרס אף אינו משתף את ראש הממשלה בנושאים אלה. הכנסת והציבור צריכים לדעת. ליתר ביטחון הגשתי שאילתא לראש הממשלה בנושא הזה.

ראש הממשלה נתניהו נבחר כדי לנהל מדיניות לאומית שהבטיח לבוחריו וכך הורכבה הקואליציה. אין זה מתקבל על הדעת כי הכרעת הבוחר תעשה פלסתר ונהיה בבחינת 'הקול קול ביבי והידיים ידי פרס'.

ח"כ זהבה גלאון, סיעת מרצ זילות מוסד הנשיאות

כידוע, אני מעוניינת שיהיה הסדר מדיני עם הפלשתינים ושתהיה מדינה פלשתינית לצד מדינת ישראל. ולכן לכאורה הייתי אמורה להיות שמחה על כך שהנשיא מנהל מגעים עם אבן מאזן. ואולם אף על פי כן, אני נגד ההתערבות של הנשיא במשא ומתן.

אני נגד כי עם כל הכבוד לנשיא המדינה, אין זה תפקידו לנהל מגעים מדיניים. יש ממשלה נבחרת וזה תפקידה, ואין זה תפקיד הנשיא. בהתערבותו הוא גורם לזילות של מוסד הנשיא.

כמו כן, בהתערבות של פרס הוא הפך להיות ממלא מקום ראש הממשלה, ואף יותר מזה – הוא מכשיר את השרץ של חוסר משא ומתן מדיני ומשמש כנער שליחויות של ראש הממשלה. במשך שנים מכשיר פרס כל שרץ של ראשי ממשלות בישראל, ועכשיו גם את של נתניהו, שהשתמש בנשיא כדי למשוך זמן וליצור מצג שווא של מגעים מדיניים. ראש הממשלה השתמש בפרס כך שהנשיא הופך להיות ה'מלבין' של נתניהו. אנו שבעים מהצהרות של ראש הממשלה, ואנו רוצים מעשים, ומה שפרס עשה הוא לאפשר לראש הממשלה להמשיך בהצהרות ובמצג כאילו באמת משהו מתקדם.

העובדה שפרס מתערב בשיתוף של ראש הממשלה אינה מפחיתה מחומרת המעשה. למעשה, הנשיא גם מייצר תקדים ולפיו גם נשיא ימני ירשה לעצמו להתערב בהתנהלות הממשלה.

לא בובה על חוט

נשיא המדינה רשאי להתבטא כפי רצונו ולהיפגש כפי רצונו עם מי שיחפוץ. כל עוד פגישותיו של הנשיא מתואמות עם ראש ממשלת ישראל וכל עוד הוא לא פוגע במדינה בפגישותיו, מותר ואף ראוי לדמות חשובה כל כך להביע את דעתה ולקדמה.
כיום עומד בראש מוסד הנשיאות במדינת ישראל איש שמאל מובהק, אך חישבו על עוד מספר שנים, כאשר יעמוד רב בראש מוסד זה - האם לא נכון וראוי לדעתכם שנשיא יביע את דעתו?

אסף אלמוג, ירושלים

 

אוסלו הספיקה לנו

את הנזק פרס כבר עשה בהסכמי אוסלו, והוא ממשיך להזיק לכל עם ישראל בהמשך פגישותיו עם המחבלים. אנחנו צריכים להיזהר ולהזהיר את כולם בנושא. כמו שהרבי מלובביץ' אמר שכל מי שמדבר על ארץ ישראל זאת סכנה לכל עם ישראל. ולכן צריך לבקש מבורא עולם שלא יצליח את מזימותיו והקב"ה ישמור מהם ומכל אלו שרוצים לחבל בארץ ובעמו.

בת שבע לובטון, ירושלים