בשבע 446: על פשעי דמשק

ניסיונות המשטר הסורי להסיח את דעת הקהל מהטבח בבני עמו באמצעות 'יום הנכסה' נכשלו

חגי הוברמן , ז' בסיון תשע"א

מאות פליטים מסוריה חצו את הגבול לטורקיה; מועצת הביטחון במאמצים לגבש הסכמה על גינוי למשטר אסד. גם לנוכח זרם הפליטים הנסים מהדיכוי הסורי הרצחני, מועצת הביטחון של האו"ם עדיין מתקשה להסכים על גינוי חריף לשלטון אסד

לצד הדיווחים הבלתי פוסקים מסוריה על הרוגים בהפגנות ברחבי המדינה מירי כוחות הביטחון, ועל פליטים שנמלטים לטורקיה – נכשלה מועצת הביטחון של האו"ם השבוע בניסיונה להביא להחלטה על גינוי לסוריה.

לפי דיווחי ארגוני זכויות אדם, מאז תחילת המחאה העממית נגד השלטונות לפני כחודשיים וחצי, יותר מ-1,200 בני אדם נהרגו בידי צבאו של הנשיא אסד.

בערב חג שבועות נהרגו בעיר בעיר ג'סר א-שוג'ור שבצפון המדינה 120 חיילים סורים מירי של מתנגדי המשטר. פעילי זכויות אדם, מנגד, דיווחו כי בתקרית נהרגו עשרות מפגינים.

הטבח שמבצע הצבא גרם למאות מפגינים סורים להימלט מהמדינה.

1,000 אזרחים סורים חצו אתמול (יום ה') את הגבול ונכנסו לשטח טורקיה. כך מסרו גורמים בעיר הגבול הטורקית חטאי. בכך עלה מספר הפליטים הסורים שהגיעו לטורקיה ביומיים האחרונים ל-1,600.ראש הממשלה הטורקי רגי'פ טייפ ארדואן הודיע כי ארצו לא תחסום את הכניסה אליה בפני מי שמבקש מקלט מדיני.

רבים מהפליטים נמלטו מג'יסר א-שוג'ור , לאחר שדיווחו כי הבחינו בכוחות צבא העושים את דרכם לעיר לנקום את הרג החיילים הסורים. על פי הדיווח, הכוחות שייכים לדיביזיית העילית 4, שמפקדה הוא אחיו של נשיא סוריה בשאר אסד, מאהר, ומספר החיילים המשרתים בה נאמד באלפים. התושבים שנותרו בעיר הציבו בפאתיה מכשולים ומחסומי בטון. בעיר חוששים שאסד ישתמש בהרג כוחות הביטחון שלו כתירוץ לבצע בה טבח במפגינים נגד שלטונו.
ובעוד הטבח נמשך, מועצת הביטחון של האו"ם לא הצליחה להגיע אור ליום חמישי להסכמה בעניין דרכי גינוי המשטר הסורי באשר להרג האזרחים והפרת זכויות האדם במדינה. למרות שבריטניה וצרפת הגבירו את לחצן על חברות המועצה והגישו הצעת גינוי נגד סוריה. את ההצעה הכשילו רוסיה וסין, שהודיעו  כי הן מתנגדות לכל התערבות בינלאומית בסוריה. רוסיה אף דחתה את נוסח ההצעה כפי שהוצגה בישיבת מועצת הביטחון. המועצה צפויה להתכנס בשנית על מנת לדון בפרטי ההצעה, ובסוף השבוע יצביעו החברים על נוסח הצעת הגינוי שהוסכמה.

למרות היעדר ההסכמה, הודיע דיפלומט אירופי בוושינגטון כי האיחוד האירופי מתכנן להטיל סבב נוסף של עיצומים כלכליים על חברות סוריות.