בשבע 446: המאגר הביומטרי לא יישאר סודי

במקום להסתפק בתעודת זהות חכמה, מאיר שטרית והמנגנון הממשלתי נחושים להקים בישראל מאגר ביומטרי שאין כמותו בשום מדינה בעולם

יאיר שפירא , ז' בסיון תשע"א

 במקום להסתפק בתעודת זהות חכמה, מאיר שטרית והמנגנון הממשלתי נחושים להקים בישראל מאגר ביומטרי שאין כמותו בשום מדינה בעולם * סיפורי ויקיליקס והנגישות של מרשם האוכלוסין מלמדים שהמאגר יודלף ויופץ בארץ ובעולם, וייעשה בו שימוש על ידי גופים מסחריים, מדינות זרות ואף גורמים עבריינים

הליכי החקיקה לקראת הקמת מאגר מידע ביומטרי נכנסו בימים אלו לישורת האחרונה לקראת האישור הסופי בכנסת. על פי החוק המוצע, מדינת ישראל תחזיק במאגר מלא של טביעות אצבע ותווי הפנים של תושביה. החוק עורר התנגדות עזה בקרב מומחים, אך ההד הציבורי היה חלש יחסית, מה שאפשר לאבי החוק, ח"כ מאיר שטרית, לקדם אותו בנחישות רבה.

שטרית, והמנגנון הממשלתי שמגבה אותו בתמיכה נלהבת, מרבים לספר בשבחו של המאגר החדש. תעודות הזהות החכמות, המבוששות להגיע לישראל זה יותר מעשור, יכילו את טביעת האצבע ותווי הפנים של בעליהן, וכך יקשו מאוד על ההתחזות שהיא, כך מסתבר, רעה חולה שפשתה כאן. לא מדובר רק בנוכלים הגונבים תעודות, ואיתן את זהותם של אזרחים תמימים, וצוברים בשמם חובות ורישומים פליליים, אלא בעיקר בהתחזות לצורך קבלת טובות הנאה מהמדינה. עובדים זרים רבים, וכן מהגרים מעבר לים או מערביי יו"ש, מחזיקים בתעודות זהות ששוכפלו. בחסות התעודות המזויפות הם יכולים לחיות כאן שנים רבות ולהתחמק שוב ושוב מרשויות ההגירה. תעודה של אזרחי ישראל שנפטרו או עזבו את הארץ, מעניקה למתחזים גם אפשרות להטבות כספיות משמעותיות, כמו טיפולים רפואיים הניתנים על פי חוק הבריאות הממלכתי וקצבאות שונות של הביטוח הלאומי. תעודות זהות ביומטריות יאפשרו לגלות בנקל את הזיוף, יקלו מאוד על המאבק בהגירה הלא חוקית לישראל, ויחסכו לקופת המדינה סכומים עצומים.

כל זה יכול היה להיות נפלא לו הסתפקו הממשלה וחבר הכנסת שטרית בתעודות זהות ביומטריות, כמקובל במדינות רבות. אך המאגר הביומטרי הישראלי יהיה ראשון מסוגו בעולם. מדינות שוחרות חופש אחרות עדיין לא העזו לסכן כך את חירות אזרחיהן ופרטיותם. למדינות דמוקרטיות פחות אין עדיין המשאבים הכספיים, הטכנולוגיים והארגוניים להקמת מאגר שאפתני שכזה.

המאגר הביומטרי הישראלי יאפשר לא רק זיהוי ודאי של מחזיק תעודה, אלא פיקוח מרחוק על אזרחי המדינה. השב"כ, המשטרה או כל ארגון ממשלתי אחר שיצלם בגלוי או בסתר משתתפי הפגנה, או אפילו כינוס פוליטי המוני, יוכל בלחיצת כפתור לקבל רשימה מדויקת של המשתתפים. חזקת העצלות של משטרת ישראל מורה כי טביעות אצבעות מכל זירת פשע יובילו לעשרות אזרחים תמימים שייקראו לחקירה וייאלצו להתגונן בחדרי חקירות.

כשהמאגר ידלוף, הוא יעמוד לרשותן של חברות מסחריות, חוקרים פרטיים, אנשי העולם התחתון ואולי אפילו גורמים עוינים. וכך, ביקור בחנות יאפשר למוכרים במקום לשלוף מנתוני המאגר מידע עשיר אודותינו מבלי שנזדהה. פושעים מתוחכמים יוכלו לפעול בשמנו במערכות המוגנות על ידי זיהוי טביעת אצבע. מדינות זרות יוכלו לזהות בנקל אזרח ישראלי שנכנס לתחומן, גם אם הוא נושא דרכון זר. וגורמי טרור יוכלו לאתר אזרחים ישראלים בתוך המון בחו"ל.

והמאגר ידלוף. ראשית, כי ידליפו אותו. הנתונים ממרשם התושבים של משרד הפנים, שבידיו יופקד גם המאגר הביומטרי, ניתנים לרכישה באינטרנט, ואפילו להורדה חינם. חוקרים פרטיים, עיתונאים וחברות שיווק מחזיקים את המעודכנים שבהם. המאגרים הרגישים יותר, של המשטרה ושל רשויות המס, מודלפים לעיתים נדירות יותר, וההדלפות מטופלות בחומרה בידי המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט.

שנית, מסמכי ויקיליקס, כמו גם הפריצה (הכושלת כנראה) למאגרי המידע של יצרנית מטוסי הקרב האמריקאית 'לוקהיד מרטין', והפריצה (המוצלחת) למאגרי המידע של משרד הביטחון ורשות המיסים האוסטרלית בחודש שעבר לימדו, כי מידע אלקטרוני לא יכול להיחשב כמידע שאפשר לבטוח בחיסיונו.

המדינה מחפשת פתרונות קלים לפשיעה המתוחכמת, להונאות הביטוח הלאומי, למהגרי העבודה ולהסתננות של ערבים מיו"ש. הצעת פשרה ביקשה להחזיק את המאגר הביומטרי ללא הצמדה לזהות תושבי ישראל. קוד ביניים, שהיה חוצץ בין המאגר הביומטרי ובין מרשם התושבים, היה מקטין משמעותית את הנזק שבדליפת המאגר. שרי הממשלה דחו לאחרונה את הפשרה והצביעו בעד האפשרות המסוכנת יותר, כנראה כדי להקל את עבודתן של רשויות האכיפה.

שטרית ממשיך לקדם את הקמת המאגר בכל עוז. כשהיה שר הפנים הוא דחה את הנפקת תעודות הזהות החכמות, כדי לאפשר את הנפקתן בזיקה למאגר הביומטרי - מהלך שזכה לביקורת בדו"ח מבקר המדינה. אחרי הבחירות האחרונות הוא דרש וקיבל את ראשות ועדת הטכנולוגיה של הכנסת, דבר שאיפשר לו להמשיך ולקדם את החוק כשהוא יושב בראש ועדה מיוחדת שהוקמה לצורך העניין. להיטותו של שטרית בעניין הביאה בלוגרים ברשת לתהיות בכתב אודות מניעיו של חבר הכנסת, אך איום בתביעת דיבה מצד שטרית הוריד את הדיון מסדר היום האינטרנטי.

זכויות עורך הדין הדתי

עו"ד שלמה מינצר, ראש רשימת טוב המתמודדת למוסדות לשכת עורכי הדין, פנה השבוע במכתב ליו"ר הלשכה, עו"ד יורי גיא רון, וביקש להשיב לחברי הלשכה הדתיים והחרדים את מחצית מדמי החבר השנתיים ששילמו ללשכה. במכתבו טוען מינצר כי האירועים הממונים מדמי החבר, כמו הכנס השנתי באילת שהתקיים בשבוע שעבר וכמו גם מסיבות ואירועים אחרים, אינם מותאמים לאנשים שומרי מצוות.  לחילופין מבקש מינצר להתאים את אופי האירועים של הלשכה גם לאלפי עורכי הדין הדתיים החברים בה, או להקצות תקציבים שיאפשרו אירועים נפרדים לעורכי הדין המקפידים על שמירת מצוות.

הפקדתי שומרים

אל בית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה לאחרונה עתירה של המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה להסגרתו של יצחק שוחט, בחור אמריקני חרדי צעיר שנמלט לישראל דרך קנדה לפני שלוש שנים. הצעיר חשוד בהכאתו של תושב שחור בשכונת קראון הייטס בברוקלין ניו יורק, לאחר שחשד כי הוא נטפל לקבוצת יהודים מספר דקות קודם לכן.

בשכונה בה רוב גדול של שחורים, מתגוררים כעשרים אלף חסידים הסובלים מהתנכלויות על רקע גזעני ואנטישמי במשך עשרות שנים. בתגובה קמו שני ארגוני הגנה חרדיים מתחרים בשכונה, 'שומרים' ו'שמירה'. לטענת משטרת ניו יורק, ארגון 'שמירה' לא אומן על ידה, אין לו ביגוד או מכוניות הניתנות לזיהוי, והתנהגות התושבים הפועלים במסגרתו מהווה פעמים רבות משום נטילת החוק לידיים תוך שימוש בשיטות אלימות. הצעיר המדובר חבר ב'שמירה'. בדיונים העתידים להתקיים בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון ייחשפו לא רק המתיחות בין הקהילה היהודית בשכונה ובין שכניה שאינם בני ברית, אלא גם המתיחות ההרסנית שבין שני ארגוני השמירה המתחרים.