בשבע 447: אין שלום בית

כינוס ועידת המפד"ל: נערכים לחידוש הפעילות | השר הרשקוביץ: מאשים את אורלב בחתרנות

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"א

הקרע בסיעת הבית היהודי-מפד"ל החדשה הולך ומעמיק. השבוע, בניגוד לעמדתם של יושב ראש הסיעה – השר דניאל הרשקוביץ וח"כ אורי אורבך, שהעדיפו להדיר את רגליהם מהאירוע, התכנסה ועידת המפד"ל בנחלים, במטרה להתחיל את ההכנות לקראת הבחירות לכנסת הבאה.

מדובר בכינוס ראשון מזה שנתיים, לאחר שבפעם האחרונה שהגוף הזה נפגש, הוחלט על פירוק המפלגה ובניית מפלגה חדשה בשם 'הבית היהודי' – שעד כה לא הוקמה בפועל.

מעבר להחלטה על עמדות המפלגה בסוגיות המדיניות והחברתיות, הוחלט על קיום מפקד חדש, פריימריז וחידוש פעילות מוסדות המפד"ל, שכאמור פורקו בעבר. "יהיה זה חוסר אחריות משווע אם לא נתחיל כבר עתה להכין את המפלגה ולהיערך לבחירות לכנסת הבאה. אי אפשר להמשיך ולא לעשות כלום במישור המפלגתי כפי שלא עשינו בשנתיים וחצי האחרונות בגלל שחברינו בסיעה לא רוצים להכיר במוסדות החוקיים של המפד"ל ושל חברי המוסדות", טען ח"כ זבולון אורלב בפני באי הוועידה.

מתנגדיו של אורלב טוענים כי הוא מנסה בכל כוחו לשוב לעמדת יושב ראש המפלגה, ולהרחיק את היו"ר הרשקוביץ. האחרון לא הסתפק באי הגעתו לאירוע, ושלח שעות ספורות לפני כינוס הוועידה מכתב לאורלב ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלותו. "כאילו דבר לא השתנה, אתה מארגן כינוס של הוועידה השמינית של המפד"ל, שאת מוסדותיה קברת בשתי ידיך ובלהט רב, יש לומר, לפני קצת יותר משנתיים... הגענו, בהנהגתך, לשפל המדרגה מבחינה פרלמנטרית, וחמור מכך – בעיני הציבור", כותב הרשקוביץ לאורלב.

במכתבו הוא גם ציין שמות של חברי כנסת לשעבר והאשים את אורלב כי לא איפשר להם לעבוד. הרשקוביץ ממשיך לתקוף את אורלב בחריפות וטוען נגדו כי רקם הסכמים חשאיים וניהל שיחות בסתר על מנת להצר את צעדיו ולמנוע קיום רפורמה במפלגה. הרשקוביץ סירב להגיב על הנושא, מעבר למכתב ששלח.

ח"כ אורי אורבך נאלץ כרגע, כך נראה, לשמש כמי שמפשר בין הצדדים. "אני מנסה לתווך ולפעול למציאת פיתרון וזה לא פשוט. יש לי כבר כיוון ואני מאמין שזה אפשרי. היו תגובות חד צדדיות. אני לא מציע לאנשים להיות חד צדדיים, ומתרחק לפי שעה מההתכתשויות. התפקיד שלי הוא לא ליצור שניים נגד אחד, אלא שלישייה מאוחדת – גם אם לא כולם אוהבים את כולם", הוא אומר ל"בשבע".

בתחילת השבוע התעוררה מחלוקת נוספת בין הצדדים לאור חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, שקבע כי כספי מימון המפלגות של המפלגה שייכים למפד"ל, ולא לסיעה בכנסת. הקביעה באה בעקבות דרישתם של הרשקוביץ ואורבך להעביר את כספי המימון לחשבון הבנק של הסיעה, לעומת אורלב שהתמרמר על המהלך וטען כי המפלגה היא זו שצריכה לקבל את הכספים.

אורבך אמר על כך כי "נוצר מצב אבסורדי שבו המפלגה יכולה לעשות כינוסים וועידות, ולנו, חברי הכנסת, שעבורנו קיים מימון המפלגות, אין אפשרות לעשות דבר, אף שאנחנו מהווים את רוב הסיעה. אני אשמח אם אורלב יפתח בפנינו את חשבון הבנק של המפד"ל וייתן לשר הרשקוביץ זכות חתימה ובכך יביא את המחלוקת לסיומה".

ובשולי הכינוס הזה, היתה גם הפגנה שפוזרה בכוח: קבוצה של פעילי תנועת 'רעננים' המייצגת את צעירי הציונות הדתית, ביקשה להפגין בתוך האולם נגד הכינוס ולדרוש אחדות, אך חבריה שנכנסו פנימה הוצאו בכוח. מקורביו של אורלב הגדירו את המהלך כ"פרובוקציה".

יוזמה בכנסת: יבוטלו תקני השירות הלאומי לגופים אנטי-ציוניים

ח"כ ישראל חסון פנה השבוע לשר הממונה על השירות הלאומי, דניאל הרשקוביץ, וביקש ממנו לנסח קריטריונים ברורים ולפיהם ארגונים שסייעו לכתיבת דו"ח גולדסטון, לא יזכו לתקני שירות לאומי. זאת  במסגרת החוק שמקדמת הממשלה ואושר בוועדת השרים לענייני חקיקה, לעניין הסדרת השירות הלאומי והאזרחי בישראל.

מסתבר כי גופי שמאל, חלקם נתמכי הקרן החדשה, כמו הוועד הציבורי נגד עינויים, רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח ואמנסטי, זכאים לתקנים של מתנדבי שירות לאומי. על פי ההערכות, מדובר בעשרות בודדות של מתנדבים.

חסון, במכתב ששלח להרשקוביץ, אמר כי ארגונים ש"דחקו בוועדת החקירה של האו"ם בראשות השופט גולדסטון לייחס לישראל האשמות של פעילות אנטי הומניטרית והפרות חמורות של זכויות אדם הקשורים במבצע עופרת יצוקה", אינם צריכים להיות זכאים להטבות מהמדינה.

על פי התקנות הקיימות כיום, כל ארגון שאינו פועל למטרת רווח ועומד בקריטריונים בסיסיים, יכול לקבל לרשותו הקצאת מתנדבים לשירות לאומי. כיום, כאמור, קיים נוסח חוק חדש, אך חסון טוען שאין בו די.

מלשכתו של השר הרשקוביץ נמסר כי בנוסח החדש של החוק הוצבו דרישות סף ברורות ולפיהן גוף יקבל לרשותו מתנדבים רק אם הוברר באופן ודאי כי הוא אינו שולל את קיומה של המדינה, אינו תומך בארגוני או במעשי טרור ואינו מסית.

מנכ"ל "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל", ישי מנוחין, הוקיע את היוזמה בשיחה עם "בשבע" ואמר כי "ראוי שממשלת ישראל תבין ששירות לאומי מיועד לשרת את אזרחי מדינת ישראל שדעותיהם מגוונות ואינן תואמות תמיד את עמדת הממשלה, כפי ששירות בצה"ל אמור לשרת את כל תושבי המדינה ולאו דווקא את עמדות מפלגות הימין. הצעת החוק הממשלתית היא צעד נוסף בדרדור הדמוקרטיה בישראל אל ביב השופכין של הימין".