בשבע 447: קבר יוסף

לאחר 11 שנה: ביקור ראשון באור יום של שדולת ארץ ישראל בקבר יוסף

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"א

חברי שדולת א"י בכנסת ביקרו השבוע (ג') לראשונה באור יום בקבר יוסף, כאורחי המועצה האזורית שומרון – בליווי ובאבטחת חיילי צה"ל. בביקור השתתפו ראשי השדולה הח"כים זאב אלקין ואריה אלדד, סגנית השר לאה נס, והח"כים דני דנון, יעקב כץ, ציפי חוטובלי, מיכאל בן ארי ואורי אריאל.

לפני כחודש וחצי היו אמורים חברי השדולה לערוך את הסיור בקבר יוסף באור יום, ביום השלושים להירצחו של בן יוסף לבנת הי"ד, אולם ברגע האחרון בוטל האישור הביטחוני בעקבות איומי הפלשתינים.

יו"ר השדולה ח"כ זאב אלקין אמר: "נפעל כדי להפוך את הכניסות באור יום לאירוע שיגרתי שבו יתאפשר לכל אזרח ישראלי לבקר ולהתפלל בקברי אבותיו". אלקין הוסיף כי שדולת א"י בכנסת דורשת את הסגרת הרוצחים של בן יוסף לבנת הי"ד.

ח"כ אריה אלדד הקריא את האמנה של שדולת ארץ ישראל על קבר יוסף וציין כי "אנו תובעים להחזיר נוכחות ישראלית קבועה בקבר, גם של חיילי צה"ל וגם של אזרחים ולומדי תורה כפי שהיה לפני הבריחה". ח"כ יעקב כץ אמר כי הוא מאחל שבשכם תחזור לחיות קהילה יהודית גדולה ופורחת כפי שהיתה בה לפני שנים לא רבות, ועוד ייבנו בה ישיבות הסדר ומוסדות חינוך רבים. 

ראש המועצה האזורית גרשון מסיקה קרא לנתניהו "להורות על חזרת עם ישראל ומדינת ישראל לשליטה מלאה ולנוכחות קבועה במקום הקדוש הזה – קבר יוסף". יו״ר מועצת יש״ע, דני דיין, אמר בתום הביקור: ״מי שרצחו את בן יוסף לבנת הי״ד רצו להרתיע יהודים מלבקר בקבר יוסף. הם ישיגו את התוצאה ההפוכה. הביקורים רק יגברו, ייעשו גם לאור יום ולא ננוח עד לחזרה המלאה למקום. היום היה הצעד הראשון״.

לצד השמחה על עצם קיום הביקור לאור יום, נשמעה ביקורת על כך שאת הסיור "אבטחו" מאות שוטרים פלשתינים שהתפרשו בשכם. הדבר תואם ככל הנראה עם כוחות צה"ל, זאת בניגוד להבטחות משרד הביטחון. "אני חש בושה על הכניעה למחבלים שמאבטחים ח"כים", קבל ח"כ בן ארי "הם לא היו צריכים להיות כאן".