בשבע 445: אין עשן ואין אש

הממשלה אישרה השבוע את התוכנית הלאומית לצמצום ממדי העישון ונזקיו בישראל

שמואל אדלמן , כ"ט באייר תשע"א

הממשלה אישרה השבוע את התוכנית הלאומית לצמצום ממדי העישון ונזקיו בישראל, שנועדה להוריד את שיעור המעשנים ולהחמיר את ההגבלות על עישון במקומות ציבוריים. על פי התוכנית תיאסר הצבת מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות ויורחבו ההגבלות על עישון בשטחים ציבוריים, לרבות מקומות כמו גני אירועים ותחנות אוטובוס. מערכת החינוך תגבש תוכנית ניסויית ל'בתי ספר נקיים מעישון', והמשרד לאיכות הסביבה יגבש דרכים לצמצום מפגע בדלי הסיגריות.

בקרב ציבור המעשנים המהווה כחמישית מהאוכלוסייה יש, כמובן, מתנגדים לתוכנית. צחי, שהחל לעשן כחייל צעיר לפני שנים רבות , אומר: "העלאת מיסוי על סיגריות או הערמת קשיים על השגתן לא ימנעו ממעשנים להשיג אותן. ההגבלות על מעשנים הפכו למוגזמות. הרי אוכל שמן ושומן רווי מזיקים לבריאות לא פחות, אבל לא עולה על דעת אף אחד לאסור על הגשת בשר שמן במסעדה"

ח"כ אורי אריאל, מתומכי ויוזמי החוק, מספר לנו על נקודת מבטו האישית כמעשן לשעבר. "במהלך שנות העישון שלי, חישבתי כי עישנתי כ-300 אלף סיגריות. המקל הזה, שבצד אחד יש לו אש ובצד שני טיפש, בוודאי גרם לי נזק בריאותי משמעותי שעוד אשלם עליו. בינתיים, ברוך ה', הצלחתי להיגמל – ולפי שעה אני נרתם למלחמה בעישון כפי שאפשר. לכן יזמנו את החוק שיעלים סופית מהרחובות שלנו את מכונות הסיגריות, ולכן גם אני מברך על היוזמות שהציג השבוע משרד הבריאות".

ח"כ אריאל דוחה את טענות המתנגדים: "אנחנו לא נלחמים במעשנים, אלא בעישון. אנחנו עושים זאת באמצעות צמצום הנגישות לסיגריות עבור המעשנים, ובעיקר עבור הצעירים. לא יעלה על הדעת שסיגריה היא המפלט הטבעי לשמירות בצבא. זה ממש להפקיר את חיילינו. אז ראשית מוציאים את המכונות, אחר כך מצמצמים את האזורים המותרים בעישון – בבסיסים ובכלל – ובהמשך גם נפסיק לחלק לחיילים ולאסירים בבתי הכלא הצבאיים סיגריות בחינם. אמנם המכורים הכבדים  ימצאו דרך להשיג את הסיגריות בכל מקרה. אבל אלה שמעשנים סיגריה פה ושם, כשיש חברים ויש איפה לקנות ואיפה לעשן – אלה יעשנו הרבה פחות, ובא לציון גואל".