בשבע 445: לקראת שבוע הספר

ראיון עם דני פחימה, מייסד ומנכ"ל הוצאת 'דני ספרים'

עפרה לקס , כ"ט באייר תשע"א

דני פחימה עבד בהוראה, עד שהחליט שהוא רוצה "לעשות משהו בכיף". הכיוון היה לפתוח חנות ספרים, כזאת שאפשר לקרוא בה בשקט בין קונה לקונה. לא חלף זמן רב ומהחנות נהיה בית מסחר סיטונאי, וממנו נולדה הוצאה לאור, שרכשה הוצאות אחרות ומוציאה היום 80-100 ספרים חדשים בשנה, ויש לה למעלה מ-1700 כותרים: מספרי לימוד ועד ספרי קריאה, מידע ויצירה. 'דני ספרים' מוציאה את ספרי דבורה עומר לצד 'קופיקו' וגם מתמחה במגזר הדתי והחרדי.

אתה מוציא הרבה ספרי ידע ויצירה. האם ספר שאתה מוציא לציבור הדתי מתאים גם לציבור הכללי?

"בחלק מהמקרים, כמו ספרי שאלות ותשובות, אפשר להוציא ספרים זהים. בנושאים אחרים יש לנו גרסאות שונות ועטיפות שונות. ספר על 'גוף האדם', למשל, יצא בשתי מהדורות, ואת הספר על הדינוזאורים אני בכלל לא אוציא למגזר החרדי".

יש ספר שתימנע מלהוציא לאור?

"משני הקצוות. ספר שהוא נגד היהדות, למשל ומצד שני, ספר של שו"תים. על ספר עם בעיות צניעות או כזה שמתנגד למדינת ישראל - אין מה לדבר. בכלל, אנחנו תמיד בודקים שהספר איננו פוגע באף מגזר ומיעוט. אנחנו רוצים להגיע למצב שהאיכות שלנו היא שם דבר".

אתם ממשיכים להוציא היום ספרים כמו צ'יפופו וקופיקו, ששיעשעו את ילדי הדור הקודם. מה הופך אותם לרלוונטיים גם היום?

"זו רמת קריאות למתחילים, הספר עצמו לא קצר מדי ולא ארוך מדי, כך שהוא מצחיק וגם נוח. גם החרדים קוראים אותו כי הקוף עושה שטויות והוא לא ילד שצריך להתפלל ולעשות מצוות. בדקו ומצאו שילדים שמתחילים ב'קופיקו' ממשיכים אחר כך לקרוא ספרים 'רגילים'".

נהוג לקטר על ספרות הילדים החרדית והדתית. האם אתה רואה שיפור בשנים האחרונות?

"יש שיפור עצום. בעבר הספרות הזאת לקתה בשתי בעיות. האחת, כל הזמן רצו לחנך ולתת מוסר והתרחקו מספרים של 'כיף'. השנייה היא שרמת הכתיבה הייתה נמוכה והספרים יצאו בלי עריכה. היום גם למגזר החרדי יש ספרים כיפיים ברוח היהדות וברמת כתיבה ועריכה טובים. למגזר הדתי לאומי, לעומת זאת, חסרים חומרים: ספרים על היומיום של ילדי ההתנחלויות, למשל".

נדמה שמעולם לא היינו מוצפים בכזה שטף של ספרים. איך אתה מסביר את התופעה בעידן האינטרנט?

"כמו שעדיין מאזינים לרדיו, קוראים עיתון וצופים בטלוויזיה, כך אנשים עדיין אוהבים לקרוא ספרים. יש היום גם רשימות של 'רבי מכר', מה שמסייע לקידום הספרים".

מה אתה מאחל לספר ביום חגו?

"אני מאחל לו שהוא יתפוס מקום מרכזי בכל בית ובכל חדר ולא יתייחסו אליו רק כמבצע, אלא שייקראו אותו. בסופו של דבר לספרים יש השפעה גדולה ומצטברת על עם שלם".

הוצאת 'דני' בכל זאת מתארגנת לעידן הדיגיטלי והיא מתכוונת להיכנס בעתיד הקרוב לתחום המחשוב והאפליקציות שסביבו, בכל הנוגע לספרות ילדים. במגזר החרדי, לעומת זאת, מתכוון פחימה להעביר הילוך ולהגביר עוד יותר את ההשקעה, מתוך ראייה ששם, לספרים הרגילים יהיה מקום של כבוד גם בשנים הקרובות.

ofralax@gmail.com