בשבע 447: מבחן האוגדונר

חשיפת המסמך בו מורה מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון, למדר לוחמים על רקע אידיאולוגי, קוממה רבים במחנה הלאומי

חגית רוטנברג , י"ד בסיון תשע"א


ח"כ יעקב כ"ץ: מכיוון שכל חייל וקצין חובש כיפה מתפלל לפחות 3 פעמים ביום לבניין בית-המקדש על הר הבית, על פי תא"ל אלון הוא חשוד בפגיעה בביטחון המדינה. אני קורא לרה"מ להורות על השעייתו המיידית ובהמשך על סילוקו של תא"ל אלון משורות צה"ל

אל"מ במיל' מוטי יוגב, סגן ראש מועצת בנימין: מאז שניצן אלון הגיע היחס הוא של ניתוק. הוא לא בא בדברים, לא מעדכן את ראשי המועצות כפי שהיה אצל קודמיו. אין איתו קשר רציף והידברות. במקום לטפל באיומים הוא עוסק במתיישבים. הוא מחמם גזרות שלא בתבונה, ועל כך תשפוט אותו ההיסטוריה. יש לו חלק בהסלמת האירועים בגזרות שונות

משה נגבי, פרשן משפטי: המכתב הזה הוא דבר חמור ופסול, משום שיש פה הכפשה קולקטיבית של קבוצה שלמה של חיילים – מתנחלים, דתיים. מפקד האוגדה לוקח קטגוריה שלמה של חיילים שלו ומגדיר אותם כסיכון ביטחוני בגלל מוצאם ורקעם האידיאולוגי וההתיישבותי
חשיפת המסמך בו מורה מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון, למדר לוחמים על רקע אידיאולוגי, קוממה רבים במחנה הלאומי וגם מחוצה לו בטענה כי מדובר בהכללה פסולה נגד לוחמים מקרב ההתיישבות | הנהגת ההתיישבות ביו"ש מזכירה כי לאלון קדנציה רצופה היתקלויות עם המתיישבים, וקוראת להחליפו בקצין נטול אוריינטציה פוליטית | אנשי אתר 'הקול היהודי', שחשפו את המסמך, נעצרו לחקירה יום לאחר מכן, אולם הם מתכוונים להמשיך בקידום האג'נדה הייחודית "לשמור על האינטרסים היהודיים, במקום שהמדינה מתעלמת"  

כיתוב תמונה: "מי שפועלים בסתר הם השב"כ, לא אנחנו", אומרים ב'קול היהודי'. שוטרים בפשיטה על יצהר, השבוע

הדבר האחרון עליו חלמו אנשי אתר 'הקול היהודי' הוא שיבוא יום בו הם יביעו את תודתם לשירות הביטחון הכללי על פועלו למען קידום מטרותיהם. אבל היום הזה הגיע מהר משחשבו: הפשיטה ההמונית על בתי יצהר באשמורת הבוקר של יום שני השבוע ומעצרם הקצר של כתבי האתר, הקפיצו את מספר הכניסות ל'קול היהודי' השבוע בסדר גודל של אלפים. "אנחנו מודים מאוד לשב"כ שהגדיל לנו את החשיפה עשרות מונים. קיבלנו אלפי כניסות חדשות לאתר", אומרים ב'קול היהודי', שזכה גם לחשיפה רבתי בערוצי התקשורת השונים.

שומרים על האינטרס היהודי

'הקול היהודי – חדשות ליהודים שמחים' הוא אתר חדשות שעלה לאוויר לפני כחצי שנה על ידי תלמידי הרב יצחק גינזבורג וחברים נוספים מגיזרת יצהר. לאתר קדם ידיעון תחת אותו שם, שהופץ במיילים לכמה מאות מנויים במשך כשנה. צוות 'הקול היהודי' החליט על עליית מדרגה עם השקת האתר המעוצב, המתעדכן בידיעות ודיווחים על בסיס יומי, וכולל טורי דעה, קטעי וידאו, בלוגים ועוד. ב'קול היהודי' לא תמצאו דיווחים על חדשות הבידור, וגם לא על כלכלה או פוליטיקה. נושאי הדיווחים הם ממוקדי אג'נדה של מפעילי האתר, לדוגמה: השתלטות הערבים בערים המעורבות והטרדות של צעירות יהודיות על ידם, לצד קידום מאבקם של פעילים לסילוק הערבים מהשכונות; עבודה עברית; פעולות תגמול נגד ערבים ביו"ש, המכונות 'תג מחיר'; דיווחים על עובדי ממסד שפועלים נגד ההתיישבות, דוגמת פקחי ההקפאה תושבי יישובי יו"ש; פעילות המחלקה היהודית והערבית בשב"כ; דיווחים על מעשי הרס ופינוי על ידי כוחות הביטחון ביו"ש, ועל חיילים המסרבים לבצע פקודות מהסוג הזה.

שוקי הס, ממקימי האתר שגם מפרסם בו בלוג וידאו קבוע, מסביר את המוטיבציה להקים אתר חדשות נוסף: "שמנו לב שהסוגיות הכואבות לנו, שהמשותף להן הוא איום על הזהות היהודית במדינה היהודית, נתקלות בהתעלמות מצד שאר כלי התקשורת, כולל כאלה של הצד הימני. יש היום הרבה איומים מצד זרים על האינטרס היהודי, שיטות מאורגנות של הערבים, אבל המדינה רוצה שקט ומעדיפה לא לטפל בזה. מדובר על תופעות משני צדי הקו הירוק", מדגיש הס. "במקום בו אנשים פועלים באופן עצמאי, בהכרה שצריך להגן על מדינת ישראל כי המדינה לא פועלת, אנחנו מדווחים".

אין בדיווחים שלכם משום עידוד של פעולות לא חוקיות?

"אנחנו לא מכוונים אף אחד. אנחנו כלי תקשורת לכל דבר ועניין, לא פועלים בעצמנו. אני לא חושב שאנחנו מעודדים פעולות לא חוקיות באופן אקטיבי, אבל אנחנו בהחלט מדווחים עליהן ובהרחבה. התקשורת קובעת את סדר היום ומחליטה למה היא נותנת במה. כך גם אנו פועלים ביחס לסוגיות שהזכרתי. יש גם טורי דעה, כמו בכל אתר, אבל הדיווחים עובדתיים. הפער בינינו לבין אחרים זה במקום שזה תופס".

הס מודע לכך שהשב"כ מוטרד מאוד ואף עוקב בדריכות ובעניין אחר המתפרסם באתר. "יש להם אינטרס ברור שלא נאמר את הדברים, כי אנחנו מעלים לתודעה הציבורית דברים שהשב"כ מנסה להעלים, כמו הטרדת הבנות היהודיות. אנחנו יודעים שהשב"כ וכוחות הביטחון עוקבים אחרינו, וגם מנסים מדי פעם לחסום את הפעילות. רק לאחרונה הם עצרו כתב שלנו שתיעד את ההרס האלים במאחז עלי עין. היו גם כמה חקירות".

כאמור, בבוקר יום ב' השבוע נעשה ניסיון נוסף להרתיע את מפעילי האתר. אברהם בנימין, כתב 'הקול היהודי' המשמש גם כדובר היישוב יצהר, התעורר בארבע וחצי לפנות בוקר לקול השוטרים שפרצו לביתו. בחפשם אחר מחשבו האישי ברחבי הבית, התעוררו בתדהמה גם כל ילדיו הקטנים של בנימין. המחשב הוחרם, ויחד איתו נלקח גם בנימין אל הקרוון שלטענת השוטרים משמש כמשרד 'הקול היהודי'. שלושה מחשבים נוספים הוחרמו שם, ובנימין יחד עם שני חברים נוספים נעצרו ונלקחו לחקירה במשטרת אריאל. כל אותו הזמן התפרסו ברחבי היישוב כוחות גדולים שמנו כמאה שוטרים, וביצעו חיפוש ערטילאי בתואנה של פשיטה על האתר.

בנימין היה היחיד שנחקר על ענייני האתר. מפי החוקרת נודע לו כי הוא נחשד בעבירה על חוק השב"כ – פרסום תמונותיהם של אנשי שב"כ ברשת, לפני כחצי שנה. בנימין גיחך על הטענה, והסביר לחוקרת כי מדובר בסיפור ישן וקצת מוזר שנזכרו בו דווקא עכשיו, מה גם שהאתר מפרסם תמונות מטושטשות ואינו עובר על החוק. "אמרתי לה שאני לא משתף פעולה עם החקירה, כיוון שזה מהלך פוליטי", הוא מספר "אנחנו עובדים באופן חוקי וגלוי, על השולחן. זה שאנשי שב"כ מסיתים, עושים פרובוקציות ומנסים לגייס סוכנים – אנחנו רק חושפים את השיטות שלהם, את השמות. לא עוברים על החוק. ועל אירוע כזה להעיר אנשים באמצע הלילה? זו לא שמירה על שלטון החוק, אלא רדיפה נטו וסתימת פיות".

"ענישה קולקטיבית פסולה"

באתר 'הקול היהודי' פורסמה הודעת תגובה לאחר תום האירוע, הטוענת כי המצוד הלילי המהיר היה תגובה למסמך שנחשף יום קודם לכן באתר, ועורר ביקורת חריפה נגד מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון. במשטרת ש"י, אגב, מסרבים להתייחס לקישור בין האירועים. את המסמך הוציאה קצינת החינוך של האוגדה, דסי פאר, בשם תא"ל אלון, ובו מועברת לקצינים הוראה חדשה בדבר "ביצוע משימה בהיעדר הסכמה – התמודדות מול אוכלוסיה יהודית באיו"ש". במכתב המפורט ניתנה הוראה לכלל המפקדים "לבדוק ולאפיין בצורה יסודית את רקע החיילים", על מנת למנוע הישנות מקרים של מסירת מידע וסיוע למתיישבים מקרב הלוחמים. בחוזר נכתב כי "יש לראיין את החיילים בעלי הפוטנציאל שעלולים לפגוע בביטחון המדינה, ולשבצם בהתאם לתפקידים בהם אינם חשופים למידע רגיש זה או אחר". המשמעות היא בדיקה ממוקדת של חיילים בעלי רקע אידיאולוגי דתי ולאומי, על מנת למדר אותם מתפקידים המנגישים אותם למידע רגיש ועלולים "לפגוע בביטחון הלאומי".

ההוראה החדשה יצאה בעקבות שני תקדימים שאירעו בתקופה האחרונה בגזרת איו"ש, בהם לוחמים מקרב הגדודים סייעו בסיכול פקודות פינוי יהודים. לפני כארבעה חודשים שיבש סמל מבצעים בחטיבת גבעתי את פינוי המאחז "הרחיבי" הסמוך ליישוב אלון מורה שבשומרון. הסמב"צ התבקש לשלוח סיור צבאי שיפנה את תושבי היישוב, אך לא העביר את המידע לכוחות ולקצינת החמ"ל. לפני כשלושה חודשים, כפי שנחשף בלעדית ב'קול היהודי', אותר באקראי לוחם מגדוד 82 של השיריון, שדיווח באופן מתמשך לתושבי חומש בימי שישי על כוונות לפנותם מהמקום בליל שבת, ובכך מנע את פינויים תוך חילול שבת. כאמור, בעקבות מקרים אלו הורה תא"ל אלון לבדוק את החיילים "בעלי פוטנציאל דומה" בטרם ישובצו לתפקידים.

מכתבו של תא"ל אלון הצליח לקומם עליו לא רק אנשי ימין, אלא גם את משה נגבי, הפרשן המשפטי של 'קול ישראל', שבימים כתיקונם אינו חשוד על אהדת ההתיישבות ביו"ש. בשיחה עם 'בשבע' תוקף נגבי את הוראתו החדשה של אלון, ואומר כי "המכתב הזה הוא דבר חמור ופסול, משום שיש פה הכפשה קולקטיבית של קבוצה שלמה של חיילים – מתנחלים, דתיים. מפקד האוגדה לוקח קטגוריה שלמה של חיילים שלו ומגדיר אותם כסיכון ביטחוני בגלל מוצאם ורקעם האידיאולוגי וההתיישבותי. זה כמו להגדיר כל אזרח ערבי כסיכון ביטחוני, ואז לבדוק כל אחד מהם בדיקה ביטחונית בנתב"ג. בג"ץ כבר קבע שזה פסול".

נגבי מוסיף כי דבריו של אלון פסולים גם בפן הענישתי: "יש פה ענישה קולקטיבית. היו פה כמה חיילים שחטאו, ואני רואה את זה בחומרה – חיילים עם גישה למידע חסוי שהשתמשו בו כדי לטרפד משימה של היחידה. במקום להעניש אותם נקודתית, ובכל חומרת הדין – בדין פלילי, ולהעניש אותם כמו את ענת קם – מטילים עונש על קבוצה שלמה שלא חטאה כלל. יוצא שאותם לא הענישו כלל, כי זה בכלל לא יחסי לעבירה שביצעו, וקבוצה שלמה נענשת בלי שום סיבה, רק כי יש להם רקע זהה. זו טעות כפולה שעשה האוגדונר".

בקרב חוגי הימין ובהתיישבות, כצפוי, עוררה ההוראה החדשה ביקורת חריפה. יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), קצין סיירת שקד שאיבד את רגלו במלחמת יוה"כ ואב לשבעה קצינים ביחידות מובחרות בצה"ל, אמר: "ייאמר לשבחו של תא"ל ניצן אלון שאינו מסתיר את סלידתו ממאות אלפי המתיישבים ביו"ש. קציני וחיילי צה"ל חובשי הכיפה חונכו על בניה ונטיעה בארץ האבות ולא להרס ועקירה. מכיוון שכל חייל וקצין חובש כיפה מתפלל לפחות 3 פעמים ביום לבניין בית-המקדש על הר הבית, על פי תא"ל אלון הוא חשוד בפגיעה בביטחון המדינה. אני קורא לרה"מ להורות על השעייתו המיידית ובהמשך על סילוקו של תא"ל אלון משורות צה"ל, בשל חוסר התאמה לרוח צה"ל".

ח"כ אריה אלדד מסר בתגובה כי "בהמשך למסמך אני מציע לא לשבץ בנות בשום תפקיד רגיש לאור תקדים ענת קם, לא לשבץ יוצאי קיבוצים בשום תפקיד רגיש לאור תקדים אודי אדיב, לא לשבץ קצינים בדרגת אל"מ בשום תפקיד רגיש לאור תקדים טננבאום ולא לשבץ את ניצן אלון לשום תפקיד בצה"ל לאור רדיפתו את המתנחלים". גורמים שונים הזכירו בהקשר לפרשה זו ולהתנהלותו הכללית של תא"ל אלון, את עובדת היותה של רעיית האוגדונר פעילה בשלב מסוים בארגון השמאל הקיצוני 'מחסום ווטש'.

"קצין עם אוריינטציה שמאלנית"

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, לא הופתע. התנהלותו של האוגדונר עד כה רצופה היתקלויות מול התושבים בגיזרה, הוא מספר. לקצובר לא חסרות דוגמאות: ההוראה לירי כדורי פלסטיק בחוות גלעד, ההתבטאות לאחר הטבח באיתמר כאילו מדובר ב"תג מחיר של הערבים על תג המחיר שעשו היהודים", והצבת שוטרים פלשתיניים ליד קבר יוסף שמאוחר יותר רצחו את בן יוסף לבנת הי"ד. קצובר גם טוען כי אלון ניסה להגן על החלטתו זו, שגבתה מחיר בחיי אדם, והקפיד לקרוא לרצח בקבר יוסף "תקרית ירי". גם התחקיר שהוכיח כי מדובר בפיגוע, עוכב כנראה על ידו למשך חודש, על אף שגורמים מוסמכים אמרו כי החקירה לא הצריכה יותר מיומיים.

"מצער מאוד שדווקא בתקופה שהיחסים עם צה"ל חוזרים אט אט למסלול הנורמלי, יש קצין שעיקר פעילותו היא לפגוע ביהודים, מול אוזלת יד כמעט מוחלטת מול הפרות חוק של הערבים", מכוון קצובר לפעילות הקבועה של האנרכיסטים והפלשתינים באיו"ש, שעוברת בשתיקה. "כיוון שהוא עומד לסיים את תפקידו, אני מצפה מהגורמים הממונים לא למנות לתפקיד אדם שבאופן מפורש יש לו אוריינטציה שמאלנית ואנטי התיישבותית. יכולתו של קצין כזה להגן באופן אמיתי על השטח מוטלת בסימן שאלה".   

גם סגן ראש מועצת בנימין, אל"מ במיל' מוטי יוגב, לא מוכן לקבל את דבריו האחרונים של תא"ל אלון. "מצד אחד, יש לבדוק כל אדם באשר הוא אם הוא לויאלי למדינה, לצבא, למערכת, אם ימלא את התפקיד וישמור את סודה. אבל זה לא קשור למגזר כזה או אחר. מי שפגעו עד כה בסודות המדינה", מזכיר יוגב "היו מהשמאל הקיצוני, וזה ביחס לסודות יותר משמעותיים ומול איום יותר משמעותי של האויב עצמו".

במסגרת תפקידו, נחשף יוגב לעבודה יומיומית מול מפקד האוגדה, והוא מביע אכזבה ותרעומת. "עם כל הזכויות שיש לניצן אלון, הוא הכניס עם כניסתו לתפקיד מימד כזה שהוא לא סופר את ההתיישבות. אולי יש לו דעה מסוימת שהוא לא מכיר בהתיישבות", נזהר יוגב "אבל מאז שהגיע היחס הוא של ניתוק. הוא לא בא בדברים, לא מעדכן את ראשי המועצות כפי שהיה אצל קודמיו. אין איתו קשר רציף והידברות". יוגב מציין גם את ההתנהלות האלימה כלפי מתיישבים בקדנציה של אלון, ומזכיר את העימותים בשערי היישובים בתקופת ההקפאה, האלימות וההרס בגבעת עלי עין ועוד. "התקפות על טפל במקום על העיקר. במקום לטפל באיומים הוא עוסק במתיישבים. הוא מחמם גזרות שלא בתבונה, ועל כך תשפוט אותו ההיסטוריה. יש לו חלק בהסלמת האירועים בגזרות שונות, שנוצרים כתגובת נגד להתנהגות של צעירים מסוימים", הוא רומז ל'תג מחיר' "אבל אם באים לשפוט את הצעירים הללו, יש לשאול קודם מדוע הקצונה הבכירה לא פועלת בתבונה בפינויים בעלי עין, שם מדובר על אדמות סקר, ומשדרת לערבים שהם יכולים לנקוט פעולות מסכנות חיים נגד המתיישבים".

גורמים צבאיים התייחסו בשיחה עם 'בשבע' לטענות שהועלו בכתבה נגד תא"ל אלון. ביחס למסמך המדובר, נטען כי מדובר בציטוטים חלקיים ולא מדויקים שאינם מבטאים את רוח הדברים, וכי לא היתה כל כוונה לרמוז לאנשים בעלי אידיאולוגיה מסוימת, דתיים או ימניים. עוד נמסר כי ישנה הבנה שהדברים היו צריכים להתנסח באופן אחר ורגיש יותר, אולם בבסיסה אומרת ההוראה כי מפקד שמעריך כי חייל מסוים, מכל רקע שהוא, יפעל לסיכול פקודות על רקע השקפותיו, אין להציב אותו בתפקיד הבעייתי מבחינתו. הגורמים מכחישים מכל וכל את הטענות לגבי הקשר בין פשיטת המשטרה ביצהר לבין פרסום המסמך, ואומרים כי מדובר בפעולה משטרתית שאין לה קשר לצה"ל.

לגבי הטענות על התנהלותו של תא"ל אלון מול המתיישבים: בעניין שימוש בירי כדורי גומי ואמצעים אחרים, נמסר כי ההוראות אינן יוצאות מטעמו של אלון, והוא דוגל בהפעלת מינימום הכוח הנדרש בעימותים. בעניין הצבת שוטרים פלשתינים בקבר יוסף, נטען כי מדובר בהחלטות שמעוגנות כבר בהסכמים קודמים, וכי אירוע הירי היה חריגה מכללי הפתיחה באש שקבעו הפלשתינים. בעניין העימותים בעלי עין ואש קודש, הוסבר כי צה"ל פועל כדי להגן על המתיישבים, והחלת צו שטח צבאי סגור על כרם של תושב יהודי היתה כדי למנוע את החיכוכים. הצו, הוסבר, חל עם החרגה שמאפשרת לבעליו צביקי סטרוק להיכנס אליו. ביחס להתבטאות הקושרת בין הטבח באיתמר לאירועי 'תג מחיר', אומרים הגורמים כי התבטאות כזו לא נאמרה, אולם מחקירות צה"ל והשב"כ עולה בבירור כי המחבלים רואים את מעשיהם כנקמה על אירועי חבלה שנוקטים נגדם יהודי האזור.